اخبار فرش

مزایا و خصوصیات فرش دستباف ایرانی

ویژگی های فرش دستباف ایرانی

فهرست

فرش ایرانی جلوه‌ای درخشان و با شکوه از فرهنگ غنی و حس برتر هنر ایرانیان است. هنر بافت فرش با تخیل و خلاقیت در طراحی نقشه شروع می‌شود و با گره زدن برای خلق یک اثر هنری واقعیت پیدا می‌کند. ویژگی های فرش دستباف ایرانی باعث شده تا اولین چیزی باشد هنگام صحبت از هنر ایران و ایرانی به ذهن هر انسانی خطور می‌کند. فرش ایرانی یکی از قدیمی‌ترین صنایع‌دستی تاریخ است و امروزه به ‌عنوان کالای تجاری گران‌بها و سودآور خرید و فروش می‌شود.

ویژگی‌ها و مزایای فرش دستباف ایرانی و شناخت آن‌ها یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی است که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد. زمانی که بتوانید همه جوانب محصول و جنس آن را بررسی کنید، خریدی بی‌نقص خواهید داشت. ما در این مقاله از مجله آریاس سعی داریم تمامی مزایا و خصوصیات فرش دستباف ایرانی را بررسی کنیم تا شما با دیدی باز و دقیق برای خرید اقدام کنید.

 

با ویژگی های فرش دستباف اصیل ایرانی آشنا شوید

فرش دستباف در بین ما ایرانیان به ‌عنوان نماد فرهنگ، اصالت و هنر جایگاه ویژه‌ای دارد. از آنجایی که این فرش‌ها با هنر دست بشر بافته می‌شود، نه‌تنها در بین ایرانیان بلکه در بین مردم جهان نیز محبوبیت دارد و از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از ویژگی‌های این هنر مثال زدنی و با ارزش عبارت‌اند از:

با ویژگی های فرش دستباف اصیل ایرانی آشنا شوید

 

۱. استفاده از مواد خام طبیعی در بافت

یکی از مهم‌ترین ویژگی های فرش دستباف ایرانی، طبیعی بودن الیاف به ‌کار رفته در آن است. ۴ نوع مواد اولیه؛ پشم، کتان، ابریشم و کرک از مهم‌ترین مواد مورد استفاده برای بافت هستند. این الیاف را می‌توان در مدل‌های مختلفی از جمله فرش تمام ابریشم یا فرش کتان و … ترکیب کرد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

 

۲. استفاده از رنگ‌های طبیعی

از دیگر ویژگی‌ها و مزایای فرش دستباف ایرانی استفاده از مواد طبیعی چون روناس، پوست پیاز، پوست گردو و … در رنگرزی الیاف آن است. البته این امر به نوبه خود یک عیب هم هست؛ زیرا برای شستشوی آن باید دقت فراوان داشت. در غیر این صورت ممکن است رنگ پس بدهد. در هر حال باید گفت که بیشتر فرش‌های دستباف ایرانی از رنگ‌های گرم و زنده چون زرد طلایی، نیلی و قرمز برخوردارند که به فضا روح و زندگی می‌دهند.

 

۳. طرح و نقشه‌های متنوع

کارشناسان فرش و تاریخ‌دانان کشف کرده‌اند که چندین کشور مانند ترکیه، اسپانیا، چین، افغانستان، هند، مصر، قزاقستان و برخی از نقاط اروپا مانند رومانی از دوران باستان فرش دستباف تولید می‌کرده‌اند. با این‌ حال، ایران در میان سایر رقبا، در توسعه و ارتقای تکنیک، طرح و کیفیت فرش دستباف موفق‌ترین کشور است. این وجه تمایز و محبوبیت به دلایل مختلفی رخ داده است. یکی از ویژگی های فرش دستباف ایرانی که آن را از رقبای خود در بازار متمایز می‌کند، رنگ‌های بسیار زنده و طرح‌های متنوع آن است. هر شهر ایران طرح خاص خود را دارد و این تنوع در جهان مثال‌زدنی است.

 

۴. زمان‌بر بودن بافت

علاوه بر رنگ‌های زنده و جذاب، یکی دیگر از خصوصیات فرش دستباف ایرانی این بوده که نقوش و نقشه‌هایی که فرش ایرانی از روی آن بافته می‌شود، بسیار پیچیده‌تر و دقیق‌تر از فرش‌های تولید شده در کشورهای دیگر است. در نتیجه گره‌زنی و بافت فرش دستباف ایرانی نسبت به سایر فرش‌های دستباف دیگر کشورها زمان بیشتری برده و گاهی حتی تا ده‌ها سال بافت یک فرش زمان می‌برد.

