مقالات دکوراسیون داخلی خانه

۵ مهارت ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون

ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون

فهرست

فرش قرمز یا همان قالی با زمینه لاکی یکی از اجزای اصلی و جدایی‌ناپذیر از خانه‌های ایرانی است. بسیاری از ما عاشق فرش زمینه قرمز هستیم و معتقدیم به خانه شخصیت، جسارت، گرما و سرزندگی خاصی هدیه می‌دهد. با این ‌وجود ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون یکی از مهارت‌هایی است که با به دست آوردن آن، خانه‌ای زیباتر و شکیل‌تر خواهید داشت.

فرش قرمز یکی از معدود رنگ‌هایی است که می‌تواند تقریباً با هر سبک چیدمانی ترکیب شود و فضا را متمایز و خاص کند. شما می‌توانید از نکات موجود در این مقاله استفاده کنید تا بدانید فرش قرمز با چه مبلی ست میشود و چگونه از این فرش برای دکوراسیون خانه خود استفاده کنید.

مجموعه ای از زیباترین فرش جفت دستباف را تماشا کنید.

علت انتخاب فرش قرمز برای خانه چیست؟

استفاده از فرش قرمز، راهی ایده‌آل برای به ارمغان آوردن زیبایی چشمگیر و همیشگی برای دکوراسیون داخلی هر خانه‌ای محسوب می‌شود. ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون از دیرباز تا همین امروز مورد توجه طراحان داخلی بوده است. دلیل استقبال از این رنگ فرش و انتخاب آن برای خانه را در موارد زیر می‌توان خلاصه کرد:

علت انتخاب فرش قرمز برای خانه چیست؟

۱. رنگ کلاسیکی است که هرگز از مد نمی‌افتد

اگر به دنبال فرشی با رنگ جذاب هستید که هرگز از مد نیفتد، یک فرش قرمز رنگ را انتخاب کنید! قرمز رنگی جاودانه و ماندگار در طراحی داخلی بوده، به ‌خصوص در مورد فرش و برای دهه‌ها مورد علاقه طراحان داخلی به شمار می‌رود. می‌توان گفت فرش قرمز رنگ برنده و مد روز حتی برای قرن‌ها است. به‌ جای نگرانی برای اینکه فرش قرمز را با مبل چه رنگی ست کنیم، به عمر طولانی آن در طراحی داخلی خانه فکر کنید و دیگر دغدغه‌ها را فراموش کنید. همچنین می‌توانید به بازار آنلاین فرش آریاس سری بزنید و تنوع انواع فرش زمینه قرمز را ببینید.

۲. انرژی مثبت را به فضای داخلی خانه می‌کشاند

این رنگ فرش‌ها نه‌ تنها به وارد کردن انرژی مثبت به فضای داخلی کمک می‌کنند، بلکه برای پاک‌سازی فضا از انرژی منفی هم مفید خواهند بود. نحوه استفاده از رنگ قرمز این روزها دغدغه اصلی بسیاری است که دوست دارند این رنگ پرانرژی را در خانه داشته باشند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، خرید و ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون آسان‌ترین راه برای رسیدن به این هدف است.

۳. برای همراهی با دیگر رنگ‌ها بسیار مناسب‌اند

فرش قرمز مانند یک آفتاب‌پرست است که با هر رنگی سازگاری دارد. از آنجایی‌که فرش قرمز با طیف وسیعی از رنگ‌ها مطابقت دارند، می‌توانید بدون فکر به اینکه فرش قرمز را با مبل چه رنگی ست کنیم، ابتدا آن را بخرید و بعد با خیال راحت به فکر دیگر اجزای دکوراسیون خود باشید.

برای همراهی با دیگر رنگ‌ها بسیار مناسب‌اند

 

۴. به مناطق خنثی خانه جان می‌بخشد

استفاده از یک فرش قرمز، راه فوق‌العاده عالی برای ایجاد یک نقطه کانونی و مرکز ‌توجه در خانه شما است. اگر حس می‌کنید خانه بی‌روح است و فضای خنثی زیادی دارید، این فرش حواس افراد را از نقاط خنثی پرت می‌کند. همچنین به فضای شما جان تازه می‌بخشد و خانه را شاداب‌تر نشان می‌دهد.

