بسیاری از شما علاقه‌مند هستید که خودتان دار قالی به پا کرده و یک تابلو فرش زیبا ببافید اما آیا این کار، کار آسانی است؟ چه لوازمی مورد نیازتان است؟ شما نیاز به چه مهارت‌هایی دارید؟ پاسخ به این سوالات می‌تواند مسیر همواری برای بافت یک تابلو فرش زیبا و ارزشمند را برایتان ایجاد کرده و سبب شود شما در پایان کار از نتیجه به دست آمده رضایت کامل داشته باشید. همچنین باید بدانید رعایت نکردن برخی نکات می‌تواند سبب شود تابلو فرش شما از کیفیت خوبی برخوردار نباشد و به طبع آن ارزش خود را از دست بدهد. از همین رو بهتر است با اصول اولیه بافت تابلوفرش آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید تابلو فرشی در خور ببافید. در ادامه شما را با اصول بافت تابلو فرش آشنا می‌کنیم.

تابلو فرش دستباف

اصول اولیه و مهم بافت یک تابلو فرش چیست؟

1) دار قالی سالم و بدون نقض که بتوان با تکیه بر آن تابلو فرشی زیبا بافت
2) رعایت اصول چله‌کشی به گونه‌ای که این کار به صورت صحیح و یک دست انجام شود
اگر شما بتوانید در گام نخست دو مورد فوق را رعایت کنید، می‌توانید امید داشته باشید کارتان به روال درست و استاندارد پیش برود. پس توجه کنید تحت هیچ شرایطی تا انجام کامل دو شرط فوق، بافت تابلو فرش را آغاز نکنید.
بسیاری از بافندگان تازه کار نمی‌توانند چله‌کشی درستی انجام دهند زیرا این کار نیاز به تجربه و مهارت بسیار زیادی دارد. از همین رو اگر توانایی کامل در چله‌کشی ندارید، بهتر است از افراد خبره کمک بگیرید تا پایه‌های تابلو فرش شما به صورت کاملا اصولی و درست چیده شود.

اهمیت مهارت در پود ضخیم و نازک تا چه است؟

پس از آن که خیالتان بابت دار قالی و چله‌کشی استاندارد راحت شد، نوبت به کشیدن پود نازک و ضخیم است که این امر نیز مانند مورد قبلی نیاز به مهارت کافی داشته و برای حصول اطمینان بهتر است آن را با دقت کافی انجام دهید و به هیچ وجه پیش از کسب مهارت، بافت تابلو فرش را آغاز نکنید زیرا کیفیت بافت یک فرش در درجه نخست به کیفیت پود نازک آن بستگی دارد. پس ریسک نکرده و مهارت خود را بالا ببرید.


چگونگی كنترل دقیق ارتفاع فرش

یکی از بهترین کارهایی که باید در طول زمان بافت انجام دهید این است که مرتب ارتفاع بافت را بر حسب رج شمار اندازه گیری کنید تا ارتفاع فرش به صورت یک دست و مرتب بافته شده باشد. در واقع شما با این کار از ایجاد مشکلات و عیوب احتمالی در تابلو فرشتان جلوگیری می‌کنید.

چند نکته بسیار مهم هنگام بافت تابلو فرش

در ادامه شما را با چند نکته بسیار مهم هنگام بافت تابلو فرش آشنا می‌کنیم:

1) بهتر است در ابتدای کار و در رج‌های اولیه بافت فرش، پوششی چون نوار چسب زده شود تا رج‌های اولیه به وسیله چاقو آسیب نبینند.
2) زمان رد کردن پود کلفت، در ابتدا پودکش را از وسط کار انداخته و داخل تارها کنید و پس از آن نیز به سمت چپ بفرستید. زمانی که این کار انجام شد پود را در قلاب آن انداخته و پس از کشیدن از وسط کار بیرون آورید. در ادامه پود کش را برخلاف جهت پیشین وارد کرده و به راست هدایت کنید و پود را در سوراخ تعبیه شده در انتهای پودکش قرار داده و بکشید. در این زمان باید به طور کامل دقت کنید هنگام کشیدن، پود پاره نشود.
3) توجه کنید برای آن که فرش شما با بالازدگی یا پایین افتادگی رو به رو نشود باید هر ده رج که بافته می‌شود، با رج شمار 50، حدود یک و نیم سانت ارتفاع داشته باشد.
4) راهکار مهم برای آن که یک فرش از طرفین جمع نشود این است که وقتی پودکش پود کلفت را انجام می‌دهد، از هر طرف دار با اندازه 5 سانت از پود را نگه دارید.
5) اگر هر بخش از فرش دچار بالازدگی یا پایین افتادگی شود، می‌تواند هم به دلیل نازک یا کلفت بودن نخ‌ها باشد و هم به دلیل کم و زیاد شدن فاصله تارها از هم. پس هنگام بافت به این دو مورد توجه کافی را داشته باشید.

از چه رج شماری استفاده کنیم؟

در فرش‌های ایرانی رج شمارهای بسیاری وجود دارد که با توجه به فرش مورد استفاده قرار می‌گیرند. رایج‌ترین رج شمارهای ایرانی از 20 الی 70 رج بوده که فرش‌هایی با 900 تا 11600 گره در هر دسیمتر مربع را شامل می‌شود. البته فرش‌های درشت بافت 20 و 25 رجی که فرش‌های با حدود 900 الی 1480 کره در هر دسیمتر مربع را شامل می‌شود، معمولا به دست بافندگان تازه کار انجام گرفته و ارزش بسیار کمتری به نسبت سایر فرش‌های ایرانی دارند. اما بهتر است بدانید فرش‌های متوسط و خوب بین ۴۰، ۴۵ و ۵۰ رج بافته می‌شوند.