مقالات راهنمای خرید فرش

بهترین فرش دستباف ایرانی کدام است

بهترین فرش ایرانی

فهرست

ماجرای شهرت فرش‌های ایرانی از دیرباز، سر دراز دارد. آنچه بی هیچ تردیدی به آن اعتقاد داریم این است که ایران، یکی از اولین خاستگاه‌های فرش در جهان بوده و تا عصر حاضر، همچنان در هنر فرش‌بافی، جایگاه خود را حفظ کرده است. اگر از تنوع بی‌نظیر و حیرت‌آور نقش و طرح فرش ایرانی فاکتور بگیریم، ظرافت در بافت از یک طرف و به‌کارگیری متریال باکیفیت از طرف دیگر، ارزشمندی این هنر ایرانی را دوچندان می‌کند. در واقع برای تهیه بهترین فرش دستباف ایران، در مقابل کلکسیونی بلند بالا از طرح و رنگ قرار می‌گیرید که بی‌شک در همان نگاه اول، شما را میخکوب می‌کند.

در ادامه قصد داریم شما مخاطبین عزیز را با بهترین فرش دستباف ایران و بهترین برند فرش دستباف آشنا کنیم؛ لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

فرش دستباف چیست؟

فرش دستباف، همان هنری است که با گذشت زمان، پا خوردن یا حتی شستشو، نه تنها زیبایی خود را از دست نمی‌دهد، بلکه ارزشمندتر شده و جلوه خیره‌کننده خود را بیشتر به رخ بیننده می‌کشد. البته این در حالی است که شما صاحب یک فرش دستباف اصیل باشید که الیاف آن با رنگ طبیعی رنگ‌آمیزی شده باشد؛ در این صورت، با گذشت زمان و پا خوردن بیشتر، هم ارزش مالی و هم ارزش هنری فرش بالا می‌رود.

فرش دستباف

واقعیت این است که انتخاب بهترین فرش دستباف ایران با توجه به هنر بی‌حد و مرز بافندگان این مرز و بوم، شاید اندکی دشوار باشد، اما مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند که بر اساس معیارهای مختلف، بهترین و مناسب‌ترین طرح را انتخاب کنید.

بهترین فرش دستباف ایرانی

اگر فکر می‌کنید بهترین فرش دستباف ایران، همان فرش‌های لاکی رنگی هستند که اطراف ترنج را با گل و بوته‌های شلوغ پوشانده‌اند، سخت در اشتباهید. هرچند همین طرحی که به گمان ما ایرانی‌ها قدیمی و تکراری شده، در جهان به صورت حیرت‌آوری طرفدار دارد و به عنوان طرح اصیل فرش ایرانی شناخته می‌شود.

باید بپذیریم که در دنیای بی‌کران از هنر فرش دستباف ایرانی، انتخاب بهترین فرش دستباف ایران، چیزی به جز انتخاب طرح مناسب برای سلیقه شما نیست. به عنوان مثال، اگر اعتقاد دارید که زیبایی در سادگی نهفته است، قالی‌های کویری کرمان و اردکان به دور از شلوغی و پیچیدگی، بهترین پیشنهاد برای شما محسوب می‌شوند. در این قالی‌ها، خبری از نقش و طرح در زمینه فرش نیست و اطراف ترنج یا همان طرح اصلی، خلوت و ساده است.

با کلیک بر روی لینک و ورود به صفحه خرید فرش دستباف فروشگاه آریاس شما می‌توانید انواع مدل‌های فرش دستباف ایرانی را مشاهده کنید؛ حتی مدرن‌پسندان نیز از لذت داشتن یک فرش دستباف ایرانی و با اصالت محروم نمی‌مانند. اگر به طرح‌هایی با درونمایه مدرن علاقه دارید، به سراغ طرح‌ها میناخانی، خشتی و بته جقه اصفهان یا اراک بروید که به خوبی با مبلمان راحتی و اسپرت هماهنگ می‌شوند.

 

فرش دستباف تبریز

هرجا که صحبت از حسن سلیقه برای یک دکور اصیل ایرانی باشد، فرش ایرانی به خصوص فرش دستباف تبریز نیز دیده می‌شود. بد نیست بدانید که از نظر شورای جهانی صنایع دستی، تبریز به «شهر جهانی بافت فرش» تشبیه شده، چرا که در کنار طرح‌های زیبا و رنگ‌های چشم نواز، ریزبافت و منحصربفرد به چشم می‌آید.

قطعا فرش تبریز یکی از بهترین برند فرش دستباف در ایران است که از لحاظ متریال، نقشه و نوع بافت، تفاوت ملموسی با فرش‌های اصفهان و کرمان دارد. اگر شما هم به این نوع فرش علاقه دارید می‌توانید از صفحه فرش دستباف تبریز موجود در فروشگاه آریاس، برای مشاهده انواع مدل‌های این فرش و همینطور بررسی قیمت‌ آن‌ها اقدام کنید. در فروشگاه آنلاین فرش آریاس نیز مجموعه‌ای کامل از بهترین فرش دستباف ایران را مشاهده خواهید کرد.

فرش ابریشم دستباف

فرش دستباف ابریشم

یکی از اصیل‌ترین و بهترین فرش دستباف ایران، فرش‌های ابریشم دستباف است. باید اعتراف کنیم که این فرش‌ها، مفهوم واقعی از ظرافت در نقش و بافت را برای علاقمندان تداعی می‌کنند و از شهر قم، به عنوان اصلی‌ترین مرکز تولید این فرش یاد می‌شود. فرش دستباف ابریشم به جز زیبایی بی حد و مرزی که دارد، دارای جنبه سرمایه‌گذاری بوده و حتی خارج از مرز نیز مشتریان خاص خود را دارد.

با توجه به حساسیت الیاف ابریشم، شستشوی این فرش‌ها نیازمند رعایت برخی اصول خاص است تا ویژگی‌های ظاهری فرش و زیبایی آن به تحلیل نرود. شما می‌توانید محبوب‌ترین و مشهورترین طرح‌های فرش ابریشم قم از جمله ترنج شاه عباسی، لچک، شکارگاه و محرمات را با کلیک بر روی لینک از صفحه فرش دستباف ابریشم مشاهده و خریداری کنید.

تابلو فرش دستباف

همانطور که می‌دانید، تابلو فرش‌ها تنها جنبه تزیینی دارند و سایزی بین ۵۰ در ۳۵ سانتی‌متر تا ۲ در ۳ متر را شامل می‌شوند. بی‌شک تابلو فرش‌، تجلی هنر فاخر ایرانی محسوب می‌شود، فرش‌هایی جذاب و کوچک که انواع مختلف آن در بخش مربوط به تابلو فرش فروشگاه آریاس نیز موجود است. خرید تابلو فرش دستباف در عین سادگی، دارای برخی قلق‌ها و نکات مهم است. قبل از هر چیز، سعی کنید تابلو فرش‌هایی بخرید که فاقد قاب هستند.

تابلو فرش

این کار، دو مزیت دارد؛ اول این که به راحتی می‌توانید شناسنامه تابلو فرش را در پشت آن چک کنید و دیگری، تشخیص کجی‌های واضح در بافت این کالاهای لوکس است. بعد از آن، به چله تابلو فرش و پرداخت آن نگاه کنید و ببینید مهارت به کار رفته در این دو مولفه، رضایت‌بخش هستند یا خیر. چله‌های ابریشمی ارزشمندتر هستند و پرداخت نادرست تابلو فرش نیز زیبایی ظاهری آن را به شدت کاهش می‌دهد.

فرش آنتیک

همانطور که از نام این فرش‌ها مشخص است، ماهیت فرش آنتیک با تاریخ گره خورده است. این فرش‌ها هم انواع «تازه بافت» دارند و هم نمونه‌های قدیمی و سا‌لخورده! اگر طرفدار فرش‌های آنتیک باشید، حتما چنین فرش‌هایی را در فروشگاه‌ها دیده‌اید؛ این فرش‌ها در دکوراسیون مدرن نیز جای خود را باز کرده‌اند و تنها به دکور کلاسیک اختصاص ندارند.

فرش‌های آنتیک دستباف اغلب عمری طولانی را پشت سر گذاشته‌اند و احتمالا کیفیت یک فرش نو را نخواهند داشت. به همین دلیل، برخی کارگاه‌ها با تکیه بر متدهای خاص، اقدام به بافت فرش‌های تازه بافت آنتیک یا کهنه نما کردند. اگر عزمتان را برای خرید فرش آنتیک جزم کرده‌اید، می‌توانید صدها طرح و رنگ مختلف را در فروشگاه ما مشاهده کنید.

سخن پایانی

خوشبختانه شهرهای زیادی در ایران وجود دارند که در صنعت فرش دستباف، نامدار هستند. فرش‌های کاشان، کرمان، قم، اصفهان، نایین، تبریز و همدان حسابی مشهور شده‌اند و فرش‌هایی با ویژگی‌هایی خاص خود را می‌بافند برای خرید بهترین برند فرش دستباف کشور ایران، کافیست سری به سلایق و پسندهای خود بزنید.

هر شهر، فرشی با ویژگی خاص خود تولید می‌کند که از لحاظ نقش و طرح، مواد مصرفی و بافت دارای تفاوت هستند. برای این که بتوانید از بین تنوع بی‌نظیر فرش‌های دستباف ایرانی بهترین انتخاب را داشته باشید، به راحتی می‌توانید نقش‌های مختلف را در فروشگاه‌های اینترنتی آریاس جستجو کرده و پس از بررسی مدل‌های مختلف، برای خرید اقدام کنید. پیشنهاد میکنیم مقاله معرفی انواع فرش دستباف ایرانی را در سایت آریاس مشاهده نمایید و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید