شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در منزل اقدام به شستن فرش کرده باشید و پس از خشک شدن آن مشاهده کنید بخشی از فرش به خصوص ریشه‌های آن، رنگ زرد به خود گرفته‌اند و از زیبایی و جذابیت فرش کاسته‌اند. علت این امر چیست، چگونه می توان از ایجاد آن جلوگیری کرد و پس از زرد شدن فرش چگونه می‌توان آن را از بین برد؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را برایتان بگوییم.

شستن

دلایل اصلی زردی فرش پس از شست‌وشو

دلایل متعددی وجود دارد که می‌تواند سبب زری فرش پس از شست‌وشو شود؛ اصلی‌ترین این دلایل عبارتند از:

استفاده از شوینده‌های نامناسب:

برای شستن فرش باید از شوینده‌های مخصوص استفاده کنید که خاصیت اسیدی کمتری نسبت به سایر شوینده‌ها داشته باشد زیرا شوینده‌های نامناسب علاوه بر آن که ممکن است الیاف فرش را از بین ببرند، باعث ایجاد لکه و زردی بر روی فرش شما می‌شوند.

جارو نکشیدن پیش از اقدام به شست‌وشو:

توجه داشته باشید قبل از آن که فرش خود را بشویید حتما آن را جارو زده و گرد و غبار موجود در آن را بزدایید زیرا همان گرد و غبار در هنگام شست‌وشو به خورد فرش رفته و سبب زردی و لکه بر روی آن می‌شوند.

خارج نشدن کامل آب از فرش:

آب موجود در بافت‌های فرش باید به صورت کامل تخلیه شود در غیر این صورت آب کثیف در فرش باقی مانده و سیاهی، زردی و لکه‌های متعددی را ایجاد می‌کند. بهترین کار این است که پس از شست‌وشو، فرش را لوله کرده و بر روی سطح شیب‌داری قرار دهید تا آب آن کاملا تخلیه شود.

شستن فرش

چگونه زردی فرش را از بین ببریم؟

ابتدا برای از بین بردن زردی فرش باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که حجم و میزان زردی به چه اندازه‌ای است؟ باید بگوییم در شرایطی که زردی فرش بیش از حد بوده و سطح آن نیز زیاد است، بهترین راه حلی که می‌توانیم به شما پیشنهاد دهیم این است که از یک موسسه قالیشویی بخواهید فرشتان را ببرند و به صورت اصولی شست‌وشو دهند. آن وقت است که می توانید امیدوار باشید فرش شما به حالت اولیه باز گردد.
اما در مواردی که زردی آن کم است، شما می‌توانید در منزل نیز آن را از بین ببرید، تنها باید به این نکته توجه کنید که درجه آب مورد استفاده برای از بین بردن زردی فرش، باید درجه‌ای متعادل باشد زیرا آب داغ به فرش شما آسیب می‌رساند و آب سرد نیز هیچ کمکی برای رفع زردی فرش انجام نخواهد داد.
پس از تهیه یک ظرف آب با درجه دمای متعادل، مواد شوینده مناسب که خاصیت اسیدی کمی دارند را به آن اضافه کنید و با اسفنج آنها را مخلوط نمایید. در نهایت آن اسفنج را به آرامی بر روی منطقه‌ای که دچار زردی شده است بکشید و سعی کنید این کار را تا از بین رفتن کامل زردی فرش ادامه دهید.
در انتها نیز توجه کنید فرش شما باید در فضایی باز خشک شود تا نور خورشید و همچنین جریان هوا به خشک شدن آن کمک کند در غیر این صورت ممکن است زردی فرش مجددا ایجاد شده و زحمت شما را صد چندان بکند. اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید و چنین شرایطی را ندارید، می‌توانید از حرارت سشوار برای خشک شدن هر چه سریعتر فرش استفاده کنید البته مراقب باشید دهانه سشوار را بیش از اندازه به فرش نزدیک نکنید و این کار را با حفظ فاصله مناسب انجام دهید. از طرف دیگر اگر هنگام شست‌وشوی مجددا آب بسیاری به خورد فرشتان رفته است، آن را در شرایطی که بالا گفته شد قرار دهید تا آب موجود در تار و پود آن کاملا تخلیه شود.

کلام اخر

اگر خیلی تاکید دارید که حتما در منزل فرش خود را بشویید باید بگوییم هنگام خرید فرش ماشینی یا فرش دستباف حتما از فروشنده بپرسید که آن فرش رنگ ثابت دارد یا خیر. زیرا اگر فرش شما چنین ویژگی نداشته باشد، هنگام شست‌وشو در منزل، رنگ پس داده و آسیبی جدی به دنبال خواهد داشت.