فرش ماشینی نوعی از قالی است که که بر خلاف فرش دستباف که با دست بافته می شود، بافتن آن توسط ماشین آلات و دستگاه های صنعتی انجام می شود. به عبارتی دیگر می توان گفت که فرش ماشینی به گونه ای مصنوعی از قالی اطلاق می شود.

فرش ماشینی به دلیل این که با ماشین آلات صنعتی تولید می شود، سرعت تولید بالایی دارد. ما در ادامه با پیشینه ی فرش ماشینی بیش تر آشنا می شویم.

پیشینه ی فرش ماشینی

پیشینه ی تولید فرش در ایران، به حدود هزاره ی دوم قبل از میلاد بر می گردد. با توجه به آثار تاریخی گران بها و ارزشمند، که در بخش های مختلف ایران کشف شده اند، می شود نتیجه گرفت که منسوجات ارزشمند و شگفت انگیزی در این دوران وجود داشته اند، برای مثال برخی از تابوت های سفالی مربوط به دوران دالما در کردستان، همچنین آیینه ی مسی زنگ زده از نوع ایلامی در تپه ی سیلک و کشفیات دیگر در سایر مناطق، با گذشت هزاران سال، همگی گواه این هستند که انسان در حدود هزاره ی دوم قبل از میلاد توانست ساخت نخ و طناب را کشف کند. اکتشاف تولید نخ و طناب فواید بسیار زیادی را برای هنر آن دوران به ارمغان آورد. به عنوان مثال انسان های آن دوران از رشته های درهم تنیده ی چیزی شبیه نخ، برای زیبا کردن ریشه های فرش استفاده می کرده اند.

به طور کلی می شود گفت که با به وجود آمدن نخ اولین جرقه در بافت فرش زده شد و انسان فهمید که با استفاده از نخ می تواند یک نوع زیرانداز ایده آل به نام فرش را تولید کند. از همین رو تولید فرش دستباف آغاز شد. با گذشت زمان و رواج شهرنشینی، مشاهده شد که تعداد فرش هایی که با دست تولید می شوند، نمی توانند پاسخ گوی نیاز انسان ها باشند. از همین رو کارخانه های تولید فرش ماشینی احداث شدند.

خرید فرش ماشینی اصل


در کشور ما نیز تاریخچه ی فرش ماشینی در ایران نشان می دهد که این محصول در ایران حدودا عمری از 40 سال به بالا دارد. برای اولین بار در ابتدای دهه ی 50 بود که در شهر کاشان فرش ماشینی توسط ماشین های مخمل در داخل کارخانجات مخمل و ابریشم با ویژگی هایی از قبیل براق بودن و داشتن پرز نسبتا کوتاه و وزن کم، بافته شد و روانه بازار گردید. بعد از این ماجرا تجار، الیاف مصنوعی بافی ژاکارد با همکاری عده ای از تجار ایرانی، یک سری از فرش های ماشینی با همین مشخصات و مقداری مرغوب تر را، از بلژیک وارد بازار ایران کردند و به این ترتیب ایرانی ها کاملا با فرش ماشینی آشنا شدند.

رفته رفته با توجه به استقبالی که مردم ایران از خرید فرش ماشینی به عمل آوردند، صاحبان یک گروه صنعتی به نام گروه صنعتی بهشهر که در ایران بسیار خوشنام و معتبر و مشهور بودند، شرکت بزرگی را به نام شرکت صنایع کاشان تاسیس کردند که این شرکت در زمینه ی تولید مواد اولیه مربوط به فرش و همچنین تولید کردن خود فرش ماشینی فعال بود. اولین محصولی که این شرکت عرضه کرد، در سال 1353 وارد بازار شد. این فرش شباهت بسیار زیادی به فرش های دستباف داشت و نوع پشمی آن فروش بسیار زیادی در آن سال داشت و نشان داد که مردم به خرید فرش ماشینی علاقه ی زیادی دارند.

بعد از شرکت صنایع کاشان، شرکت های دیگری از جمله شرکت شهباف که بعدا نام این شرکت به فرش گیلان تغییر داده شد و همچنین شرکت های دیگری به نام پارس و مولن روژ (نقش ایران) و فرش اکباتان نیز تاسیس شدند و شروع به رقابت با یکدیگر کردند. بعد از سال 57 هم برخی از متخصصان صنعت نساجی و کسانی که در صنعت فرش فعال بودند و برخی از کارخانه داران به فکر ایجاد کارخانه های جدید فرش ماشینی افتادند و کارخانه هایی از قبیل فرش مشهد، قالی سلیمان و فرش دناژ(شیراز)، فرش مازندران، فرش باستان و همچنین فرش ستاره ی کویر یزد و برخی از کارخانه های دیگر در قسمت های مختلف کشور شروع به کار کردند و از همین جا تحول فرش ماشینی در بخش خصوصی هم آغاز شد. اما تحول اصلی در صنعت فرش ماشینی از سال 65 شروع شد که متعاقب آن 1600 واحد بزرگ و کوچک تولید کننده ی فرش ماشینی شروع به کار کردند.
فروشگاه فرش آریاس همچنین با قدمتی چندین ساله در عرصه فرش، بهترین فرش های ماشینی را در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد.