اخبار فرش

مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم چیست؟

مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم

فهرست

فرش دستبافت ابریشمی در بازار مصرفی به عنوان قالی شاخص شناخته می‌شود و در میان خریداران نیز شهرت زیادی دارد که دلیل آن ویژگی‌های برترش است. این مشخصات باعث ایجاد برتری‌هایی نسبت به دیگر نوع فرش‌ها می‌شود که باید نسبت به آن‌ها و برخی نقص‌ها آگاهی داشته باشید. به همین دلیل در این مطلب به بررسی کامل و دقیق مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم پرداخته‌ایم و آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم. اگر شما هم تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری درباره مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم به دست آورید در ادامه این مطلب از فروشگاه آریاس با ما همراه باشید.

مشخصات فرش دستبافت ابریشم

قبل از اینکه مزیت‌‌ها و معایب این نوع فرش را بررسی کنیم، باید در مورد ویژگی‌ها آن‌ها صحبت کنیم تا به آگاهی کاملی در این زمینه برسید؛ بنابراین در ادامه مشخصات فرش دستباف ابریشم را به طور کامل بررسی می‌کنیم و در مورد آن توضیحات لازم را می‌دهیم:

زیبایی و جذابیت بسیار بالا

هرکسی با دیدن فرش ابریشمی مسحور آن می‌شود و نمی‌تواند از آن چشم بردارد، زیرا از زیبایی و جذابیت بسیار بالایی برخوردار است و در بافت آن طرح‌های بسیار خاصی استفاده شده است. این موضوع باعث می‌شود تا طرفداران زیادی نیز داشته باشد و خیلی از افراد آن را برای تکمیل دکوراسیون یا استفاده به عنوان تابلو فرش زینتی خریداری کنند.

مشخصات فرش دستبافت ابریشم

دارای کیفیت مناسب و مقاومت بالا در برابر آسیب‌های مربوط به شستشو

اگر جزو آن دسته از خریدارانی هستید که به کیفیت و مقاومتش در برابر آسیب‌های احتمالی مربوط به شستشو اهمیت زیادی می‌دهید، باید به سراغ فرش دستبافت ابریشمی بیایید؛ زیرا این موضوع یکی از مشخصات اصلی این قالی به شمار می‌رود که باعث می‌شود تا سال‌های سال برای شما کار کند و شما را از قالی دیگر بی‌نیاز کند.

طبیعی بودن الیاف نخ آن

طبیعی بودن الیاف نخ آن

برای بافت فرش دستبافت ابریشمی، الیافت ساخته‌شده با استفاده از پیله ابریشم به کار می‌رود. این موضوع طبیعی بودن آن را نشان می‌دهد. طبیعی بودن می‌تواند از بروز حساسیت‌های خاص به فرش نیز جلوگیری کند و آن‌ها را به فراموشی بسپارد.

برخورداری از تعداد رج‌های بسیار بالا

نازک‌بودن نخ الیاف ابریشم به کار ‌رفته در این نوع فرش باعث می‌شود تا تعداد رج‌های آن بالا باشد که این موضوع سبب افزایش عمر و ماندگاری آن به طور قابل‌توجهی می‌شود.

 

برخورداری از طیف رنگی متنوع و منحصر به فرد

برای بافت فرش دستبافت ابریشم از طیف رنگی متنوعی و منحصر به فردی استفاده می‌شود. رنگ‌های به کار گرفته‌شده به طور کامل طبیعی و زنده هستند که این موضوع جذابیتش را افزایش می‌دهد.

مزایا و معایب فرش دستباف ابریشم

 

در قسمت‌های مشخصات فرش ابریشم را بررسی کردیم و مهم‌ترین آن‌ها را برای شما توضیح دادیم، اما در ادامه مزایا و معایب این نوع از فرش دستبافت را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

مزیت‌های فرش دستبافت ابریشم

اولین چیزی که در هنگام خرید برای افراد مهم است، مزیت‌های محصول مورد نظر است؛ زیرا به آن‌ها نشان می‌دهد، محصول موردنظر ارزش تهیه را دارد یا نباید این کار را انجام داد.  اگر شما هم قصد خرید فرش دستباف ابریشمی را دارید، می‌توانید وارد صفحه «قیمت فرش دستباف تبریز» در فروشگاه آریاس شود. در ادامه مزیت‌های فرش دستبافت ابریشم را برای شما بیان خواهیم کرد:

لطافت، سبکی و نرمی بسیار زیاد

الیاف ابریشم بسیار ظریف است و هنگامی که از آن در بافت فرش استفاده می‌شود، لطافت خاصی به قالی موردنظر می‌بخشد. استفاده از این نوع الیاف سبب می‌شود تا فرش دستبافت بسیار سبک باشد،  شما بتوانید به آسانی آن را جابه‌جا کنید و از این جهت مشکل خاصی نداشته باشید. همچنین ابریشم نرمی بسیار زیادی دارد که در موقع نشستن باعث راحتی می‌شود.