 

خصوصیات بارز فرش دستباف

ویژگی های فرش دستباف ایرانی فقط در کیفیت و طبیعی بودن مواد اولیه نیست. این فرش مشخصات و خصوصیات متنوع دیگری هم دارد. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و خصوصیات فرش دستباف ایرانی را در موارد زیر می‌توان خلاصه کرد:

خصوصیات بارز فرش دستباف

 

۱. حفظ اصالت طرح و نقش

یک طرح پیچیده در فرش ایرانی مانند لچک ترنج، افشان و … لزوماً کیفیت فرش ایرانی را تعیین نمی‌کند، اما نشانگر خوبی از تخصص و سطح مهارتی بوده که در بافت آن به‌ کار رفته است. فرش‌های ایرانی اغلب با نقوش کلاسیک و طرح‌های سنتی عرضه می‌شوند؛ زیرا در یکی از قدیمی‌ترین کشورهای روی زمین تولید شده و کمتر تحت تأثیر طرح‌های مدرن قرار گرفته‌اند.

 

۲. تنوع در اندازه و مناسب برای محیط‌های مختلف

یکی از مزایای فرش دستباف ایرانی یا بهتر بگوییم خصوصیات بارز این فرش بافت در اندازه‌های مختلف است. برای همین می‌توان از آن به ‌عنوان یک شی تزیینی یا یک کف‌پوش برای کل اتاق نشیمن استفاده کرد. برای همین در هنگام خرید با توجه به ابعاد مورد نیاز، گزینه‌های متنوعی برای خرید دارید.

تنوع در اندازه و مناسب برای محیط‌های مختلف

 

۳. قیمت بالای فرش دستباف ایرانی

قیمت تمام شده تمام محصولات با توجه به زمان و انرژی مصرفی برای تولید آن تعیین می‌شود، بنابراین فرش‌های دستباف ایرانی که بافت آن به‌ طور متوسط ​​۶ ماه تا دو سال طول می‌کشد، از نظر قیمت تمام شده بسیار گران هستند. البته هزینه پرداختی فقط برای یک فرش نیست و شما یک اثر هنری را خریداری می‌کنید و طبیعی است که قیمت بالا یکی از اصلی‌ترین ویژگی های فرش دستباف ایرانی باشد.

 

۴. وزن سنگین و سخت شدن حمل‌ونقل

تراکم بالا و استفاده از الیاف طبیعی باعث می‌شود که حمل و جابجایی آن کمی سخت باشد و این یکی دیگر از خصوصیات فرش دستباف ایرانی است. وقتی مرغوب بودن مواد اولیه و تراکم بالای بافت را در نظر بگیرید، این ویژگی دیگر یک عیب بزرگ نیست.

 

مزایای فرش دستباف خوب و با کیفیت

با بررسی ویژگی های فرش دستباف ایرانی قطعاً می‌دانید که یک گزینه ایده‌آل برای خرید است. خرید فرش ایرانی دستباف مزایای زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

مزایای فرش دستباف خوب و با کیفیت

 

۱. دوام و ماندگاری بسیار بالا

فرش‌های دستباف دوام زیادی دارند. استفاده از مواد اولیه باکیفیت تضمین‌کننده دوام و عمر این نوع فرش است. پس از گذشت چندین دهه، این فرش‌ها همچنان می‌توانند به زیبایی روزی که آن‌ها را به خانه آورده‌اید، به نظر برسند. این مورد از مزایای فرش دستباف ایرانی دلیل محبوبیت جهانی آن نیز شده است.

 

۲. انطباق با چیدمان‌های مختلف

از مهم‌ترین خصوصیات فرش دستباف ایرانی، تنوع طرح، نقشه، رنگ و ابعاد است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا بتوانید خیلی راحت از آن در فضاهای مختلف استفاده کنید و نگران هماهنگی آن با دکوراسیون داخلی نباشید. از فرش ایرانی می‌توانید در هر نوع چیدمانی از سنتی گرفته تا مدرن و تلفیقی استفاده کنید.

 

۳. کمک به اقتصاد کشور و هم‌وطنان

همان‌طور که اشاره شد یکی از ویژگی های فرش دستباف ایرانی استفاده مواد طبیعی است. الیاف فرش دستباف از زمین‌های کشاورزی یا از طریق دام تهیه می‌شوند، رنگ‌های گیاهی بیشتر از کوه‌ها و مزارع کشاورزی جمع‌آوری می‌شوند و بیشتر بافندگان در روستاها و شهرهای کوچک زندگی می‌کنند. همه این‌ها نشان می‌دهد که یکی از مزیت‌های فرش دستباف این است که با خرید آن به اقتصاد کشور و هم‌وطنان کمک خواهید کرد.

