از گذشته تا کنون فرش ایرانی به علت وجود دلایلی چون زیبایی، ظرافت، هنر طراحی، نحوه بافت، نوع رنگ آمیزی و.... در تمام دنیا از چنان اعتباری برخوردار است که به یکی از اصلی‌ترین کالاهای صادراتی کشور تبدیل شده است. همان طور که گفته شد اصلی‌ترین دلایل آن وجود اصالتی است که هزاران سال ایران را در حوزه بافندگی فرش، در رده تراز اول جهانی قرار داده است.

یکی از مهم‌ترین مراحلی که در فرآیند تولید یک فرش حاضر بوده و بسیار اهمیت دارد، طراحی نقشه آن است که در واقع تضمین کننده زیبایی یک فرش به حساب می‌آید. وجود نقشه‌های اصیل همواره توجه بسیاری از خریداران فرش در دنیا را به سمت فرش ایرانی جلب کرده و نام و آوازه این فرش را در جهان مطرح نموده است.

وجود نقشه‌های کپی در صنعت فرش کشور

متاسفانه یکی از آفت‌ های این روزها در صنعت فرش کشور، استفاده از نقشه‌های کپی فرش است که در بسیاری از موارد نیز گله‌مندی خریداران فرش را به دنبال دارد. این کار علاوه بر کاهش ارزش و اعتبار یک فرش، سبب شده طراحان حقیقی و هنرمندان واقعی این صنعت با آسیب‌های جدی رو به رو شوند. کافی است سری به بازارهای فرش بزنید و طرح‌های موجود را باهم مقایسه کنید آن وقت است که اگر تا حدی به هنر طراحی آشنا باشید متوجه می‌شوید بسیاری از طرح‌ها تنها کپی ضعیفی از نمونه‌های با کیفیت و اصیل موجود در بازار هستند و طراحان آن تنها با کپی برداری از طرح هنرمندان این عرصه، طراحی خود را انجام داده‌اند.

کپی کردن نقشه های فرش دستباف

جایگاه فرش در میان خانه ایرانیان

از آنجایی که یک فرش در خانه ایرانیان جایگاهی ویژه دارد و دارندگان آن ترجیح می‌دهند فرشی با اصالت و منحصر به فرد در خانه داشته باشند، کپی برداری نقشه فرش از علاقه آنها نسبت به فرش‌های موجود در بازار می‌کاهد و آنها مدام به جست و جوی فرشی می‌گردند که بتوانند خواست‌ها و نیازهایشان را مبنی بر منحصر بودن فرش تامین کند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید و می‌خواهید هنگام خرید فرش نمونه ویژه‌ای در اختیار بگیرید، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با روش های شناسایی نقشه تکراری آشنا کنیم.

اطمینان از اصالت فرش

1) بررسی برچسب پشت فرش

مهم‌ترین راه برای این که بتوانیم نسبت به اصالت طراحی و بافت یک فرش اطمینان حاصل کنیم این است که هنگام خرید فرش دستباف و ماشینی به برچسب پشت آن و همچنین لوگوی آن توجه کنیم. عموما نقشه‌های اصلی دارای کدی مخصوص هستند که در پشت قالی و بر روی برچسب ذکر شده است. در نظر داشته باشید در مقابل این کد هیچ نامی ذکر نشده است و پس اگر نامی را در مقابل آن کد مشاهده کردید باید بدانید آن نام نشانه تقلبی بودن ادعای تهیه کنندگان برچسب بر اصالت فرش بوده که عموما این نوع فرش‌ها با نقشه‌های تقلبی طراحی و بافته می‌شوند.

2) توجه به ظاهر فرش

راه دوم هنگام خرید فرش برای این که نسبت به اصالت فرش خود مطمئن شوید این است که به نحوه بافت و ویژگی‌های ظاهری آن توجه کنید. به این معنا که ببینید نوع بافت، رنگ آمیزی، طراحی و... نشانی از اصالت فرش ایرانی به همراه دارد یا خیر. به طور مثال آیا نقشه فرش قرینه بوده و درست طراحی شده است یا چهار طرف فرش کاملا صاف بافته شده؟ عموما طراحانی که ناشیانه طرح‌های اساتید را کپی می‌کنند نمی‌توانند به طور کامل ویژگی‌های یک طراحی حرفه‌ای را رعایت کنند و گاه نشانه‌هایی چون عدم قرینگی در طرح‌هایشان یافت می‌شود. همچنین عموما استادکاران حرفه‌ای طراحی فرش، نقشه خود را به دست بافندگان حرفه‌ای می‌سپارند. اگر یک فرش به صورت حرفه‌ای بافته نشود، کج بوده و مشکلات متعددی از این دست داشته باشد، می‌تواند عدم اصالت نقشه آن را نشان دهد. قالی‌های استاد بافت حاشیه‌هایی دقیق و بافتی منحصر به فرد دارند که برای تشخیص آن حتما نیاز نیست خبره این کار باشید.

3) بررسی اصالت مارک بافته شده بر روی فرش

قسمتی که مارک بافته شده است را بررسی کنید. اگر آن بخش به صورت یک دست بافته شده بود و طرز قرار گرفتن و نظم و ترتيبشان یکسان بود، می‌توان اطمینان داشت آن مارک اصل است و نقشه آن نیز به دست هنرمند واقعی، طراحی شده و استادکاران حرفه‌ای نیز آن را بافته‌اند. اما اگر مشاهده کردید که سطح پشت فرش همسان نیست و رنگ یکنواختی ندارد، به اصالت آن شک کنید.