اگر تاکنون پای به کارگاه‌های فرش دستباف نگذاشته‌اید، باید بگویم یکی از زیباترین و معنادارترین تصاویر ممکن را از دست داده‌اید، زنانی با پوشش‌های عموما رنگین و باورهایی عمیق، پای دار قالی‌هایی نشسته‌اند که با مدد فرهنگ و ارزش‌های ملی ما طراحی شده و با دستان هنرمندانه زنان بافته می‌شوند. آنجا است که تار و پود این فرش‌ها در هم تنیده می‌شوند و نقشی بی‌نظیر از شکوهی عظیم فرهنگی و هنری این مرز و بوم را به نمایش می‌گذارند.

نقش زنان در تولید فرش دستباف ایرانی

شاید بتوان گفت عمده بافنده‌های فرش دستباف در کشور را زنانی تشکیل می‌دهند که به صورت تجربی و از نسل‌های گذشته خود بافندگی قالی را آموخته و به مرور با کسب تجربه توانسته‌اند این هنر ملی را به بهترین شکل ممکن پیاده سازی کرده و فرش‌هایی منحصر به فرد خلق کنند. زنان و دخترانی که گاه برای تهیه هزینه زندگی، خرید جهیزیه و... رج به رج و گره به گره آرزوهایشان را می‌بافند و با نقش ترنج، گل، شکارگاه و... تصاویری از فرهنگ این مرز و بوم را هنرمندانه به تصویر می‌کشند.

هنر فرش بافی

فرش دستباف ایرانی بر بلندای صنعت فرش دنیا

فرش ایران همواره جایگاهی ویژه در بالاترین نقطه هنر قالی بافی در جهان داشته و با هزاران سال قدمت، آوازه‌اش در سراسر جهان پیچیده است. شاید بتوان گفت کمتر کسی در دنیا هست که با وجود علاقه‌مندی به فرش دستباف، نامی از فرش و قالی ایرانی به گوشش نخورده باشد. قالی‌هایی که یک به یک طرح‌هایشان الهام گرفته از فرهنگی غنی و باورهایی اعجاب انگیز این آب و خاک بوده و تمامی آنها با سر انگشتان هنرمندانه بافندگانی جان گرفته‌ و جلوه‌گری می‌کنند که باعشق می‌بافند و با ایمان پیش می‌روند.
تنوع رنگ، طرح، سایز، کیفیت و... همگی عواملی هستند که اصالت یک فرش ایرانی را تضمین کرده و سبب می‌شوند هنر دوستان در سراسر جهان چشم به جمال فرش دستباف ایرانی داشته باشند، اما متاسفانه باید بگوییم گاه در این بین نقش بافندگانی که عموما از قشر فرودست هستند، نادیده گرفته می‌شود و زحماتشان به چشم نمی‌آید.

نقش زنان در شکوه فرش دستباف ایرانی

شاید کمتر کسی به نقش بافندگانی در خلق چنین شکوهی توجه کند، افرادی که عموما تنگ دست هستند و با دل و جان پای دار قالی می‌نشینند و روزی خود را طلب می‌کنند. زنانی روستایی و عشایر کمترین سهم را از درآمد یک فرش دارند اما روزهای متمادی چشمان خود را به نخ‌های رنگین می‌دوزند تا فرشی با اصالت و درخور شان هنر ایران‌زمین ببافند. البته باید به این نکته هم توجه کرد در شرایطی که روستاها و شهرهای کوچک با مشکلاتی در حوزه اشتغالزایی رو به رو است، زنان هنرمند می‌توانند با استفاده از هنر دستان خود محصولاتی چون فرش دستباف را خلق کرده و به اقتصاد خود و خانواده‌هایشان کمک کنند.

فرش بافی زن ایرانی

فرش دستباف ایرانی و یک دنیا باور و اعتقاد

یک اعتقاد پر معنا میان بافندگان فرش وجود دارد و آن هم این است که تقدیر بافنده همراه با بافته‌هایش رقم می‌خورد از همین رو زنانی که بر پای دار قالی می‌نشینند یک به یک تار و پودی که می‌بافند را با رازهایی ناگفته همراه می‌سازند و با قالی خود رازشان را به اشتراک می‌گذارند. به همین دلیل است که می‌گوییم بافندگی فرش سراسر معنا و باور است و هیچ فرشی بدون اعتقاد به سرانجام نمی‌رسد. از طرف دیگر زنان بافنده در میان تمامی ساعاتی که به بافت تار و پود قالی مشغول می‌شوند، رسم و رسوماتی را نیز به جای می‌آورند تا روند بافت قالی را برای خود شیرین‌تر کرده و سختی این کار را کمتر بچشند. یکی از این آیین‌ها که همواره از سوی زنان رعایت می‌شود، خواندن آوازهای دسته جمعی هنگام بافت قالی ایرانی است. عمومای این ترانه‌ها به گونه‌ای سروده می‌شوند که وزن و آهنگ آنها با گره زدن هنگام بافت فرش مطابقت داشته باشند. از طرف دیگر هجاهای آواز با سرعت گره تنظیم می‌شود و زنان با توجه به سرعت بافت خود آوازشان را می‌خوانند. به طور نمونه هنگام پود کشیدن، خواندن آواز آرامتر شده و هنگامی که شانه‌ها کوبیده می‌شوند، زمان سکوت فرا می‌رسد.

خرید فرش دستباف ایرانی

شاید کمتر ایرانی را بتوان یافت که آرزوی داشتن فرشی اصیل را در خانه خود همراه نداشته باشد زیرا فرش ایرانی همواره نمادی از هویت یک خانه ایرانی به حساب می‌آیند و جلوه‌گر منازلمان است. شما نیز اگر در پی خرید فرش دستباف ایرانی هستید می‌توانید علاوه بر روش‌های سنتی مراجعه به بازار، به سایت‌ خرید اینترنتی فرش مراجعه کنید و انتخابی درخور انجام دهید.