 

از فرش قرمز در چه دکوراسیون‌هایی استفاده می‌شود؟

دکوراسیون داخلی یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در هر خانه‌ای به شمار می‌رود؛ برای همین امروز شغل طراحی داخلی بسیار پرطرفدار است. یکی از اجزای اصلی که در طراحی داخلی اهمیت دارد، فرش است. یکی از رنگ‌های پرطرفدار فرش برای هر خانه و هر مدل دکوراسیونی، فرش قرمز است. ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون با توجه به سبک مدنظر شما روش متفاوتی دارد.

همان‌طور که اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت فرش قرمز و انتخاب آن برای دکوراسیون داخلی، هماهنگی بالای این رنگ فرش برای هر سبک چیدمانی است. فرقی ندارد سبک مدرن یا سنتی را برای خانه خود در نظر گرفته باشید، بدون دغدغه اینکه فرش قرمز با چه مبلی ست میشود می‌توانید از آن استفاده کنید. البته با توجه به اینکه دکوراسیون شما مدرن بوده یا سنتی و اینکه پرده، کف‌پوش و مبل شما از چه طرحی بهره می‌گیرد، نحوه استفاده از آن متفاوت است که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

 

از فرش قرمز در چه دکوراسیون‌هایی استفاده می‌شود؟

 

طریقه ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون قدیمی و سنتی

فرش قرمز از روزگار بسیار دور تا الان محبوب بوده و هست. این نکته نشان از کاربردی بودن آن برای انواع دکوراسیون دارد. قدمت خرید و انتخاب این رنگ فرش نشان می‌دهد که برای دکوراسیون سنتی و کلاسیک کاربرد بیشتری دارد. فرش قرمز به ‌عنوان ستون اصلی در دکوراسیون سنتی محسوب می‌شود و ست کردن آن در طراحی داخلی کلاسیک کار سختی نیست. فقط به نکات زیر توجه کنید:

  • از آنجایی که چیدمان سنتی دارای اجزای زیادی است و ریزه‌کاری‌های زیادی هم دارد، باید از انتخاب فرش قرمز با طرح شلوغ بپرهیزید. فرشی با نقشه ساده بهترین انتخاب برای این نوع چیدمان است.
  • در صورتی ‌که استفاده از صنایع‌دستی را در دکوراسیون سنتی می‌پسندید از پاف یا کوسن‌هایی که دارای رنگ قرمز هستند برای همراهی با این فرش استفاده کنید.

 

روش ست کردن فرش قرمز برای دکوراسیون مدرن

دکوراسیون مدرن و ترکیبی هم انتخاب خوبی برای استفاده از فرش قرمز در طراحی داخلی است؛ تا جایی که یکی از رنگ‌های پرطرفدار برای خرید فرش جهیزیه عروس‌های امروزی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون مدرن یا ترکیبی از مدرن و سنتی به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • از لوازمی به رنگ سفید و سبز در کنار فرش قرمز استفاده کنید تا جلوه بیشتری داشته باشد.
  • در محیط و فضاهای کوچک از این فرش در کنار عناصر و چیدمان مدرن استفاده کنید تا حس نشاط و شادابی را به فضا القا کند.

روش ست کردن فرش قرمز برای دکوراسیون مدرن

 

روش ست کردن فرش قرمز با پوشش کف خانه

یکی از نکاتی که هنگام ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون خانه باید به آن توجه کرد، هماهنگی با پوشش کف خانه است. برای فرش قرمز، سنگ و سرامیک کف‌پوش به رنگ‌های شیری، سفید و کرم بهترین انتخاب هستند. با ‌این‌ وجود اگر به دنبال فضایی مدرن‌تر و شیک‌تر هستید، فرش قرمز با پارکت و لمینیتی به رنگ روشن یا رنگ چوب بهتر ست می‌شود.

