هفت نکته اصولی انتخاب فرش برای دکوراسیون داخلی

۱- انتخاب فرشی که بیش از اندازه کوچک است
اگر فرشی که برای یک اتاق در نظر می­‌گیرید بیش از اندازه کوچک باشد باعث می­‌شود، که فضای اتاق بسیار کوچک‌­تر از آنچه که است، به نظر برسد. طراحان دکوراسیون داخلی معتقدند: فرش را باید به اندازه­ای در نظر گرفت که مبلمان و دیگر وسایل دور تا دور آن جا بگیرد و تا آنجایی بزرگ باشد که، زمانیکه روی مبل می‌­نشینیم، پاهایمان روی زمین قرار نگیرند. مخصوصا این نکته در اتاق نشیمن باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. حتی در اتاق خواب باید اندازه­‌ی فرش طوری باشد که، وقتی از خواب بیدار می­‌شوید و پای خود را روی زمین می­‌گذارید، پایتان روی فرش قرار گیرد.
۲- استفاده نکردن از چند تکه قالیچه کوچک در یک اتاق
بسیاری از افراد ترجیح می­‌دهند که به جای استفاده از چند تکه فرش و قالیچه­‌ی کوچک، از یک فرش بزرگ در اتاق استفاده کنند که این یا بستگی به قیمت آن و یا دلایلی دیگر دارد . طراحان داخلی در این باره می­‌گویند؛ به جای پهن کردن یک فرش از چند تکه قالیچه در یک اتاق استفاده کنید و با این کار نه تنها فضای اتاق را زیباتر گسترده‌­تر نشان می­‌دهید، بلکه به راحتی می‌­توانید هر کدام را جا به جا کنید و به راحتی آنها را که احیانا توسط فرزندان یا حیوانات خانگی­تان کثیف شده بشویید.
۳- خالی نگذاشتن کناره­‌های دیوار
از اینکه لبه­‌های دیوار را خالی بگذارید نترسید، چرا که این کار چیدمان و فضا را زیباتر نشان می‌­دهد و به این ترتیب اتاق را به اندازه‌­ای که لازم است از فرش پر کنید. جدای از این مورد با کوچکتر گرفتن ابعاد فرش از کناره‌­های دیوار باعث می­‌شود دست شما برای اینکه فرش خود را به هر جهتی که مایلید بیندازید باز خواهد گذاشت.
۴- انتخاب فرش در مرحله‌ی آخر
اگر می‌خواهید به  تزئین اتاق خود بپردازید بهتر است که در ابتدا فرش‌ها را انتخاب کنید. فرش وسیله‌­ای از هر اتاق است که به همه چیز اتاق ربط دارد و شما را در طراحی و تزئین خانه یاری می­‌کند و کار را برایتان راحت­‌تر خواهد کرد. (تا زمانی که فرش را نخریده باشید نمی‌توانید دیگر وسایل اتاق را خریداری کنید) هنگامی که طراحان داخلی مشغول طراحی و چیدمان یک اتاق می‌­شوند، در ابتدا فرش را انتخاب کرده و پهن می­‌کنند و بعد هم پرده اتاق را زده و در آخر دیگر وسایل را انتخاب می­‌کنند.
۵- انتخاب نکردن طرح و رنگ مناسب برای فرش هر اتاق
ایجاد تعادل در بین اجزای یک اتاق چه در رنگ و چه در طرح یک اصل نانوشته برای تزئین هر منزل به شمار می‌رود. اینکه فرش اتاق چه طرحی داشته باشد بسیار مهم است. اگر اتاق شما پر از تزئینات است و از جزئیات فراوانی برخوردار است برای ایجاد تعادل بهتر است فرشی با طرح و نقش خلوت و یا مینیمال انتخاب کنید. و یا مثلا برای اتاقی که دیوارهای آن قهوه­‌ای و تیره است، بهتر است از فرشی روشن همچون فرش نائین استفاده گردد تا فضای اتاق را شادتر نشان دهد.
۶- به دنبال یک فرش ارزان قیمت
اگر به دنبال یک فرش ارزان قیمت و مقرون به صرفه هستید بسیار اشتباه می‌­کنید. بهتر است به جای یک فرش به درد نخور و تعویض مرتب آن، از همان ابتدا یک فرش از جنس خوب بخرید. مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد. فرش اگر جنس خوبی نداشته باشد و ارزان باشد بعد از مدتی مثل یک زیرانداز کهنه به نظر می­‌رسد. البته با تنوع در بازار امروزی می‌­توان فرش‌های خوب و به قیمتی را هم پیدا کنیم.
۷- تکان نخوردن فرش
مهمترین معزلی که معمولا ما در منزل با فرش داریم ثابت نگه داشتن آن در یک نقطه است. خیلی­‌ها برای جلوگیری از تکان خوردن آن از ترمز فرش استفاده می­‌کنند و خیلی­‌ها هم پایه­‌های مبل را برای بی حرکت نگه داشتن آن بکار می­‌گیرند. باید به شما بگوییم استفاده از ترمز فرش و قرار دادن پایه‌­های مبل کار بسیار اشتباهی است، برای اینکه قسمت‌های در تماس فرش با آنها در طولانی مدت آسیب‌­های جدی­‌ای خواهند دید.