هنگام خریدن فرش ماشینی یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود، این است که به نوع فرش ماشینی توجه شود. مواردی مانند جنس فرش ماشینی، تراکم و شانه، می توانند بر قیمت فرش ماشینی اثر گذار باشند.

دسته بندی فرش ماشینی از نظر های متفاوتی صورت می گیرد که در زیر به برخی از این دسته بندی ها می پردازیم:
دسته بندی فرش ماشینی از نظر شانه و تراکم
دسته بندی فرش ماشینی از لحاظ جنس
دسته بندی فرش ماشینی از نظر ابعاد و اندازه

دسته بندی و خرید فرش ماشینی

دسته بندی فرش ماشینی براساس شانه و تراکم

مهم ترین چیزی که در خرید فرش های ماشینی باید بررسی شود، موضوع شانه و تراکم است. فرش ماشینی از نخ های تار و پودی که به صورت عمودی و افقی در هم تنیده شده اند و بیس فرش های ماشینی را به وجود می آورند تشکیل شده اند، تا بافت نخ های پرز و گره های فرش بر روی آن سوار بشوند. وقتی که می گویند یک فرش فلان تعداد شانه یا تراکم را دارد، در حقیقت در مورد تعداد گره های بافته شده در فرش ماشینی صحبت می کنند.
اما تفاوت شانه و تراکم چیست؟ شانه به تعداد گره های بافته شده در یک متر از عرض فرش را می گویند و تراکم به تعداد گره های بافته شده در یک متر طول فرش اطلاق می شود. زمانی که شما تعداد شانه ی فرش را از روی برچسبی که در پشت فرش ماشینی موجود است مشاهده می کنید، ممکن است به آن برچسب اطمینان نداشته باشید، اما خودتان می توانید با شمارش تعداد گره ها از صحت و سقم نوشته های آن برچسب اطمینان حاصل کنید. برای این کار لازم نیست که شما حتما تعداد گره های چند متر از فرش را شمارش کنید، فقط کافی است به صورت تناسبی عمل کنید. به عنوان مثال هر یک متر از ده تا 10 سانتی متر تشکیل شده است و کافی است شما تعداد گره های ده سانتی متر از فرش را بشمارید و آن را در ده ضرب کنید و به این صورت تعداد گره ها در یک متر و به همین ترتیب در کل فرش را به دست بیاورید. باید به این نکته توجه کنید که اگر شما در شمارش گره ها یکی کم یا زیاد بشمارید، در طول یک متر شما ده تا گره کم یا زیاد شمرده اید و در کل فرش، تعداد فاحشی اشتباه خواهید داشت!

انواع فرش ماشینی موجود در بازار معمولا در چه شانه و تراکمی هستند؟

فرش های ماشینی که در بازار موجود هستند، معمولا با 500، 700، 900، 1000 و 1100 شانه و با تراکم های 1000، 1200، 1400، 1700، 2000، 2250 و 2750 ارائه می شوند. اگر زیبایی فرش برای شما اهمیت زیادی دارد، باید فرشی را خریداری کنید که از شانه و تراکم بالاتری برخوردار می باشد. ولی اگر برای شما زیبایی فرش خیلی اهمیت ندارد و بیش تر دنبال فرشی هستید که دوام زیادی داشته باشد، باید از برخی فرش های 500 شانه با تراکم های 1200 یا 1000 استفاده کنید. به دلیل این که این نوع از فرش های ماشینی دوام بیش تری دارند و فرش های 700 شانه و بالاتر به این دلیل دوام کم تری دارند که نخ به کار رفته در آن ها لطیف تر و نازک تر است، که باعث زیبایی و هم چنین دوام کم تر آن ها می شود. به این نوع فرش ها که از 700 شانه به بالا هستند، فرش های دستباف گونه هم می گویند و دلیل این نام گذاری این است که با زیاد شدن شانه در فرش های ماشینی، آن ها زیباتر می شوند و بیش تر شبیه فرش های دستباف به چشم می آیند.