 

روش ست کردن فرش قرمز با پرده خانه

اینکه فرش قرمز را با مبل چه رنگی ست کنیم، سوال مهمی است؛ اما در کنار آن باید به دیگر عناصر در دکوراسیون چون پرده هم توجه کرد. فرش قرمز با پرده حریر سفید هماهنگی خوبی دارد. اگر پرده دارای والان است پیشنهاد می‌کنیم که والان با رنگ فرش یکی باشد. اگر تمایل ندارید که خانه بیش‌ازحد رنگ قرمز داشته باشد، می‌توانید با توجه به نوع چیدمان از رنگ‌های خنثی مانند کرم یا شیری برای والان استفاده کنید.

 

روش ست کردن فرش قرمز با پرده خانه

 

فرش قرمز با چه مبلی ست میشود؟

فرش قرمز را با مبل چه رنگی ست کنیم و چه مدل مبلی برای آن بخریم؟ این اولین و مهم‌ترین سوالی است که در هنگام خرید این رنگ فرش به ذهن هر فردی خطور می‌کند. به دلیل حس گرم و جذابیت رنگ قرمز استفاده از این فرش در کنار هر رنگ مبلی نیازمند ریزه‌کاری‌های خاصی است. در صورت استفاده درست نتایج خارق‌العاده‌ای را در چیدمان خانه خود حس می‌کنید و به چشم خواهید دید. در ادامه نوع مبل و رنگی که می‌توانید با آن فرش قرمز را ست کنید را به شما معرفی کرده‌ایم.

 

مبلمان چوبی کلاسیک به همراه فرش قرمز

یکی از بهترین راه‌ها برای ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون سنتی، استفاده از مبلمان چوبی است که فضایی کلاسیک را خلق می‌کند. مبل‌هایی با رنگ طبیعی چوب و دارای کنده‌کاری برای انتخاب بهترین گزینه هستند. همچنین استفاده از دیگر اجزای چوبی برای دکوراسیون چون کتابخانه، میز چوبی و … این سبک چیدمان را تکمیل می‌کند.

 

فرش قرمز به همراه مبلمان سبز

یک گل سرخ با رنگ سبز برگ آن تکمیل می‌شود و زیباتر به نظر می‌رسد. فرش دستباف ابریشم قم قرمز گل سرخ خانه شما است و مبلمان سبز به این رنگ جلوه خاصی می‌بخشد. در اصول رنگ‌شناسی هم این دو مکمل هم هستند. بهتر است از مبلمانی به رنگ سبز روشن استفاده کند تا فضا تیره و کوچک به نظر نرسد. حتی استفاده از گلدان‌هایی با گیاهان سبز هم این نوع چیدمان را زیباتر می‌کنند.

 

فرش قرمز به همراه مبلمان رنگ کرم

اگر هنوز هم این سوال را در ذهن دارید که فرش قرمز با چه مبلی ست میشود؟ بهتر است مبلمان کرم را هم در گوشه ذهن خود داشته باشید. یک رنگ خنثی چون کرم یا نخودی باعث می‌شود تا فرش قرمز بیشتر به چشم بیاید و فرش را به مرکز کانون توجه و نقطه ثقل خانه تبدیل کند. فرقی هم ندارد که از مبلمان چوبی یا حتی راحتی استفاده می‌کنید، کافی است رنگ کرم داشته باشد تا کار شما را برای ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون راحت کند.

 

فرش قرمز به همراه مبلمان رنگ قهوه‌ای

استفاده از رنگ قهوه‌ای و قرمز در کنار هم حس اصالت خاصی به فضا می‌بخشد و برای همین حسی دل‌نشین و گرم را منتقل می‌کند. البته شرط استفاده از فرش قرمز در کنار مبلمان قهوه‌ای، بزرگ بودن خانه و وجود نور کافی است. در غیر این صورت خانه را کوچک‌تر و دلگیرتر نشان می‌دهد.

فرش قرمز به همراه مبلمان رنگ قهوه‌ای

 

فرش قرمز به همراه مبلمان استیل طلایی

ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون کلاسیک و سلطنتی هم کار راحتی است؛ زیرا این دو عنصر در کنار هم ذاتاً چشم‌نواز به نظر می‌رسند. اگر مبلمان با پایه و بدنه استیل و به رنگ طلایی انتخاب کردید، برای هماهنگی آن با فرش قرمز بهتر است، روکش‌هایی به رنگ قرمز یا در همین طیف داشته باشد. استفاده از اشیای قدیمی و عتیقه باعث می‌شود تا این نوع دکوراسیون مجلل‌‌تر هم به چشم بیاید.

