تغییر دکوراسیون یا ایجاد یک دکوراسیون زیبا و چشم نواز در منزل یکی از بزرگ ترین اهداف تقریباً تمامی افراد است. برای به دست آوردن بهترین چیدمان و دکوراسیون در منزل می توان از ابزار و وسایل بسیار متنوعی استفاده کرد که فرش یکی از بهترین هاست. دکوراسیون خانه با فرش می تواند آنچنان جلوه ای به منزل ببخشد که تصورش هم سخت خواهد بود!

بسیاری از طراحان داخلی و آنهایی که دستی بر طراحی و چیدمان داخلی دارند تعداد بی شماری از ابزارهای مؤثر در طراحی و دکوراسیون داخلی را لیست کرده  و از آنها برای ایجاد یک طرح بی نظیر استفاده می کنند. یکی از همین ابزار مهم در طراحی، فرش است که به خوبی می توان از انواع آن برای دکوراسیون خانه با فرش استفاده کرد.

فرش ها با توجه به نوع بافت و طرح و رنگشان و همچنین ابعاد متنوعی که دارند یکی از بهترین سوژه ها برای دکوراسیون خانه هستند و می توان گفت از اولین و قدیمی ترین عناصر طراحی داخلی و دکوراسیون می باشند که از گذشته های دور، هر قشری با توجه به سطح و توانایی مالی خود از آنها به تعداد لازم بهره می برده است.

دکوراسیون خانه با فرش فقط مختص جوامع شرقی نیست بلکه چندین دهه است که استفاده کردن از انواع فرش های کوچک و بزرگ و دستی و ماشینی به امری تقریباً طبیعی در بسیاری از کشورهای غربی تبدیل شده است. دکوراسیون خانه با فرش سال هاست پای خود را حتی به منازل غربی ها نیز باز کرده و با توجه به برتری و غنای فرهنگی شرقی ها نسبت به غرب، از آن به عنوان نوعی ابزارِ احساس علاقه و احترام به شرق و مردمانش استفاده می کنند.

دکوراسیون فرش و خانه 

دکوراسیون خانه با فرش با توجه به معماری داخلی

یکی از اولین و مهم ترین مسائلی که باید در زمینۀ دکوراسیون خانه با فرش به آن توجه کرد، نوع و نقشۀ منزل مسکونی ست. باید دید معماری داخلی منزل، محل قرار گرفتن ستون ها، حتی پنجره ها و میزان نورگیر بودن منزل به چه شکلی ست تا بتوان بهترین و زیباترین فرشی که می تواند در دکوراسیون منزل نقشه داشته باشد را انتخاب کرد.

تصور کنید منزل شما به گونه ای ساخته شده که به محض ورود به آن، دقیق روبروی درب ورودی، حال پذیرایی شما به شکل مستطیل قرار داشته و روبروی همین درب، یک پنجره بزرگ و با نوردهی بالا قرار دارد. خب! در چنین شرایطی، یکی از بهترین شیوه ها برای دکوراسیون خانه با فرش این است که از فرشی مستطیلی نه دایره ای، با توجه به متراژ حال پذیرایی خود استفاده کنید که در کف قرار گرفته و مبل ها اطرافش چیده می شوند.

در چنین خانه هایی نباید از فرش های گرد استفاده کرد چون حال پذیرایی به شکل مستطیل و دقیقاً روبروی درب ورودی ست و به هیچ عنوان سنخیتی بین طرح منزل و فرش گرد وجود ندارد پس از چنینی طرح هایی پرهیز کنید.

 

دکوراسیون خانه با فرش با توجه به طرح مبلمان

یکی دیگر از مسائل مهمی که در دکوراسیون خانه با فرش باید به آن توجه کرد، نوع و طرح مبلمان منزل و همچنین رنگ آن و هماهنگی بین آنها با فرش های منزل است. حتماً شما هم در بین دوستان و آشنایان دیده اید افرادی را که از رنگ های بسیار بی ربط فرش نسبت به مبلمان خود استفاده می کنند.

گاهی پیش می آید شما ابتدا مبلمان منزل را خریداری کرده و بعد در پی خریدن فرشی مناسب هستید. در چنین شرایطی عقل حکم می کند؛ یا یک هارمونی خوب و تطبیق اصولی بین رنگ مبل ها و فرش های شما برقرار باشد یعنی مثلاً هر دو  همرنگ و سِت باشند یا اینکه برای دکوراسیون خانه با فرش و اینکه بتوانیم از «هنر تضاد» برای زیبایی بیشتر استفاده کنیم رنگ فرش ها را دقیقاً مخالف رنگ مبل انتخاب کرده تا همین تضاد سبب بیرون زدنِ زیبایی فرش ها و البته مبل هایمان شود.

به عنوان مثال برای دکوراسیون خانه با فرش چنانچه مبلهایتان به رنگ قهوه ای سوخته یا شکلاتی ست می توانید از فرش های رنگ روشن و البته کرم رنگ به خوبی استفاده کنید. تلفیق تیرگی و روشنایی در کنار هم، سبب بیرون زدنِ زیبایی ها و جلوه گریِ بیشتر آنها خواهد شد، این همان هنر دکوراسیون داخلی ست.

این موضوع دقیقاً مانند این مسئله است که شما در وسط یک بیابان بی آب و علف که به صورت یکدست به رنگ نخودی یا همان خاکی ست، یک دسته گیاه سبز و یا گل های قرمز قرار دهید. تضاد بین این دو، آنچنان کنتراستی ایجاد خواهد کرد که سبب تلطیف روحیه و همچنین نشان دادن زیبایی های هر دو می شود.

 

استفاده از فرش های کوچک را فراموش نکنید

همیشه هم قرار نیست برای دکوراسیون خانه با فرش فقط از فرش های بزرگ و چند هزار شانه استفاده کنیم. گاهی اصلاً باید و باید از فرش های کوچک و فقط 1 متری یا 1 و نیم متری برای تزئینات داخلی و بهتر شدن چیدمان منزل استفاده کرد.

این یکی از مهم ترین اصول دکوراسیون در هر فضایی ست؛ چه داخلی و چه خارجی، استفاده از یک عنصر مانند فرش در ابعاد و سایزهای مختلف تا به ترکیب و فرم نهایی ایدئال خود دست یابیم.

گاهی به کار بردن فرش های کوچک، در دکوراسیون خانه با فرش دقیقاً حکمِ آخرین سنگ بنا را دارد که فقط با آن، کار تمام خواهد شد. پس استفاده از فرش های کوچک برای ایجاد بهترین دکوراسیون در منزل خود را به هیچ عنوان فراموش نکنید.