به طور کلی فرش ماشینی از لحاظ کیفیت در پنج درجه تقسیم بندی می گردد. فرش های درجه یک یا S باید خصوصیاتی ممتاز و عالی داشته باشند به طوری که نشود هیچ گونه ایرادی از آن ها گرفت و یا نقصی را در آن ها مشاهده نمود. در ادامه به بررسی این خصوصیات خواهیم پرداخت.

فرش ماشینی درجه یک

خصوصیات فرش ماشینی درجه یک

1- در این فرش ها نباید هیچ اثری از تکرار سلیندر در نقشه ی فرش وجود داشته باشد. در بسیاری از فرش های بی کیفیت به دلیل استفاده از دستگاه ها ی قدیمی، معمولا سیلندر ممکن است به جای یک دفعه، چندین مرتبه می چرخد و نقشه پیش نمی رود و همان طرح تکرار می شود.
2- در تولید بهترین فرش های ماشینی معمولا از نخ های هیت ست شده، استفاده می شود که کیفیت بسیار بالایی دارند و خیلی کم تر از نخ های معمولی پرز می دهند و همچنین موجب می شوند که زیر فرش ها یکنواخت و یکسان به چشم بیایند. پس فرش های ماشینی درجه یک نباید از نخ های معمولی باشند.
3- نقشه ی استفاده شده در فرش ماشینی درجه یک باید متناسب با اندازه ی فرش باشد.
4-ابعاد فرش های ماشینی درجه یک باید استاندارد باشد. معمولا اختلاف تا پنج درصد کم یا زیاد مجاز می باشد.
5-چسب آهاری که در فرش های ماشینی به کار می رود باید متناسب با استاندارد تعریف شده باشد. به کار گرفتن بیش از حد موجب معیوب شدن و خراب شدن زیر دست قالی می شود. توجه داشته باشید که نباید اثری از هیچ گونه تیغ خوردگی و یا خراش بر روی فرش باقی مانده باشد.
6-دقت کنید که نخ هایی که برای خاب قالی استفاده شده اند کم یا اضافه نباشند.
7-فرش ماشینی درجه یک باید عاری از هرگونه پارگی، سوراخ و یا وصله باشد.
8-در زیر فرش ها نباید اثری از قلاب خوردگی باشد، این مشکل به دلیل تنظیم اشتباه ماشین آلات بافت به وجود می آید و به همین خاطر قسمت پشت فرش تراش مناسبی نمی خورد و در قسمت هایی از فرش سرنخ ها قابل مشاهده می شوند.
9-ریشه های این فرش ها می بایست در جای مشخص شده ی خود باشند. در بعضی از موارد دستگاه ها دقیق تنظیم نمی شوند و این عارضه را به وجود می آورند.
10-یکی از نکته های مهم در تشخیص فرش ماشینی درجه یک، دیده نشدن دو پودی است. این عارضه زمانی پیش می آید که نخ در حین بافت پاره می گردد و ادامه ی بافت با یک نخ جدید از همان محل، باعث به وجود آمدن عارضه ی دو پودی می شود.
11-مرحله ی پرداخت و یا شیرینگ در فرش ماشینی باید به خوبی انجام شود. اگر این مرحله به درستی صورت نگیرد، قالی راه راه به چشم می آید و در سطح یک فرش پرز ها کوتاه بلند می شوند.
12-بر روی فرش ماشینی درجه یک نباید هیچ گونه جای خالی مشاهده شود، معمولا این اتفاق زمانی می افتد که نخ خاب پاره شود و مسئول دستگاه متوجه این پارگی نشود و دستگاه کارش را ادامه دهد.
13-در بعضی فرش های ماشینی بی کیفیت مشاهده می شود که مثلا دو گوشه ی فرش رنگ متفاوتی با هم دارند به این عرضه دو رنگی می گویند که در فرش ماشینی درجه یک نباید وجود داشته باشد.
14-فرش ماشینی درجه یک باید فاقد هرگونه سوختگی های ریز و درشت باشد. سوختگی زمانی اتفاق می افتد که در یک فرش از چند نوع مواد اولیه استفاده شود. مثلا در یک فرش هم از پشم استفاده شود و هم از اکریلیک.
فروشگاه فرش آریاس بهترین فرش های ماشینی را با مناسب ترین قیمت در اختیار مشنریان عزیز قرار می دهد.