 

فرش قرمز به همراه مبلمان طوسی

یکی از بهترین جواب‌ها برای این سوال که فرش قرمز را با مبل چه رنگی ست کنیم؟ مبلمان رنگ طوسی است. در واقع طوسی یک رنگ خنثی و مکمل خوبی برای رنگ قرمز است و سردی آن را متعادل می‌کند. همچنین وجود این رنگ در چیدمان، بیشتر از قبل نگاه‌ها را به سمت فرش قرمز جلب می‌کند. اگر برای فرش قرمز خود مبلمان طوسی می‌خرید، بهتر است ترکیبی از طوسی کمرنگ‌ و تیره باشد تا خانه نمایی جذاب‌تر پیدا کند و مانند دکوراسیون‌های ژورنالی به نظر برسد.

 

ویژگی‌های اثرگذار فرش قرمز چه مواردی هستند؟

فرش قرمز انرژی خاصی را به طراحی داخلی هدیه می‌دهد و استفاده از آن در هر قسمتی از خانه اثر خاصی به‌ جای می‌گذارد. این ویژگی‌های اثرگذار باعث شده تا تمایل برای ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون بالا برود. مهم‌ترین ویژگی‌های آن به شرح زیر است:

  • یک فرش قرمز در اتاق نشیمن راه خوبی برای ایجاد حس شادی است، اما اجازه ندهید که به نقطه کانونی اتاق تبدیل شود.
  • اتاق‌خواب یکی دیگر از مکان‌های خوب برای استفاده از فرش‌های قرمز کوچک است. اگر تخت شما رو به پنجره است، فرش قرمز می‌تواند نور را به اتاق شما وارد کند. همچنین باعث می‌شود صبح‌ها راحت از خواب بیدار شوید.
  • فرش قرمز در آشپزخانه اشتها و متابولیسم را تقویت می‌کند.
  • این رنگ بسیار پرانرژی است و در ضمیر ناخودآگاه باعث تحریک برای ورود به گفتگو و معاشرت می‌شود.
  • این رنگ فرش علاوه بر حس نشاط و هیجان‌، می‌تواند احساسات محبت‌آمیز بیشتری را به زندگی و خانه وارد کند.

ویژگی‌های اثرگذار فرش قرمز چه مواردی هستند؟

 

سخن پایانی

جالب است بدانید که علاوه بر فرش دستباف، فرش های ماشینی هم در رنگ‌های قرمز و لاکی در بازار آنلاین فرش آریاس عرضه می‌شود. امیدواریم با این مطلب روش صحیح و اصولی برای ست کردن فرش قرمز در دکوراسیون را یاد گرفته باشید. با این ‌وجود اگر نوع خاصی از چیدمان را دارید و نمی‌دانید که فرش قرمز با چه مبلی ست میشود یا به نوع پرده‌ای می‌آید سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


سوالات متداول

۱- آیا برای دکوراسیون مدرن هم می‌توان از فرش قرمز استفاده کرد؟

بله، فرقی ندارد چه نوع دکوراسیونی دارید؛ مدرن، سنتی یا تلفیقی، از فرش قرمز می‌توانید برای همه نوع طراحی داخلی استفاده کنید. فقط باید در انتخاب مبل، پرده و دیگر عناصر چیدمان دقت داشته باشید.

۲- چکار کنیم تا فرش قرمز فضا را شلوغ نشان ندهد؟

استفاده از فرش با زمینه قرمز اما طرح ساده‌تر برای چیدمان‌های پر از جزئیات انتخاب بهتری است.

۳- از فرش قرمز در آشپزخانه می‌توان استفاده کرد؟

اگر فضای آشپزخانه شما سرد است، این رنگ فرش فضا را گرم‌تر نشان می‌دهد و علاوه بر آن اشتها را هم تحریک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید