انتخاب یک فرش دستباف زیبا و مناسب، به عوامل زیادی بستگی دارد. در تمام جهان فرش‌های دستباف ایرانی بسیار مشهور و موردتوجه هستند. فرش‌هایی که زادگاهشان شهرهای مختلف ایران است و هریک با توجه به شهری که در آن متولد و تهیه می‌شوند خصوصیات و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. از جمله با سابقه‌ترین مناطق بافندگی فرش در ایران می‌توان به شهرهای تبریز، مشهد، کاشان، کرمان، یزد و ... اشاره کرد. اما چطور می‌توان تشخیص داد که کدام شهر بهترین فرش دستباف را دارد؟ در این مقاله فرش‌های دستباف سه شهر را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین فرش دستباف ایران

فرش تبریز

پیشینه و قدمت قالی‌بافی و فرش‌بافی در تبریز به قبل از دوران صفویه می‌رسد و این شهر در حال حاضر یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین مراکز بافت فرش در دنیا محسوب شده و خواستاران زیادی از سراسر جهان دارد. حالا فرش دستباف، یکی از مهم‌ترین صنایع دستی ایران است. مواد اولیه‌ای که تبریزی‌ها در بافت فرش‌هایشان به کار می‌برند اغلب پشم و ابریشم است و چله‌کشی آن معمولاً با پنبه یا ابریشم و بسیار به ندرت با پشم انجام می‌شود.. این فرش‌ها بسیار باکیفیت هستند و از نظر نقش و نگار تنوع زیادی دارند. فرش‌های تبریز در سال‌های اخیر اغلب با طرح‌های گلدانی، درختی، محرابی، نقش‌های هندسی و ... در اندازه‌های مختلف بزرگ و کوچک بافته شده‌اند. از طرح‌هایی که امروز با نام تبریز عجین خورده و شناخته شده هستند می‌توان به طرح سالاری، علیا، خطیبی، موج مهر، اسلیمی ترنج دار، اسلیمی لچک‌دار، ترنج، نقش ماهی، میناخانیو.. اشاره کرد. فرش‌های تبریز با گره ترکی بافته شده و دوپوده است. این فرش‌ها معمولا در رج‌شمارهای بالا، ریزبافت و با پرزهای کوتاه تولید می‌شود.

فرش کاشان

کاشان شهری در مرکز ایران و از شهرهای استان اصفهان است. از آنجایی که شهر کاشان محلی برای تفریح دولتمردان و حاکمان بوده، تاریخ نشان می‌دهد قدمت فرش دستباف در کاشان هم به دوران صفویه برمی‌گردد. فرش بافت کاشان به راحتی قابل تشخیص و از زیباترین و مشهورترین قالی‌های ایرانی است. با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر کاشان، در قدیم از شهرهای اروپایی برای بافت فرش پشم وارد می‌کردند اما امروزه بیشتر از پشم سبزوار که از باکیفیت‌ترین نوع پشم‌هاست، .در بافت فرش‌های کاشان استفاده می‌شود این پشم‌ها نرم هستند و با وجود گره‌های محکم در فرش می‌توانید انتظار یک بافت منسجم را داشته باشید. در بافت بسیاری از فرش‌های کاشان ابریشم به کار می‌برند و تاروپود این فرش‌ها معمولا پنبه‌ای است. طرح و نقش محبوب در فرش‌های کاشان طرحی است متشکل از یک ترنج مرکزی و نگاره‌های گل و بته، با رنگ‌های عاجی، قرمز آبی و سبز روشن. فرش محتشم کاشان با قدمتی طولانی و رنگ‌ و طرح غیرسنتی، به نوعی کمیاب‌ترین فرش کاشان و محبوب‌ترین فرش در میان کلکسیونرهاست. این فرش نفیس از الیاف پشم درخشان و باکیفیت بره بافته شده و بسیار چشم‌نواز است.

فرش مشهد

مشهد هم مانند دو شهر کاشان و تبریز سابقه‌ای طولانی در بافت فرش دارد و حتی شنیده‌ها حاکی است که این شهر یکی از قدیمی‌ترین مراکز شهربافی در ایران است. محبوبیت فرش دستباف مشهد در قرن‌های 19 و 20 به قدری زیاد بود که علاوه بر داخل کشور، این فرش‌ها به کشورهای خارجی هم صادر می‌شدند. طرح و رنگی که فرش مشهد را از دیگر فرش‌ها متمایز می‌کرد، طرح گل‌های شاه عباسی به همراه ساقه‌های نسبتاً باریک و ظریف بود که از لحاظ ساختار به سبک خاص طرح‌های اصیل هراتی شباهت داشت. امروز هم کاربرد این شیوه‌ی نقش‌نگاری در طرح‌های افشان و لچک و ترنج به وفور دیده می‌شود و می‌توان گفت این طرح‌ها فرش مشهد را به یکی از زیباترین فرش‌ها در ایران و جهان تبدیل کرده است. رنگ‌های قرمز سیر (قرمز دانه) عنابی، کرم، انواع سبز، آبی و سرمه‌ای، قهوه‌ای از عمده رنگ‌های مورد استفاده در قالی مشهد است. فرش مشهد با توجه به نوع بافت با استفاده از پشم و پنبه و ترکیب رنگ به راحتی از فرش‌های دیگر شهرها قابل تشخیص است. فرش مشهد با گره‌های متقارن و نامتقارن، عمدتا بافتی منسجم و نامتقارن دارد و پرزهای آن کوتاه می‌شود. این فرش عموماً دوپود و پشت‌برجسته است و در اندازه‌های مختلف و ابعاد بزرگ و کوچک بافته می‌شود.

با تمام این اوصاف، شما فرش دستباف کدام شهر ایران را انتخاب می‌کنید؟