فرش دستباف بافته شده در شهر تبریز، در دنیا دارای شهرتی بی مثال می باشد. در این بین فرش دستبافت نقشه هریس شهرت دوچندانی دارد .فرش هریس کرم رنگ به عنوان یکی از زیباترین نمونه های فرش هریس در دنیا شناخته می شود. این فرش در ایران و خارج از ایران طرفدار و خریداران زیادی دارد.

معرفی فرش هریس کرم

فرش دستبافت بافته شده در تبریز دارای شهرت بی نظیری است و قدمت بافت فرش در تبریز به چند صد سال می رسد و فرش دستباف نقشه هریس یکی از بهترین و زیباترین فرش های دستباف در دنیا است.
فرش دستبافت نقشه هریس در طرح ها و رنگ های گوناگون بافته می شود .نمونه های قدیمی آن در رنگ های قرمز و کرم بافته می شده است اما امروزه نیز فرش هریس کرم طرفداران بسیاری در دنیا و ایران دارد . این فرش ها در طرح ها و اندازه های گوناگون بافته می شوند.
کیفیت فرش هریس کرم بسیار مطلوب بوده و دارای بافت و ویژگی های منحصر به فرد می باشد. این فرش در تبریز و به دست بافندگان شهر تبریز بافته می شود که هرچه قدمت و عمر فرش دستباف نقشه هریس بالاتر باشد قیمت بالاتری نیز دارد .

فرش دستبافت هریس زمینه کرم

ویژگی های فرش دستبافت نقشه هریس

• طرح و نقشه :

نقشه های فرش هریس کرم از قدیمی ترین نقشه ها و طرح های فرش در دنیا می باشد . این طرح ها دارای خطوط هندسی منظم و طرح های هندسی دقیق می باشند. خطوط هندسی موجود در فرش دستبافت نقشه هریس از اصلی ترین ویژگی های آن فرش می باشد . طرح اصلی فرش هریس شامل یک ترنج بزرگ در وسط و اشکال هندسی منظم در کنار ه های آن است . فرش هریس کرم دارای پس زمینه کرم است . این زمینه کرم بیشتر در مرکز فرش می باشد و حاشیه های فرش ممکن است رنگ های دیگری داشته باشند. رنگ کرم به کار رفته در فرش هریس باعث شده است که زیبایی طرح ها و اشکال هندسی در آن بیشتر از قبل به چشم بیاید و از نظر زیبایی در گروه زیباترین فرش های دستباف نقشه هریس در دنیا لقب بگیرد.


• جنس و کیفیت :

فرش هریس کرم با استفاده از پشم بافته می شود چله این فرش ها نیز از پشم می باشد. دوام بسیار بالایی داشته و از کیفیت بی نظیری برخوردار هستند.نمونه های قدیمی فرش هریس تراکم و ضخامت بالایی داشته اند . امروزه از ضخامت این فرش ها کاسته شده است .


• رنگ :

فرش هریس کرم دارای رنگ های متنوع است . رنگ اصلی زمینه این فرش کرم می باشد که به خوبی در کنار رنگ های قرمز ، قهوه ای ، مسی و مشکی قرار گرفته است . در طرح های اصیل فرش هریس، رنگ کرم در مرکز فرش قرار گرفته و رنگ بخش های حاشیه فرش را رنگ های مسی و یا قرمز تشکیل می داده است .امروزه رنگ های استفاده شده در فرش هریس کرم از رنگ های شیمیایی می باشد .

• اندازه فرش:

فرش هریس کرم در اندازه های مختلف بافته می شود . این فرش در اندازه های 2*3 و  1.5*1 بافته می شود. رج های بکار رفته در فرش هریس کرم معمولاً 50 می باشد . هرچه رج فرش بالاتر باشد کیفیت بیشتر و تراکم بالاتری دارد و قیمت آن نیز بالاتر می رود .

فرش هریس کرم از لحاظ هارمونی رنگ ها در گروه بهترین فرش های ایران قرار می گیرد. رنگ های به کار رفته در این فرش بسیار زیبا بود و ترکیب رنگ ها در کنار هم طرح های زیبایی را به وجود آورده است .چنان که با انواع دکوراسیون های منزل همخوانی دارد. هرچه که نقشه فرش هریس کرم جزئیات بیشتری داشته باشد رنگ ها بهتر و زیباتر در کنار هم قرار می گیرند. این فرش ها از مرغوب ترین پشم ها بافته می شوند . جنس تار این فرش ها نیز از ابریشم می باشد . طول عمر بالا و کیفیت فرش هریس کرم از مواردی است که آن را نسبت به سایر فرش ها برتر می کند .