امروزه خرید یک فرش مناسب برای خانه ها، امری مهم می باشد. فرش دستبافت نقشه ماهی به یکی از پرفروش ترین فرش های دستبافت تبدیل شده است . با توجه به استقبال خوب از این فرش، قیمت فرش دستبافت ماهی در فروشگاه ها با توجه به نوع و اندازه فرش بسیار متغیر می باشد .

برای تعیین قیمت فرش دستبافت ماهی فاکتور های مهمی را باید لحاظ کرد . این فرش به دلیل نقش های بسیار زیبا و بافت اصیلی که دارد طرفداران بسیاری در ایران و خارج از ایران دارد . فرش دستبافت نقشه ماهی به دلیل کیفیت و زیبایی منحصر به فردش در دنیا زبانزد می باشد .

فرش دستباف ماهی قدیمی

عوامل تأثیرگذار در قیمت فرش دستبافت ماهی

اندازه فرش :

فرش های بزرگتر دارای بافت های ظریف تر و تعداد گره های بیشتر می باشد . همچنین نقش و نگار ها در این فرش ها از جزئیات بیشتری برخوردار می باشد. هرچه اندازه فرش بیشتر باشد قیمت فرش دستبافت ماهی بیشتر خواهد بود . اندازه های فرش با ذرع و متر محاسبه می شود. فرش یک ذرع و نیم اندازه ای معادل 100*150 سانتی متر دارد. دو ذرع اندازه ای برابر 150*200 سانتی متر دارد .همچنین فرش ها با اندازه  3.5*5 نیز بافته می شود. فرش دستبافت نقشه ماهی در اندازه های گوناگون بافته می شود . فرش هایی با اندازه های 3*4 متر یا بالاتر بسیار با ارزش بوده و قیمت بالایی دارند. فرش دستبافت در شکل های گرد بسیار نایاب می باشند و قیمت بسیار بالایی دارند .

مواد تشکیل دهنده نخ فرش :

فرش دستبافت ابریشمی گران ترین فرش دستبافت است. قیمت فرش دستبافت ماهی که با نخ ابریشم بافته شده است بسیار بالا می باشد .در فرش دستبافت از نخ برای گره و چله فرش استفاده می شود و در بافت گل های آن از ابریشم استفاده می شود که در اصطلاح به آن چله نخ گل ابریشم می گویند. این فرش ها بعد از فرش های ابریشمی گران ترین فرش های دستبافت نقشه ماهی می باشند .

رنگ :

فرش دستبافت نقشه ماهی از نخ هایی با رنگ طبیعی بافته می شود. وجود رنگ طبیعی در فرش ها باعث دوام رنگ فرش و عملکرد عالی آن در سال های استفاده می شود. هرچه از عمر فرش گذشته باشد و رنگ فرش تغییری نکرده باشد به این معنی است که رنگ فرش طبیعی خالص می باشد . در فرش دستبافت نقشه ماهی از رنگ های کرم و سرمه ای استفاده می شود که رنگ سرمه ای فرش ماهی، پرطرفدارتر است . قیمت فرش نقشه ماهی نسبت به رنگ های بکار رفته در آن می تواند متفاوت باشد .

گره :

فرش دستبافت نقشه ماهی توسط فرش بافان تبریز بافته می شود . استفاده از گره های خاص ترکی در این فرش ها به عنوان یکی از عوامل تعیین قیمت فرش دستبافت ماهی
شناخته می شود. هرچه گره ها محکم تر و با کیفیت تر باشد و همچنین تراکم گره ها در رج و اینچ مربع بیشتر باشد فرش دارای تراکم بالاتری است و قیمت بالاتری دارد.


طرح و نقشه :

فرش هایی که نقشه های ساده تری دارند قیمت کمتری هم دارند . هرچه نقشه فرش دارای جزئیات بیشتری باشد قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. فرش دستبافت نقشه ماهی به دلیل وجود جزئیات فراوان ؛ در نقش و طرح هایش در دنیا معروف می باشد. قیمت فرش دستبافت ماهی با توجه به نقشه استفاده شده ممکن است بسیار متغیر باشد .

وضعیت فرش :

درمورد فرش های نو، عوامل بالا در تعیین قیمت آنها دخیل می باشد اما قیمت فرش دستبافت ماهی که چند سالی از عمر آن می گذرد ممکن است بالاتر یا پایین تر باشد . هرچه فرش سالم تر باشد و ظاهر خوب تری داشته باشد قیمت آن بالاتر می رود و فرش های قدیمی که سالم باشد بسیار گران بوده و به عنوان فرش آنتیک و یا عتیقه خرید و فروش می شوند.

فرش دستبافت نقشه ماهی

در هنگام خرید فرش باید به نکات بالا دقت کنید هر کدام از عوامل گفته شده می تواند قیمت فرش دستبافت نقشه ماهی را بسیار تغییر دهد. در انتها باید گفت که قیمت فرش دستبافت ماهی که در شهر های فراهان یا تبریز بافته شده است نسبت به نمونه های دیگر بسیار بالاتر می باشد .