فرش دستباف ایرانی یکی از نماد های کشور ایران است که در تمام دنیا، زیبایی، کیفیت و دوام آن شهرت دارد. از این رو، کمتر کسی پیدا می شود که ارزش قالی دستباف ایرانی را نداند. افراد زیادی در دنیا وجود دارند که به آرشیو کردن آثار هنری علاقه ی زیادی دارند و کلکسیونی از قالی و قالیچه ی دستباف تهیه کرده اند. گاهی قیمت هر یک از این آثار آنقدر قابل توجه است که در زمان فروش، همه ی کسانی که سر رشته ای از آن هنر دارند را متعجب می کند.

همانطور که می دانید یکی از حراجی های معروف آمریکایی، با نام ساتِبیز مشغول فعالیت است که از قدیمی ترین حراجی های دنیا به حساب می آید. ساتبیز که در 40 کشور مختلف و در 90 مرکز مشغول به کار است، هر ساله فرش های زیادی را برای فروش به حراج می گذارد. چندی پیش این حراجی یک فرش دستباف ایرانی که از دوران صفویه برجای مانده بود را برای فروش به نمایش گذاشت. این فرش که به "قالی برگ داسی کلارک" مشهور است، یکی از نمونه های بی نظیر و با کیفیت از فرش های دوره ی صفویه است.
طول و عرض این فرش به طور دقیق 196*267 سانتی متر و مساحت آن نیز چیزی در حدود 6 متر مربع است. اگر به نقش این فرش نگاه کنید دلیل اصلی نام گذاری آن را از طرح برگ های شبیه به داسی که روی آن وجود دارد، متوجه می شوید. در این فرش دستباف از رنگ هایی با نماد چهار‌فصل و همچنین طرح های سنتی از این فصول که شامل شکوفه های آلو، درختان سرو و همچنین برگ درخت انگور می شود را مشاهده می کنید. این ها همگی نقوشی هستند که در بیشتر فرش های دوران صفویه دیده می شود. احتمال می رود که محل بافت این فرش در حدود 300 سال پیش در کرمان بوده است.

قالی برگ داسی کلارک

قالی برگ داسی کلارک

ماجرا از آنجایی شروع شد که در سال 1900 میلادی، یک سناتور آمریکایی به نام ویلیام کلارک این فرش دستباف را که از الیافی با جنس پنبه و ابریشم بافته شده را، از تاجری در فرانسه خریداری می کند و آن را به همراه خود به آمریکا می برد. ویلیام که یکی از ثروتمندان و کلکسیونرهای آمریکایی بود، در آرشیو خود، سالها از این فرش نگهداری می کند و در آخر نیز آن را به همراه دیگر فرش های ارزشمند و قیمتی خود به موزه ی کورکوران اهدا می کند تا پس از مرگش نیز از این فرش به خوبی نگهداری شود.
فرش برگ داسی کلارک نیز به مدت 88 سال در این موزه نگهداری شد، اما در آخر برای تامین هزینه های این موزه، در حراجی بزرگ ساتبیز با قیمتی استثنائی به فروش رفت. بر خلاف اینکه ایرانیان به انداختن فرش، چه بسا دستباف به زیر پایشان عادت دارند، کلارک از قالی برگ داسی به نحوی نگهداری کرده بود که حتی یک بار هم کسی روی آن قدم نگذاشته بود.
این فرش دستباف که ارزش بالایی از نظر متخصصان در این زمینه دارد، در سال 2013 در کنار 24 اثر دیگر قالی بافی به حراج گذاشته شد و انتظار می رفت که همچون دیگر آثار با قیمتی معقول به فروش برسد. اما بعد از اینکه خریداران، پیشنهادهای خود را از 12 میلیون دلار فراتر بردند، تنها دو نفر که به صورت تلفنی در حراجی حضور داشتند و یه دلایل امنیتی هویت آن ها فاش نشد، برای ادامه ی معامله همچنان به تلاش خود ادامه دادند.
حراج این تخته فرش که قدمت آن به دوران صفویه باز می گردد، در آخر با پیشنهاد قیمت 33 میلیون و 700 هزار دلار به پایان رسید و خریدار ناشناس، این فرش دستباف ایرانی را از آن خود کرد. اتفاقی که حتی مسئولان ساتبی هم آن را پیش بینی نکرده بودند و به گفته ی آن ها برای این فرش قیمتی در حدود 5 تا 7 میلیون دلار در نظر گرفته بودند. اینجاست که ارزش والای فرش ایرانی خودنمایی می کند.