نحوه چیدمان فرش۱- مبلمان اضافی در فضای نشیمن منزل نگهداری نکنید، زیرا باعث آشفتگی در فضاهای کوچک می­‌شود؛
با توجه به ابعاد فضای نشیمن منزل، یک فرش بزرگ را مقابل کاناپه قرار دهید و نشیمنی برای گفت و گو ایجاد کنید. کاناپه بزرگ را در لبه فرش، موازی با ضلع بلندتر فرش و روبروی تلویزیون قرار دهید. این کاناپه باید در حدود ۳ متر با تلویزیون فاصله داشته باشد ولی نباید به دیوار بچسبد. اگر زوج جوانی هستید و چندان رفت و آمدی نیز ندارید، بهتر است از نگه داشتن مبلمان اضافی در این فضا پرهیز کنید. زیرا این کار تنها موجب آشفتگی در فضاهای کوچک می­‌شود.
۲- کاناپه کوچکتر را به موازات ضلع کوتاه‌­تر فرش قرار دهید و مطمئن شوید که دور از دیوار قرار گرفته است؛
کاناپه کوچک‌تر را به موازات ضلع کوتاه‌­تر فرش قرار دهید و مطمئن شوید که دور از دیوار قرار گرفته است. صندلی و مبل‌های دیگر را در اطراف کاناپه اصلی بچینید و از یک میز پذیرایی برای قرار دادن مجله­‌ها و دستگاه کنترل تلویزیون بهره بگیرید. صندلی­‌ها را طوری انتخاب کنید که بتوان آنها را به راحتی به اطراف جابجا کرد. آنها را در لبه­‌ی فرش و مشرف به میز پذیرایی قرار دهید. اگر قصد دارید که در کنار مجموعه مبلمانتان میز غذاخوری را نیز در نشیمن مربع شکلتان داشته باشید بهتر است به تعداد کم مبلمان اکتفا کنید و از یک میز غذا خوری بسیار کوچک استفاده کنید.
۳- با کم کردن تعداد مبلمان و انتخاب کم حجم­‌ترین آنها می­‌توانید یک میز غذاخوری در نشیمن فراهم کنید؛
طراحان با انتخاب کمترین تعداد مبلمان و کم حجم‌­ترین آنها می­‌توانند فضایی را برای قرار دادن یک میز غذاخوری فراهم کنند. درست است که یک سمت این میز در کنار دیوار قرار گرفته اما با این حال برای استفاده روزمره ساکنان آن کافی است. به این روش فضای داخلی این نشیمن بزرگ­تر نیز به نظر می­‌رسد. و البته از یک قسمت با دو کاربری می‌­توان بهره گرفت.
۴- از شلوغ کردن فضای نشیمن‌های کوچک جلوگیری کنید؛
مبلمان L  شکل یکی از بهترین انتخاب‌ها برای فضاهای مربع شکل هستند. با داشتن یکی از آنها حتی شاید نیازی نباشد که شما از صندلی و یا مبل دیگری در این قسمت از منزل استفاده کنید. بنابراین از شلوغ شدن فضا جلوگیری ­کنید. همچنین پشتی، مبلمان راحتی خانه ایرانی نیز می‌­تواند گزینه خوبی برای نشیمن‌های کوچک مربع شکل باشد. با چیدمان قسمت‌های مربع شکل کوچک به سبک مینیمال و چیدمان معماری ژاپنی­‌ها می­‌توانید از گرفتگی فضا بکاهید و آنجا را به محیطی دلنشین تبدیل کنید.
۵- در فضاهای کوچک مربع شکل از رنگ‌های روشن برای بزرگ­تر جلوه دادن استفاده کنید؛
فراموش نکنید که در فضاهای مربع شکل کوچک رنگ‌های روشن حرف اول را می­‌زنند. رنگهای روشن به بزرگ­تر جلوه­ کردن خانه شما کمک بسیار زیادی خواهند کرد، بنابراین از آن غافل نشوید. البته تاثیرات نورپردازی صحیح را در این مورد نباید نادیده گرفت. وقتی صحبت از رنگ روشن می‌­شود منظور ما تنها رنگ سفید نیست بلکه رنگ‌های متفاوتی از طیف رنگهای شیری و استخوانی و یا رنگهای روحی را می‌توان بکار گرفت.