اکثر خانه‌های ایرانی در یک چیز باهم اشتراک دارند: وجود یک فرش در خانه! با توجه به تنوع و قیمت مناسب فرش‌های ایرانی، انتخاب مناسب برای داشتن یک منزل دلنشین و زیبا، فرش ماشینی ایرانی است. بسیاری از شهرهای ایران، زادگاه فرش‌های دستباف و ماشینی با نقش و نگارهای متفاوت است که می‌تواند برای کسانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند یک سوغات شگفت‌انگیز باشد. با توجه به تعداد زیاد فروشگاه‌های فرش و تنوع این محصول بهتر است قبل از اقدام برای خرید اطلاعات کافی از فرش‌ها داشته باشیم تا بتوانیم به انتخاب بهتری برسیم. اما در زمان خرید فرش ماشینی به چه چیزهایی باید دقت کنیم؟

جنس فرش‌های ماشینی

فرش‌های ماشینی از لحاظ جنس و ماهیت الیاف از یکدیگر متمایز می‌شوند. در واقع فرش‌ها را می‌توان بر اساس شانه، تراکم و جنس الیاف دسته‌بندی کرد. فرش‌های ماشینی پشمی، فرش‌های ماشینی اکریلیک، فرش‌های ماشینی پلی‌استر و فرش‌های ماشینی پلی‌پروپیلن از انواع مختلف فرش‌ ماشینی از لحاظ جنس هستند. از لحاظ محبوبیت و همچنین طول عمر، فرش‌های اکرلیک به نسبت دیگر فرش‌ها از طول عمر بیشتری برخوردارند و نرمی این فرش ها به دلیل استفاده از الیافی است که جنسی مشابه پشم دارند. به همان نسبت برای خرید این فرش‌ها به نسبت بقیه باید هزینه بیشتری بپردازید. از لحاظ شست‌وشو، در معرض نور قرار گرفتن، آب‌رفتن و کوچک شدن بخش‌هایی از فرش پس از استفاده طولانی، بازهم فرش‌های اکرلیک وضعیت بهتری به نسبت دیگر فرش‌ها دارند و زیبایی و جلوه این فرش‌ها به سادگی دستخوش تغییر نمی‌شود. فرش‌های اکرلیک در هفته‌های ابتدایی خرید پرزدهی دارند اما ادامه‌دار شدن پرزدهی پس از گذشت چند هفته می‌تواند نشانه‌ی نامرغوب بودن فرش باشد. فرش‌های پلی‌استر به دلیل درخشان بودن نخ باید قبل از خرید حتما روی زمین پهن شده و در شرایط نوری مناسب از لحاظ رنگی بررسی شوند، چرا که این فرش‌ها ممکن است از زوایای مختلف، متفاوت دیده شوند.

خرید فرش ماشینی

مشخصات فنی فرش

هرفرش از نظر تراکم دو نوع تراکم عرضی و طولی دارد که همان تعداد ریشه در یک متر عرض یا طول فرش است. فرش‌های ماشینی در انواع ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه عرضه می‌شوند. یک تفاوت فرش‌ها از نظر شانه در واقع تعداد گره‌هاست. مثلا فرشی ۱۰۰۰ شانه است که در هر یک متر از عرض آن تعداد گره ها ۱۰۰۰ عدد باشد به همین ترتیب با محاسبه گره‌های یک پنجم و یا یک دهم در یک متر می‌توان شانه فرش را اندازه‌گیری کرد. هر چه تراکم یک فرش بیشتر باشد فرش دوام بیشتری خواهد داشت و سفتی و استحکام آن نیز بیشتر می‌شود. اما بالاتر بودن شانه فرش باعث می‌شود فرش بافت ریزتری داشته باشد و همین موضوع سبب شده تا فرش‌ها با شانه بالاتر با وجود نمایش جزئیات بیشتر در طرح و نقشه‌شان، شباهت بیشتری را به فرش‌های دستباف داشته باشند. یک تفاوت دیگر، ضخامت فرش است. از این منظر فرش‌های 700 شانه نسبت به دیگر فرش‌ها ضخامت بیشتری دارند. در فرش‌های 1200 شانه به جای الیاف ضخیم از الیاف ظریف‌تری استفاده می‌شود و همین باعث لطافت و محبوبیت این فرش‌ها شده است.انتخاب رنگ و طرح مناسب

این روزها با توجه به تنوع وسایل موجود در بازار، خانه‌ها دیگر شبیه به هم نیستند و هر خانه چیدمان مخصوص به خود را دارد. خبر خوب اینکه تنوع رنگ و طرح فرش‌های ماشینی هم در بازار بسیار بالاست. مثلا می‌توان گفت که فرش‌هایی با نقوش تقریبا شلوغ سنتی مناسب منازلی است که چیدمان کلاسیک دارند یا فرش‌هایی با طرح‌های ساده و مختصر و رنگ‌های روشن‌ بیشتر به فضاها و طراحی منازل مدرن نزدیک‌ است. اولین موردی که باید به آن توجه کنید این است که می‌خواهید فرش را برای کدام بخش خانه بخرید. فرش‌هایی که برای اتاق پررفت‌ و آمد پذیرایی خریداری می‌شود با فرش اتاق خواب که در آن نیاز به آرامش بیشتری هست تفاوت‌های زیادی دارد. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که کف‌پوشی که می‌خواهید فرش را روی آن پهن کنید هم تاثیر زیادی در انتخاب رنگ فرش دارد. برای پارکت، لمینت یا سرامیک‌های تیره بهتر است فرشی را انتخاب کنید که با فضا همخوانی دارد. البته گفته می‌شود که تضاد بین رنگ فرش و کفپوش می‌تواند باعث خودنمایی و جلوه‌ی بیشتر فرش باشد. نکته‌ی دیگر قابل توجه این است که در صورت انتخاب فرش‌های تک رنگ باید این واقعیت را در نظر بگیرید که این فرش‌ها بیشتر در معرض لکه‌ها و دوده‌ها هستند. با همه این اوصاف، اگر در مراحل ابتدایی چیدمان منزلتان هستید می‌توانید ابتدا فرش خود را انتخاب کنید و بعد با توجه به رنگ‌های فرش، باقی وسایل خانه را بخرید.