تابلو فرش یکی از زیباترین و بی نظیرترین عناصر زیبایی در هر منزلی ست. البته از تابلو فرشها در هر مکان با ارزش و به اصطلاح هنری هم می توان استفاده کرد اما در کل، تابلو فـرش یکی از آن ایدئال های هر فرد عاشق هنر و فرهنگ ایرانی ست که در طرح ها و نقشه های بسیار متفاوتی موجود است.
امروزه با ورود به فروشگاه های متنوع و رنگارنگ تابلو فرش می توان هر طرح و نقشی و هر تصویر زیبایی را بر روی این فرش های کوچک و بسیار زیبا دید. طرح هایی از مناظر بکر و دیدنی ایران، تصاویر چهره های هنری و ادبی، طرح هایی قدیمی و ناب از هنر ایرانی و... . تمامی این هنرها را می توان به صورت یکجا و مجتمع در این عناصر بسیار با ارزش زیبایی یعنی تابلـو فرش ها پیدا کرد.
شما هم می توانید با توجه به نوع سلیقه و علایق خود به طرح های متنوع و البته با توجه به بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید، اقدام به خرید یک تابلو فرش بسیار زیبا و ظریف نمایید و دکوراسیون و حال و هوای منزل خود را با آن به صورت کامل، دگرگون نمایید.
اما یکی از دغدغه های اساسی تمامی افرادی که اقدام به خرید تابلو فرش می کنند پس از رسیدن به منزل، چگونگی نصب آن است. در گذشته های نه چندان دور، خیلی مرسوم نبود که تابلـو فرش ها را حتماً در قابی چوبی و به شکل امروزی نصب و به صورت محافظت شده ای به مشتری تحویل نمایند، به همین دلیل، خوب یادمان است که در بسیاری از منازلی که از تابلـو فرش برای تزئین استفاده می کردند، آنها را به همان صورت و بدون هیچ حفاظ و قابی، نهایتاً با چند عدد میخ یا گیره به دیوار ثابت می کردند! این نهایت دقت برای نصب تابـلو فرش ها در آن زمانه بود!
اما امروز داستان به صورت کامل تغییر کرده و برای این عناصرِ زیبایی و هنر اصیل ایران، ارزش بسیار بیشتری قائل بوده و سعی می شود حتماً تابلو فرش را در یک قاب چوبی مقاوم و البته مرغوب، در چارچوبی هم اندازه، ثابت کرده و سپس به مشتری های تحویل نمایند.

تابلوفرش در دکوراسیون منزل

پس از خرید این تابلو فرش چگونه باید آن را نصب کرد؟

از مهم ترین و دغدغه آفرین ترین موضوعات پس از خرید تابلو فرش، شیوۀ نصب آن است. شما برای اینکه بتوانید بهترین مکان و جایگاه و همچنین ایدئال ترین فرم را از نصب تابـلو فرش خود به دست بیاورید باید به چند نکتۀ مهم حتماً توجه نمایید:

ابعاد تابلو فرش و دیوار:

یکی از مهم ترین موارد برای نصب تابـلو فرش این است که سایز و ابعاد آن در چه حدی ست و قرار است آن را در کدام قسمت از منزل نصب کنید. حتماً باید به اندازه و طول و عرض تابلوی خود و مثلاً ابعاد دیواری که قرار است بر روی آن نصب شود توجه کنید. به عنوان مثال اگر تابلوی شما دارای طولی به اندازۀ 60 سانتیمتر باشد آیا نصب آن بر روی دیوار بسیار بزرگ منزل به طول مثلاً 5 متر که کاملاً خالی از هر تابلو یا قاب عکس دیگری ست، سبب زیبایی منزل شما خواهد شد؟ قطعاً خیر. بهتر است چنین ابعادی از تابلو فرش را بر روی دیوارهایی با طول کمتر نصب کنید تا هم از نظر تناسب ابعاد، با هم یکنواخت تر باشند و هم زیبایی تابلو فرش تحت تأثیر دیوارِ بیش از اندازه بزرگ قرار نگیرد.

ارتفاع نصب تابلو فرش:

این مورد هم از مهم ترین مسائلی ست که حتماً می بایستی در نصب تابلو فرش دستباف به دقت رعایت شود. معمولاً قانونی که در این زمینه وجود دارد به این صورت است که مرکز تابـلو فرش برای نصب روی دیوار می بایستی تقریباً 150سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشد. این استاندارد به این دلیل است که ارتفاع 150 سانتیمتر معمولاً ارتفاعی مناسب برای زاویۀ دید هر فردی با هر نسبتِ قدی است. به این شکل تمامی افراد می توانند از زیبایی تابلو فرش لذت ببرند.

تراز بودن تابلو فرش:

ممکن است شما تمامی موارد مهم، یعنی ارتفاع صحیح نصب تابلو و همچنین جایگاه درست برای نصب را رعایت کرده باشید اما در زمان نصب تابلو فرش دقت نکرده و آن را به صورت کج نصب نمایید. یکی از مهم ترین نکات در زیبایی و درجه یک شدن تابـلو فرشی که نصب می کنید، درست نصب کردن آن است. برای اینکه از این خطای بزرگ دور باشید، بهتر است هم از متر و هم از خودِ دستگاه تراز استفاده کنید. می توانید پس از مشخص شدنِ مکان نصب تابلو فرش، ابتدا مرکز آن را مشخص و سپس دو طرف آن را توسط متر نسبت به زمین اندازه بگیرید تا کاملاً هم اندازه باشند. همچنین می توانید از دستگاهِ تراز نیز برای این کار استفاده نمایید که بسیار راحت و کاربردی ست و فقط کافی ست پس از مشخص شدنِ مکان نصب، تراز را در طرفین یا بالای آن قرار داده و با توجه به حباب داخل آن، صاف بودن و مناسب بودن جایگاه را تأیید نمایید.
نکته آخر اینکه: قبل از انتخاب دیوار و مکانی که قرار است تابلو فرش خود را بر روی آن نصب کنید، نسبت به زیرسازی و یا آماده سازی دیوار هم اقدام کنید. ممکن است دیوار شما دارای نم یا رطوبت و یا عوامل خورندۀ دیگری باشد که چنانچه نسبت به آن بی توجه باشید، حتماً به مرور زمان، تابـلو فرش را دچار آسیب های جدی خواهد کرد. در نتیجه آماده سازی مکان نصب تابـلو فرش نیز نباید به هیچ عنوان فراموش شود.