برخورداری از پرز بسیار اندک

پرز فرش برای افراد مختلف مضر است و می‌تواند باعث بروز بیماری‌های ریوی خطرناک شود که مطلوب هیچ‌کسی به شمار نمی‌رود. در هنگام بافت فرش دستبافت ابریشم این دغدغه در نظر گرفته شده است و این نوع از قالی دستبافت با حداقل پرز ممکن آماده می‌شود تا از احتمال بروز این بیماری‌های جلوگیری کند.

امکان تمیزکاری راحت و سریع آن

کثیف‌شدن فرش در هنگام استفاده، اتفاقی طبیعی به شمار می‌آید و ممکن است، برای هر نوع قالی اتفاق بیفتد؛ اما مهم است که بتوان فرش موردنظر را به راحتی و در کم‌ترین زمان ممکن تمیز کرد. فرش دستبافت ابریشمی از این مزیت برخوردار است و به آسانی می‌توانید آن را تمیز کنید. البته، این نوع قالی به سختی کثیف می‌شود که تعداد دفعات تمیزکاری را نیز کاهش قابل‌توجهی می‌دهد.

مزیت‌های فرش دستبافت ابریشم

معایب فرش دستبافت ابریشم

هر محصولی یکسری عیب‌ها دارد که افراد در زمان خرید باید نسبت به آن‌ها اطلاع کامل داشته باشند تا بتوانند با آگاهی اقدام به خرید کنند؛ بنابراین در ادامه اندک عیوب این نوع فرش دستبافت را نام می‌بریم و شرح می‌دهیم.

قیمت بالای فرش دستبافت ابریشم

الیاف ابریشم مرغوبیت بسیار بالایی دارد و روند تولید نخ از آن کمی زمان‌بر و سخت است. همین موضوع باعث می‌شود تا قیمت بالاتری نسبت به دیگر مواد اولیه داشته باشد و استفاده از آن در فرش دستبافت نیز خود به خود، قیمت این نوع قالی را افزایش می‌دهد؛ اما از طرفی دیگر ارزش فرش دستبافت ابریشمی به دلیل مرغوبیت بالایش، عمر زیادی نیز دارد.

قطر نازک فرش‌های دستبافت ابریشم

قطر فرش ابریشمی دستبافت کم است که باعث ظرافت و آسیب‌پذیر شدنش می‌شود. به همین دلیل نباید آن را زیر مبل یا وسایلی مانند آن بگذارید، چون که به سرعت دچار آسیب‌دیدگی می‌شود و احتمال از بین‌ رفتن آن قسمت وجود خواهد داشت.

معایب فرش دستبافت ابریشم

مقاومت کم فرش دستبافت ابریشم در برابر حرارت و ضربه

مقاومت فرش دستبافت ابریشمی در برابر حرارت بسیار کم است، بنابراین نباید شی داغی روی آن بگذارید، یا از آن در کنار بخاری با درجه حرارت بالا استفاده نکنید؛ زیرا به سرعت نخ‌های آن از هم جدا می‌شود و قالی زیبای شما دچار مشکل می‌شود. همچنین ضربه بسیار محکم نیز نباید به این قالی وارد شود، چون نسبت به آن نیز حساسیت زیادی دارد.

جمع‌بندی

هرکس با صنعت فرش آشنا باشد، می‌داند قالی دستبافت ابریشمی یکی از بهترین نمونه‌های محصول موجود در این زمینه است و طرفداران زیادی دارد. این موضوع باعث شد تا به سراغ این نوع فرش بیاییم و در این مقاله مهم‌ترین مشخصات فرش دستباف ابریشم را به طور کامل و دقیق شرح بدهیم. در انتهای این مطلب نیز مزایا و معایب این نوع قالی را برشمردیم تا به شما در خرید بهتر کمک کنیم.

برای خرید انواع مختلف فرش دستبافت ابریشمی با طرح‌های متفاوت می‌توانید به فروشگاه معتبر و با سابقه آریاس مراجعه کنید. تضمین کیفیت، قیمت مقرون به صرفه و امکان ارسال به تمامی نقاط دنیا، تنها چند مزیت برتر آن به شمار می‌آید که باعث شهرت بسیار زیادش شده است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید