گلیم دستبافته­‌ای برای چهارگوشه خانه

اندازه و دوام، دو عامل مهم در انتخاب گلیم برای دکوراسیون خانه­‎های امروزی است. ماندگاری گلیم بسته به عوامل زیادی دارد، جنس نخ و پود یکی از آنها است. به طبع گلیم­‌هایی که تمام پشم هستند، به نسبت گلیم­‌هایی که تار پنبه­‌ای بوده، از ماندگاری بیشتری برخوردار هستند. البته از طرفی هم، هرچه بافت فشرده­‌تر و تراکم بالایی داشته باشد، گلیم قوی­‌تری به حساب می­‌آید. به عنوان مثال می­‌توان به گلیم سوماک اشاره کرد که از مقاومت بالایی برخوردار است. در نهایت می‌توانید گلیم مناطق مختلف را باهم مقایسه کنید.


ورودی منزل اولین تاثیر ذهنی را بر میهمانان می­‌گذارد. پس چه بهتر که با گلیمی فاخر و زیبا مزین شود. البته در این میان از فضای مرکزی منزل که امروزه آن را پذیرایی و یا مهمانسرا یاد می­‌کنیم، باید به عنوان قلب تپنده هر خانه­‌ای، به بهترین نحو در مفروش کردن آن بهره جست. گلیم­‌های با نقش­‌های گوناگون در رنگ و ابعاد مختلف، محیط را به یک فضای بکر و صمیمانه مبدل می­‌کنند. قسمت مرکزی هر خانه­‌ای پذیرای همه اهالی و میهمانان است و پر رفت و آمد خواهد بود، از این رو گلیمی که در آن استفاده می­‌شود باید بسیار مقاوم باشد. در چنین محیط­‌هایی گلیم­های دارای بافت ساده اصلا مناسب نیستند و گلیم­‌های دارای بافت محکم و سخت بهترین انتخاب خواهند بود.


اتاق نشیمن در خانه جزو بخش­‌هایی محسوب می­‌شود، که بیشتر فعالیت­‌های خانواده را در خود شاهد است. این قسمت از خانه نیز بهترین چیدمان و بیشترین هزینه را خواهد داشت. پس بهترین چیدمان را برای مفروش کردن کف باید در نظر گرفت تا پویایی و احساس آرامش در دل خانواده برقرار باشد. معمولا اتاق نشیمن بزرگترین اتاق خانه است و گلیمی هم که برای این اتاق بکار می­‌رود، ابعاد قابل ملاحضه­‌ای خواهد داشت. البته بجای یک گلیم بزرگ می­‌توان از ترکیب چند گلیم کوچک برای تزئین اتاق استفاده کرد. اگراتاق دارای شومینه است گلیمی کوچک کانون توجه را به آن گوشه خواهد برد. پهن کردن گلیم­‌های کوچک به طور نا منظم در تمام کف اتاق و جابه جا کردن آنها در هر زمان مزیتی بر استفاده از گلیم­‌های کوچک خواهد بود. گلیم­‌ها به راحتی با رنگ­‌های محیط هماهنگ می­‌شوند، چرا که این اتاق غالبا دارای گنجینه­‌ای از وسایلی است که به مرور زمان خریداری شده­‌اند و در هماهنگی کامل با یکدیگر نیستند. طرح­‌های گلدار ظریف جای خود را آسان‌تر از شکل­‌های درشت هندسی در میان دیگر تزئینات پیدا می­‌کنند. البته نباید فراموش کرد که قبلا از هم­‌خوانی گلیم با محیط اطمینان حاصل نمائید.


گلیم در اتاق نهار خوری ممکن است دقیقا زیر میز و یا اینکه در فاصله­‌ای از آن قرار بگیرد. اگر گلیم را زیر میز قرار می­‌دهید، باید مساله اندازه و استحکام آن را در نظر داشته باشید، چنین گلیمی باید به اندازه کافی بزرگ باشد، تا سرتاسر قسمتی که صندلی قرار دارد در بر بگیرد و با جابجایی صندلی دچار پوسیدگی نشود. گلیم اتاق نهار خوری باید دارای رنگ ثابتی باشد تا لکه­‌های مایعات و چربی غذاها را به راحتی از ان پاک کرد و شست، بدون اینکه به دیگر قسمت‌ها آسیبی وارد شود. وقتی گلیمی را زیر میز قرار می­‌دهیم، برای نقش و نگار امیت چندانی نخواهد داشت، اما گلیمی که دور از میز و در کناری پهن می‌شود باید دارای نقشی زیبا باشد تا جذابیتی خاص به محیط ببخشد. رنگ و نقش‌ها باید مکمل باشند و تا آنجا که امکان دارد طرح و نگار دیگر وسایل مانند پارچه روی میز و پرده‌ها را تکرار کنند.


بهترین مکان برای استفاده از گلیم اتاق خواب است، چرا که رفت و آمد کمتری در آن صورت می­‌گیرد. با توجه به نقوش متنوع گلیم­‌ها، می­‌توان ترکیب­‌های مختلفی را درهر جایی بکار برد. در اتاق خواب می­‌توان یک جفت گلیم با نقش­‌های انتزاعی در دو طرف تخت، و یا یک تک گلیم که در اندازه­‌های کناره باشد در امتداد پایه تخت پهن کرد. اتاق­‌های خواب معمولا با ته رنگی ملایم آراسته می­‌شوند و این حال و هوا را با به کار بردن گلیمی در همین مایه رنگ­‌ها و با نقشی ظریف می­‌توان حفظ کرد.


بسیاری معتقدند که اتاق مطالعه باید کاملا ساکت و آرام باشد. چنین فضایی را می­‌توان با گلیم­‌هایی که دارای طرح و نقشی خلوت هستند چیدمان کرد. اتاق مطالعه به عنوان حریم خصوصی منزل می­‌تواند مکان مناسبی برای مفروش کردن گلیم­‌های منحصر به فرد و آنتیک شما باشد. در اتاق مطاله برای همانگی بیشتر می­‌توانید گلیم­‌ها را متناسب با قفسه­‌های کتاب چیدمان کنید.


در معماری، معمولا گلخانه‌ها با سنگ و سرامیک فرش می‌شوند و محل رفت و آمد زیادی قرار نمی‌گیرند، از این رو گلیمی که در چنین محیطی پهن می‌شود در عرض فرسودگی کمتری قرار خواهند گرفت. گلیم کف پوشی گرم و زیبا و در عین حال سبک و انعطاف پذیر هستند.