پنج نکته برای هماهنگ کردن فرش با چیدمان منزل

لازم نیست که قاب‌های زیبای هنری حتما به دیوار آویخته شوند، آن ها می­‌توانند فرش‌هایی باشند که بر کف خانه نشسته و به آن رنگ و جلایی خاص می­‌بخشند. فرش‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌­های ایرانی جایگاه ویژه­‌ای دارند، وقتی فضایی فرش ندارد، انگار روح ندارد، اصلا آن فضا به چشممان نمی­‌آید. فرش‌های ایرانی قطعه­‌های هنری فاخری هستند که وجودشان فضای داخلی خانه را ارزشمند می­‌کند. آنها آنقدر قدرتمند هستند که به راحتی جای خودشان را در هر فضایی پیدا می­‌کنند. برای این که ببینیم کدام فرش به حال و هوای دکوراسیون داخلی فضای خانه‌­مان می­‌آید، با فروشگاه آنلاین آریاس همراه شوید.
۱- فرش‌های ایرانی برای فضاهای کوچک:
برای طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای کوچک باید بسیار مبتکرانه وارد عمل شد. اگر فضای کوچکی دارید که بسیار کسل کننده و بی روح است، وجود یک فرش ایرانی با رنگ‌های شاد خود می‌­تواند فضای اتاق شما را نجات دهد، این فرش‌ها هم کاربردی هستند، و هم می‌­توان از آنها به عنوان یک وسیله تزئینی که به اتاق شما انرژی می‌­بخشد استفاده کرد. اما حتما به این نکته هم توجه کنید که برای فضاهای کوچک از فرش‌هایی استفاده کنید که طرح‌های خلوت­‌تر و ساده‌تری دارند.
۲- فرش‌هایی هماهنگ با کفپوش‌های فضای داخلی خانه:
قبل از خرید فرش حتما رنگ کفپوش‌های منزلتان را که می‌­خواهید فرش‌ها را روی آن پهن کنید در نظر بگیرید، اگر این کفپوش‌ها رنگ‌های خنثی دارند خب به طبع کار راحت­‌تری را در پیش خواهید داشت. اما اگر کفپوش‌های خانه‌­تان رنگ‌هایی مثل طیف رنگی قهوه­‌ای دارد حتما فرش‌هایی را انتخاب کنید که با کفپوش‌ها هماهنگی داشته باشد، البته به گفته کارشناسان تضاد بین رنگ فرش‌ها و کفپوش‌های استفاده شده در طراحی دکوراسیون داخلی خانه، باعث خودنمایی هرچه بیشتر فرش‌ها می­‌شود.
۳- فرش‌هایی با رنگ روشن در دکوراسیون داخلی منزل:
برای آن که فضای خانه‌­تان را بزرگ‌تر جلوه دهید باید حتما از رنگ‌های روشن استفاده کنید، این نکته حتی در مورد فرش‌ها هم صادق است. یعنی اگر رنگیندی دکوراسیون داخلی­‌تان روشن است فرش‌ها هم باید به همین صورت باشند، اما اگر فضایتان بزرگ است بدون هیچ گونه نگرانی از فرش‌هایی با طرح‌های شلوغ و پرکار و خوش رنگ و لعاب و یا حتی تیره استفاده کنید.
۴- انتخاب محل مناسب برای فرش‌های ایرانی:
یکی دیگر از نکته‌­هایی که باید به آن توجه کنید، این است که فرش را برای کدام فضای داخلی یا کدام بخش خانه خریداری می­‌کنید، فرشی که در اتاق خواب پهن می­‌شود با فرشی که در اتاق نشیمن پهن می­‌شود متفاوت است، حتی با فرشی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌­گیرد. باید توجه داشت بهتر آن است که برای فضاهای پر رفت و آمد فرش‌های ضخیم­‌تر و با رنگ‌های تیره‌­تر انتخاب کنید و برای فضاهایی مانند نشیمن حتما به سبک طراحی دکوراسیون داخلی آن توجه ویزه داشته باشید.
۵- مبلمان‌ها و فرش‌ها:
ابعاد و اندازه فرش‌هایتان را جوری انتخاب کنید که مجبور نشوید پایه مبلمان‌های خود را روی آنها قرار دهید، این کار به مرور زمان باعث شکسته شدن بافت فرش شما شده و چهره آن را کهنه و قدیمی می‌­کند. با کوچک‌تر گرفتن اندازه­‌های فرش برای پهن کردن در منزل می‌­توانید هر از چند گاهی فرش‌ها را با هم جابجا کنید. این کار می­‌تواند نوعی تنوع برای اهالی منزل باشد.