فرش های ماشینی تقلبی در بازار

با توجه به گرانی هایی که در بازار فرش ماشینی به وجود آمده است، عده ای به دنبال سوء استفاده از این گرانی ها می باشند تا فرش های غیر مرغوب خود را با قیمت فرش ماشینی اصلی به مردم بفروشند و در این وضعیت سود زیادی ببرند. از همین رو ما قصد داریم در ادامه شما را با راه های تشخیص فرش ماشینی اصل آشنا سازیم.

روش هایی برای تشخیص فرش ماشینی اصل

زمانی که قصد خرید فرش ماشینی را دارید اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که شناسنامه ی فرش را به دقت مطالعه کنید. در شناسنامه ی فرش های ماشینی مواردی مانند میزان شانه و تراکم، جنس نخ، نام برند و کارخانه، تعداد رنگ به کار گرفته شده در تولید فرش و آدرس کارخانه و...درج شده است. چنانچه مشاهده کردید که شناسنامه ی یک فرش اطلاعات کافی را در مورد فرش نداشت و ناقص بود، آن جا است که باید به اصل بودن فرش ماشینی شک کنید و از خریدن آن فرش صرف نظر کنید تا از اصل بودنش اطمینان پیدا کنید. اما اگر شناسنامه ی یک فرش کامل بود باید به مرحله ی دوم تشخیص فرش اصل بروید! در این مرحله شما باید خودتان مواردی مانند تراکم، شانه، لطافت و ارتفاع نخ خواب فرش را بررسی کرده و مطمئن شوید که این موارد با مندرجات شناسنامه ی فرش و چیز هایی که فروشنده ی فرش در مورد فرش می گوید مطابقت دارد. تراکم یعنی تعداد گره های موجود در یک متر از طول فرش و شانه هم یعنی تعداد گره های موجود در یک متر از عرض فرش. شایان ذکر است که شما برای به دست آوردن شانه و تراکم یک فرش ماشینی لازم نیست که حتما تعداد گره ها در یک متر را بشمارید و مثلا می توانید تعداد گره های ده سانتی متر از فرش را بشمارید و آن را در ده ضرب کنید.

خرید فرش ماشینی

کار دیگری که شما برای تخمین زدن شانه و تراکم یک فرش می توانید انجام دهید این است که شما فرش را باید لمس کنید و آن را تا بزنید. هرچه فرش، سفت تر باشد و تا زدن آن مشکل تر باشد میزان تراکم و شانه ی آن بالاتر است. توجه داشته باشید که ارتفاع نخ خواب فرش نیز باید حداقل 7 الی 8 میلی متر باشد. مرحله ی بعدی که شما در شناخت یک فرش ماشینی اصیل باید آن را به کار گیرید این است که اطمینان پیدا کنید که فرشی که از جنس نخ پلاستیکی می باشد را به عنوان فرش با نخ اکریلیک و یا دیگر نخ ها به شما نفروشند. به خاطر این که اگر جنس نخ فرش پلاستیکی باشد، می تواند مشکلاتی مانند بروز حساسیت و مشکلات نظافتی برای شما به وجود بیاورد. برای این کار شما می توانید سطح فرش را بو کنید. فرشی که از جنس اکریلیک باشد بوی نفت و یا پلاستیک نمی دهد و در هنگام لمس کردن آن، دست شما احساس چسبندگی نمی کند. فرش اکریلیک هم چنین پرزدهی کم و مقاومت زیادی در برابر عواملی مانند نور و گرما دارد. توجه داشته باشید که بسیاری از سودجویان فرش ماشینی با استفاده از چسباندن نشان برندها و کارخانه های معتبر فرش ماشینی بر روی فرش های بی کیفیت و تقلبی، آن ها را با قیمت های بسیار گران تر به فروش می رسانند. شما باید مراقب باشید که فریب مارک و برچسب فرش ها را نخورید. در پایان لازم است که بگوییم، اگر فرش ماشینی اصل باشد، قسمت پشت آن باید شبیه فرش دستباف باشد. یعنی گره های آن قابل لمس و مشخص باشند.