فرش، یکی از مهم‌‌ترین لوازم منزل و در عین حال آسیب‌پذیرترین آنها است، به همین دلیل اگر از آن به خوبی مراقبت نشود، دچار آسیب شده و ارزش خود را از دست می‌دهد. از همین رو همواره به خریداران فرش پیشنهاد می‌شود هنگام خرید آنلاین فرش یا حتی خرید حضوری نسبت به کیفیت آن اطمینان حاصل کنند تا مشکلاتی چون پارگی و... کمتر برای فرششان ایجاد شود.
البته در این بین امکان رفوی فرش این امید را به دارندگان فرش‌های مختلف می‌دهد در صورتی که فرششان دچار مشکلاتی چون پوسیدگی، آسیب دیدگی و ... شد، می‌توانند با کمک رفوگران فرش آن را ترمیم کنند، با این کار علاوه بر آن که امکان استفاده مجدد از فرش برایشان ممکن می‌شود، از گسترش آسیب دیدگی آن نیز جلوگیری می‌کنند. امروزه هنر رفوگری شرایطی متفاوت نسبت به گذشته دارد و با استفاده از علم روز سعی در رفع مشکلات ایجاد شده در فرش دارد.

در ادامه متن شما با 5 نکته مهم در مورد رفوی فرش آشنا می‌شوید:

1- رفوی فرش چیست؟

رفوی فرش به معنای ترمیم بخش‌های آسیب دیده، پوسیده، سوخته، پاره شده و بید زده فرش است به طوری که این هنر خود شاخه‌ای بسیار مهم از صنعت فرش دستباف و ماشینی تلقی می‌شود. باید تاکید کنیم رفوگری کار هر کسی نیست تا جایی که حتی بافندگان فرش نیز نمی‌توانند در کسوت رفوگران فعالیت کنند مگر این که آن را آموخته باشند. اگر فرش شما دچار آسیب دیدگی شده باشد، باید بدانید سپردن آن به فردی که به صورت حرفه‌ای رفوی فرش انجام نمی‌دهد، آسیب بیشتری به فرش شما وارد خواهد آورد.

2- چه فرش‌هایی نیاز به رفو دارند؟

رفوی فرش ماشینی و رفوی فرش دستباف در موارد ویژه‌ای انجام می‌گیرد. این موارد عبارتند از:
کهنگی قالی: هر فرشی هر چقدر هم با کیفیت باشد به مرور زمان دچار افت کیفیت و آسیب‌های گوناگون می‌شود. وجود رطوبت، عوامل محیطی، استحکاک و... دلایلی است که می‌تواند پوسیدگی، پریدگی رنگ و... را برای فرش به همراه داشته باشد.
ایجاد حوادث: ممکن است به دلایل متعدد یا رخ دادن حادثه‌ای یک فرش دچار مشکلاتی چون پریدگی رنگ، بیدزدگی، سوختگی، پارگی و... شود.

3- رفوگری فرش ماشینی چگونه است؟

رفوی فرش ماشینی نیز این روزها طرفداران بسیاری دارد. شیرازه‌دوزی در زمان آسیب دیدگی شیرازه‌های فرش، ریشه‌بافی برای ریشه‌های آسیب دیده و موارد متعدد دیگری چون دو گره کردن فرش، چرم دوزی زیر فرش و... اقدامات مهمی است که در هنگام رفوی فرش ماشینی انجام می‌شود. همچنین رفع سوختگی فرش ماشینی به این گونه انجام می‌شود که ابتدا بخش آسیب دیده را جدا کرده و سپس اقدام به پنهان سازی آن بخش می‌کنند که تمامی این تعمیرات در کارگاه‌های رفوگری فرش ماشینی انجام می‌گیرد.

4- رفوی فرش دستباف

رفوگران فرش دستباف در ابتدای کار فرش را به خوبی بررسی کرده و نقاط آسیب دیده را شناسایی می‌کنند. این شناسایی شامل لایه‌های فرش، چله و زیر فرش می‌شود. رفوی فرش دستباف گاها از بافت همان فرش سخت‌تر می‌شود زیرا رفوگر باید به همان ظرافت و مهارت دست بافنده، اقدام به بازسازی و رفو کند تا دقیقا ظاهری شبیه سایر بخش‌های فرش ایجاد نماید.

5- رفوی فرش چگونه انجام می‌شود


رفوی فرش

رفوی فرش مراحل گوناگون دارد که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:

1) نصب فرش بر روی چهارچوب
2) با استفاده از نخ‌های همرنگ، اقدام به ترمیم خرابی‌ها می‌شود. نکته جالب این است که اگر نخ فرش رنگ و رو رفته باشد، رفوگر برای ترمیم آن نیز از نخ رنگ و رفته استفاده می‌کند.
3) ترمیم چله فرش در صورت آسیب دیدگی آن
4) استفاده از روش‌های گوناگون رفو برای آسیب‌های گوناگونی که یک فرش دیده است مانند بیدخوردگی
5) ترمیم قسمت‌های پاره شده یا سوخته به روش‌های گوناگونی که در نهایت نقشه بخش ترمیم شده عینا با نقشه فرش همخوانی داشته باشد.
6) در برخی از موارد بخش پاره شده فرش بریده شده و سپس رفوگر اقدام به ترمیم آن می‌کند
7) تهیه رنگ برای رفوی بخش‌های آسیب دیده مهارتی بسیار لازم دارد به این نحو که رفوگر باید دانش کافی در خصوص رنگرزی داشته باشد تا بخش‌های ترمیم شده هم رنگ با سایر بخش‌ها شود
8) در بخش پایانی، درصورت تفاوت بخش رفو شده با سایر بخش‌های فرش، رفوگر باید با کمک قیچی زدن، کیله کشی و اتو زدن آن رنگ‌ها، نتیجه مطلوبی را ایجاد کند.