صنعت قالی بافی در میان عشایر و روستاییان قم رایج بوده است و سابقه قالی بافی در آن به 80 سال قبل می رسد. قالی های قم اوایل با پشم های نه چندان ظریف بافته و وارد بازار می شدند اما با گذشت زمان هنرمندان قالی باف قم، آن را به حد تکامل رساندند و با مهارت و توانایی خود تلاش به بافت فرش های تمام ابریشم با رج شمار بسیار بالا کردند. تار و پود و پرز فرش های دستبافت قم از نخ های پشمی و پنبه ای و ابریشمی است که چون ابریشم را به عنوان تار یا پرز وارد فرش های پشمی و کرکی کردند و تبدیل به قالی های نفیسی شدند، به فرش های تمام ابریشم یا گل ابریشم معروف شدند.
اکثر فرش های قم به دلیل کوچک بودن و طرح های چشمگیر به دیوار زده می شوند. فرش دستبافت قم با توجه به تنوع رنگ و نوع بافت اش، آیینه ای تمام نما از فرش ایرانی است. فرش آنتیک قم سرمایه با ارزشی است که ارزش آن دائما رو به افزایش است.هرچه تعداد گره ها بالاتر باشد کیفیت فرش بهتر است. این نکته را می توانید در فرش قم بیابید 400 تا 860 گره در هر اینچ مربع! در فرش قم تکنیک کار بسیار مهم است که قالی را منظم و کامل به وجود بیاورد. مثلا بی نظمی هایی که در قالی های کاشان و کرمان مبینیم را مطلقا در کارهای قم نمی بینید. طوری که احساس می شود فرش ماشین بافت است. بافت این منطقه به شیوه لول بافت است یعنی زاویه بین چله ها 80-120 درجه در نوسان است و هر قوس پشت فرش نشان یک گره است. در این شیوه از دو پود زیر و رو استفاده می گردد. بافت قالی های قم بسیار فشرده و با دوام و گره ها پشت فرش کاملا منظم هستند. اندازه فرش های قم به صورت قالی، کناره، قالیچه، قالیچه 2ذرع، قالیچه ذرع و نیم، قالیچه ذرع و چارک، قالیچه مربع، پشتی و پادری تقسیم می شوند. فرش قم معمولا با رنگ هایی جواهرگون و زرین بافته می شود که طراوت و زیبایی آن را صد چندان می کند. آبی و قرمز و عاجی رنگ های قالب در فرش دستبافت قم هستند. 3 رنگ نمادین فرش بافی اصیل ایرانی. رنگ های به کار رفته در این فرش محدود به 4 تا 6 رنگ بود اما امروزه تعداد رنگ ها افزایش پیدا کرده و به 40 رنگ رسیده است.
همچنین فرش قم دارای متنوع ترین طرح ها است که زیبایی آن ها زبان زد خاص و عام است. متداول ترین طرح ها عبارتند از خشتی بختیاری، هندسی جوشقانی، شکارگاه، لچک ترنج شاه عباسی و بسیاری دیگر. فرش لچک ترنج یکی از بهترین های قالی قم است. طرح آن به این صورت است که روی دو محور متقارن طرح لچک ترنج را ایجاد می کنند. ترنج، طرحی دایره ای شکل است که در مرکز قالی قرار می گیرد و ابعاد و جلوه آن بقیه طرح را تشکیل می دهد. در مدل سنتی در گوشه های زمینه طرح ترنج به صورت یک چهارم تکرار می شود. طرح ترنج طرحی کهن است که شکل هندسی آن در قالی های مملوکی مصر و قالی های درباری ایران مربوط به دوره صفویه مرسوم بوده است. عده ای معتقدند برای خرید فرش ابریشم اصل قم ، کف دستتان را روی فرش بکشید اگر از ابریشم واقعی بافته شده باشد، کف دستتان گرم می شود. برای دیدن فرش های اصیل قم در فروشگاه آریاس اینجا کلیک کنید.