چند نکته کلیدی برای رفع لکه‌­های قالی

 

بارها و بارها برای همه ما پیش آمده که در زندگی پر جنب و جوش امروزی گاها مواد مختلفی از جمله خوراکی‌ها، نوشیدنی‌ها و حتی ادرار کودکان بر سطح فرش ریخته و ایجاد لکه می­‌کنند. عدم آگاهی لازم برای رفع این نوع آلودگی‌ها باعث می­‌گردد، تا مواد لکه­‌زا بر روی آن باقی بمانند و بعد از مدتی مجبور به دور انداختن فرشمان می­‌شویم. یا اینکه آنقدر عجولانه برای رفع آلودگی اقدام می­‌کنیم، که اغلب بجای رفع آلودگی آن را تشدید می­‌کنیم. از این رو فروشگاه آنلاین آریاس نکاتی کلیدی در جهت رفع لکه­‌های ایجاد شده بر سطح فرش به شما ارائه می­‌کند.
۱- هنگامی که یک ماده از هر نوعی بر سطح فرش ریخته می­‌شود، سریعا از نفوذ آن به دورن الیاف جلوگیری کنید تا واکنش شیمیایی ماده با الیاف فرش شکل نگیرد. زیرا در غیر این صورت احتمال ماندگاری لکه بر سطح فرش افزایش خواهد یافت.
۲
- مواد ریخته شده روی فرش را تا حد ممکن توسط پارچه و یا حوله کاغذی سفید جذب نمایید. ماده را توسط همان پارچه یا حوله تا حد امکان پاک کنید تا کاملا خشک شود. به یاد داشته باشید هرگز پارچه را بر سطح فرش نکشید و یا نمالید و اجازه دهید تا پارچه مواد ریخته شده را به خود جذب کند.
۳- از جارو کردن ناحیه مورد نظر اجتناب کنید چرا که این عمل باعث خرابی پرزهای فرش در آن ناحیه می­‌شود.
۴- اگر ماده شما از غلظت بالایی برخوردار است و نیاز به استفاده از آب دارید حتما از آب سرد استفاده نمایید، آب گرم باعث نفوذ بیشتر ماده در الیاف شده و بافت فرش شما را از بین خواهد برد.
۵- گاها مواد ریخته شده بر سطح فرش همچون خوردنی‌ها و یا دسر نیمه جامد هستند، در این صورت ابتدا خود ماده را با یک قاشق از سطح فرش جدا کنید (تا جای امکان بدون آسیب رساندن به فرش قاشق را در سطح فرش فشار دهید تا مواد بیشتری را از آن جدا کند) سپس همانطور که گفته شده با استفاده از آب سرد و پارچه سفید اثرات باقی مانده آن را پاک کنید.
۶
- در بعضی موارد ماده ریخته شده یا جامد (مانند آدامس) بوده و یا اینکه بعد از مدتی متوجه آن می­‌شویم، که ماده سخت شده و به سطح فرش چسبیده است. در این مواقع ابتدا با یک تکه یخ ماده مورد نظر را کاملا جامد و صفت کنید تا به دیگر سطوح فرش منتقل نشود. سپس با چکش و یا وسیله­‌ای مشابه ماده را خرد کنید. در این مواقع سطح رویی ماده ریخته شده خرد می‌­شود، اما قسمت زیرین آن همچنان به نوک الیاف فرش چسبیده می‌­ماند. برا ی رفع این مشکل توسط یک تیغ برنده سعی کنید با دقت بالا کمی از سطح پرز فرش را بترشایید. توجه داشته باشید که اگر نیاز به تراشیدن زیاد است شما این کار را نکنید و این کار را به متخصصان محول کنید. بعد از این مراحل مطمئنا خرده­‌های ماده خشک شده در میان الیاف فرش باقی خواهند ماند و می­‌توانید آنها را با مکش جارو برقی از میان پرزهای فرش خارج کنید.
۷- اگر لکه­‌ای در فرش شما وجود دارد و نمی­‌توانید آن را با آب از بین ببرید، مطمئنا نباید ندانسته از محلولهای قلیایی و یا اسیدی برای رفع لکه استفاه کنید. استفاده از این محلولها را به متخصصان مرمت بسپارید و یا حتما از تاثیر محلول مورد نظر بر فرش خود اطمینان حاصل نمایید. برای این کار چند قطره از محلول مورد نظر را روی سطح لکه‌­دار بریزید و سپس یک پارچه سفید بر روی قسمت تَر شده قرار دهید. آن را برداشته و تغییرات ایجاد شده بر فرش را مورد بررسی قرار دهید. اگر تغییری در جهت آسیب دیدگی بر سطح فرش مشاهده کردید حتما محلول خود را تغییر دهید. در غیر این صورت به دست خود فرشتان را از بین خواهید برد.
۸- پس از انتخاب محلول مناسب جهت رفع لکه مقدار کمی از آن را روی یک پارچه بریزید و اجازه دهید مدتی بر روی آن قرار بگیرد. سپس به آرامی لکه را از سطح فرش پاک کنید. دقت کنید که برای رفع لکه، پارچه را از لبه محل لکه به سمت مرکز آن حرکت دهید تا از پخش شدن مواد جلوگیری شود. پارچه را بر سطح قالی نکشید بلکه سعی کنید تا حد ممکن مواد ریخته شده را جذب نمایید. انجام لکه‌­بری را تا زمانی که ماده ریخته شده بر سطح فرش به سطح پارچه انتقال پیدا می­‌کند باید ادامه دهید. پس از اینکه لکه مورد نظر حذف شد، ناحیه سطح آلوده شده باید با آب سرد آبکشی شود و با پارچه کاملا خشک شود، به طوری که محلول کاملا از آن ناحیه خارج شود. در پایان می­‌توانید با پنکه و یا سشوار، رطوبت قالی را بگیرید. این به این منظور است که در برخی شرایط آب و هوایی، رفع نکردن رطوبت کامل قالی منجبر به پوسیدگی فرش شما می­‌شود.
Save