 

۴. راهی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری

همه ما ناخودآگاه دوست داریم پول خود را در جایی خرج کنیم که بتواند در آینده به ما کمک کند. یکی از مزایای فرش دستباف ایرانی این است که به مرور نه تنها ارزش خود را از دست نمی‌دهد، بلکه اگر آن را سالم نگه دارید، فرش شما هر چه قدیمی‌تر شود، قیمت بیشتری پیدا می‌کند.

 

از فواید فرش دستباف بر سلامت بدن

فرش‌های دستباف ایرانی فاقد مواد شیمیایی هستند و از الیاف مصنوعی ساخته نمی‌شوند، کاملاً ارگانیک بوده و به سلامت خانواده شما آسیبی نمی‌رسانند. مهم‌ترین ویژگی های فرش دستباف ایرانی برای حفظ سلامت شما عبارت‌اند از:

از فواید فرش دستباف بر سلامت بدن

 

۱. کاهش نویز و ایجاد فضایی آرام

مسافتی که صدا در اتاقی بدون فرش طی می‌کند به‌ طور قابل ‌ملاحظه‌ای بیشتر از یک اتاق دارای فرش است. فرش دستباف به دلیل نرمی سطح سروصدا را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد که برای سلامت روان شما و کاهش استرس مفید است.

 

۲. کاهش مشکلات تنفسی

در حالی‌ که در فرش ماشینی از الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر، اکریلیک، ابریشم مصنوعی، نایلون و … استفاده می‌شود که دلیل بروز آلرژی‌ و مشکلات تنفسی است. یکی از مهم‌ترین ویژگی های فرش دستباف ایرانی این است که از مواد طبیعی بافته شده و به همین دلیل کارشناسان سلامت توصیه می‌کنند از آن در اتاق کودکان و افراد حساس استفاده شود.

 

۳. راحتی بیشتر

بسیاری از افراد دوست دارند روی زمین بنشینند. این امر به‌خصوص در صورت سفت و سرد بودن زمین برای مفاصل و استخوان مفید نیست. یکی از مزایای فرش دستباف ایرانی نرم و گرم بودن آن است و می‌توانید بدون نگرانی از چنین مشکلاتی روی آن بنشینید یا دراز بکشید.

راحتی بیشتر در فرش دستباف

 

جمع‌بندی

ویژگی های فرش دستباف ایرانی آن را در جهان شهره عام و خاص کرده است. محال است از کسی راجع به ایران بپرسید و از فرش و زعفران نامی نبرد. راحتی، زیبایی و تنوع نقوش، سایزهای متنوع، استفاده از مواد طبیعی بی‌ضرر و … تنها بخشی از مزایا و خصوصیات فرش دستباف ایرانی به شمار می‌رود. یکی دیگر از فرش‌های دستباف ایرانی، فرش دستباف تبریز است که از طرح‌های هندسی و رنگ‌های هارمونیک جذابی استفاده شده است. با خرید فرش دستباف ایرانی شما به ‌نوعی روی هنری جاودان و گران‌بها سرمایه‌گذاری خواهید کرد.

 

سوالات متداول

۱- فرش دستباف ابریشمی بهتر است یا پشمی؟

هر دو به دلیل وجود مواد طبیعی برای سلامت شما ضرری ندارند. تنها تفاوت این دو در قیمت است. طبیعتاً فرش دستباف ابریشمی از مدل پشمی گران‌تر است.

 

۲- چرا فرش دستباف ایرانی معروف است؟

ویژگی های فرش دستباف ایرانی مانند رنگ‌آمیزی، تنوع نقش‌های هنری و کیفیت طراحی باعث شهرت آن شده است. در کاخ‌ها، ساختمان‌های معروف، عمارت‌ها و موزه‌های سراسر جهان، فرش ایرانی یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌ها است.

 

۳- چرا فرش دستباف ایرانی این‌قدر گران است؟

بافت یک فرش ایرانی با بهترین مواد از جمله پشم و ابریشم، اغلب سال‌ها و گاهی ده‌ها سال طول می‌کشد. یک فرش ایرانی باکیفیت می‌تواند ده‌ها هزار دلار قیمت داشته باشد و فرش‌های آنتیک حتی قیمت‌های بالاتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید