فرش‌های دستباف می‌توانند برای سال‌های زیادی ماندگار باشند و بدلیل انتخاب دقیق مواد اولیه‌ی آنها، هر چقدر طول عمر آن‌ها بیشتر باشد به زیبایی آنها افزوده خواهد شد. همیشه افرادی می‌پرسند که بهترین فرش چست؟‌ از نظر ما بهترین فرش، فرشی است که بطور صحیح از آن نگهداری شده باشد. شرکت‌های زیادی هستند که کار بازسازی فرش‌های با ارزش را بر عهده دارند.
فرش‌ دستباف ایرانی، به استحکام مشهور است، اما روشی جز تمیز نگه داشتن فرش، برای عمر طولانی آن وجود ندارد. گرد و غباری که در فرش نفوذ می‌کند و اغلب در حاشیه‌های آن به چشم می‌آیند در عدم استحکام گره‌های فرش‌ دستباف تاثیر زیادی دارند. در نظر داشته باشید که قالی دستباف، حتی اگر به عنوان یک اثر هنری تلقی شود، در ابتدا برای پهن کردن بافته شده است، همانطور که ذکر شد فرش‌های دستباف استفاده شده بسیار زیباتر به نظر می رسند.این نوع فرش ها اغلب بسیار با دوام هستد،‌ بنابراین شما می توانید بدون هیچ گونه نگرانی از آنها استفاده کنید، اما در اینجا ضروریست تا روش‌هایی را برای دوام بیشتر آنها با هم مرور کنیم.

تعمیر فرش دستباف

هفته‌ای یک مرتبه فرش دستباف را جارو کنید. جارو کردن باید در جهتی که گره‌های فرش (اصطلاحا خواب فرش) قرار دارد، انجام گیرد. در نظر داشته باشید که پس از هر حرکت،‌ نازل جارو برقی را بردارید و آن را به جلو و عقب نکشید. و در هنگام جارو کردن فرش مراقب حاشیه‌ها باشید. در مواقعی که فرش جدیدی خریداری کرده‌اید،‌ پشم‌های مازادی بر روی فرش وجود دارند،‌ که در فرش‌های دستباف ایرانی احتمالا پس از 1 یا 2 بار جارو کردن از بین می روند، پیشنهاد می‌کنیم که تمام پشم مازاد را در یک زمان از فرش تمیز نکنید، زیرا حذف طولانی مدت این پشم‌ها باعث استحکام و زیبایی رنگ فرش دستباف می‌شود.
لطفا مبلمان سنگین را بدون پوشش مناسب روی فرش دستبافت نگذارید،‌ زیرا این امر باعث از بین بردن چگالی فرش در زیر پایه‌های مبل در مرور زمان می‌گردد. برای از بین بردن جای پایه‌های مبل و امثال آن، از پارچه‌ای نمدار استفاده کنید و آن را روی محل مورد نظر قرار دهید و چند بار با اتوی داغ، در جهت خواب فرش بکشید. این کار را تکرار کنید تا نتیجه‌ی مطلوب را حاصل نمایید.
قالی دستباف اگر در مقابل نور شدید خورشید قرار گیرد، به احتمال زیاد دچار فشردگی بیش از حد می‌شود. این اتفاق زمانی بدتر خواهد بود که فقط یک طرف آن در معرض نور خورشید باشد. نور مستقیم خورشید باعث پوسیدگی فرش می‌شود، بنابراین بهتر است فرش را چند ماه یکبار 180 درجه چرخانده، تا ضمن جلوگیری از پوسیدگی آن، رنگ‌های فرش شما همساز شوند. در زمانی که تصمیم دارید از فرش دستباف خود به هر دلیلی استفاده نکنید برای جلوگیری از فرسودگی فرش خود از گلوله‌های نفتالین استفاده نمایید.
پس از چند سال استفاده از فرش، توصیه می شود آن را توسط یک قالی شویی تخصصی تمیز کنید. آنها پس از خارج کردن گرد و غبار موجود در بافت فرش، لکه‌های کوچک روی فرش را تمیز کرده و آن را با آب سرد می‌شویند و در پایان با استفاده از غلطک، تمام غبارهای موجود از فرش خارج می‌شود. اینگونه شستشو باعث انعطاف پذیری، ظرافت و وضوح رنگ فرش دستباف می‌شود.

شستن قالی دستباف

برخی از تعمیرات ساده را می‌توانید در خانه انجام دهید. از جمله زمانی که بخشی از حاشیه‌ی فرش دچار پارگی می‌شود،‌ با تطبیق دادن رنگ‌ها می‌توانید حاشیه را بدوزید. اما تعمیرات جدی‌تر باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. نوارهای چرمی که در پشت فرش دستباف در امتداد حاشیه ها دوخته می‌شوند برای جلوگیری از پارگی حاشیه‌ ها بسیار مفید است. استفاده از کفش پاشنه بلند و کفش‌های مرطوب و کثیف برای فرش دستبافت بسیار مضر هستند. بنابراین، لطفا فرش بافته دست هنرمند ایرانی را با احتیاط بیشتری نگهداری کنید، زیرا می‌توانید تا زمانی که درخت زندگی شما برجاست از آن لذت ببرید.