فرش دستباف ایرانی از قدیم در دنیا معروف بوده است . در نسخه های قدیمی پیدا شده در کشورهایی مانند چین هم از فرش دستباف ایرانی نام برده شده است . فرش دستباف نقشه ماهی یکی از زیباترین فرش های دستباف ایرانی است که در شهر های مختلف مثل تبریز و فراهان بافته میشود. فرش طرح ماهی در طرح ها و نقشه های مختلف بافته میشود.

پرکاربردترین نقشه فرش دستبافت

این طرح یکی از پرکاربردترین نقشه های قالی دستباف می باشد . وجود طرح های مثلثی رنگی در نقشه های این فرش ها توانسته است جلوه خاصی به این فرش ها بدهد . استفاده از رنگ های آبی ، آبی نفتی ، قرمز ، قهوه ای ، قهوه ای سوخته ، و ترکیب آنها با رنگ هایی مثل سبز باعث شده که زیبایی و کیفیت فرش دستباف نفشه ماهی در دنیا زبانزد باشد .
فرش دستباف نقشه ماهی که در تبریز بافته می شود به یکی از الگو های معروف و طرح های زیبا در دنیا معروف است . این فرش ها به دست قالیبافان ماهر تبریزی بافته می شود. فرش دستباف نقشه ماهی در دیگر شهر های ایران نیز بافته می شود . شهر هایی مانند فراهان اراک نیز در بافت این فرش ها تبحر بالایی دارند . در دنیا بیشتر فرش دستباف نقشه ماهی را با نام تبریز می شناسند .در واقع از نظر بافت و زیبایی طرح، قالیبافان شهر تبریز ماهر تر و با کیفیت تر کار می کنند. کمتر قالیبافی را می توان مانند قالیبافان ماهر تبریز پیدا کرد که بتوانند فرش دستباف نقشه ماهی را به کیفیت عالی و زیبا بافته و به دنیا عرضه کنند .
در دنیا تبریز مهد فرش های زیبا و بی نظیر می دانند . در واقع سالها و شاید قرن ها است که فرش دستباف تبریز در دنیا خواهان و هواداران بی‌شماری پیدا کرده است . تبریز را می توان یک از بخش های مهم و اساسی در تولید و صادرات فرش دستباف ایرانی خواند. در این بین فرش دستباف نقشه ماهی در تبریز به یکی از محبوب ترین طرح ها و نقش ها تبدیل شده است .


فرش دستبافت ماهی تبریز

ویژگی های فرش دستباف نقشه ماهی :

فرش های دستباف هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.در طرح نقشه ماهی گره های خاصی استفاده می شود . استفاده از گره های خاص در این مدل فرش ها باعث شده است که کیفیت بافت این فرش ها به شدت بالا برود . به همین دلیل فرش در دراز مدت دارای استحکام و دوام بالایی شده و کیفیت فرش دستباف نقشه ماهی بافته شده در تبریز زبانزد دنیا می شود . استفاده از پنبه و ابریشم در بافت این فرش به عنوان خامه باعث شده است که کیفیت و بافت های فرش ماهی بسیار مطلوب باشد .در چله‌کشی و تار و پود فرش دستباف نقشه ماهی از ابریشم به جای پنبه استفاده شده است . در مدل های با کیفیت فرش دستباف نقشه ماهی از پشم و ابریشم استفاده می شود .
در مدل هایی که کیفیت پایین تری دارند تنها از پشم استفاده می شود .  تراکم گره ها در فرش دستباف نقشه ماهی به دلیل استفاده از گره های خاص متفاوت تر از سایر فرش ها می باشد . در این مدل فرش ها با استفاده از گره های متقارن با بافت خاص و گره های ترکی ایجاد می شود . این گره ها با تراکم 50 گره در هر اینچ بافته می شود .
در شهر های مختلف مانند فراهان بیجار نیز فرش نقشه دستباف مدل ماهی نیز بافته می شود. این فرش ها از نظر بافت و ساختار متفاوت تر از فرش مدل تبریز می باشند . فرش دستباف نقشه ماهی که در فراهان اراک بافته می شود از قدمت و پیشینه کمتری نسبت به فرش های تبریز برخوردار هستند . به دلیل بافت این فرش ها به صورت بداهه و عدم استفاده از طرح های یکنواخت در این فرش ها ، نمونه های بافته شده در فراهان دارای جذابیت های خاصی هستند . بر خلاف تبریز که فرش دستباف مدل ماهی به یک صورت بافته می شود در مدل های بافته شده در فراهان فرش ها به صورت طرح و نقشه بداهه بافته می شود که باعث شده است جذابیت و زیبایی منحصر به فردی در این فرش ها دیده شود. شاید بتوان گفت که فرش بافته شده در فراهان در بعضی موارد همپای فرش تبریز و شاید حتی بهتر از آن از نظر بافت و زیبایی باشند .