شاید بتوان گفت دنیای طرح و رنگ فرش دنیایی بی‌پایان بوده و همین امر کار را برای مشتریان و خریداران فرش سخت کرده است. این که مشتریان بدانند کدام فرش، کدام طرح و کدام رنگ با سلیقه و خواسته آنها هم‌خوانی دارد همواره یک چالش به حساب می‌آید اما می‌توان با کسب اطلاعات، این راه را هموار و انتخاب و خرید فرش را به کاری آسان و لذت بخش تبدیل کرد.
در ادامه متن بخشی از مهم‌ترین اطلاعات موجود در مورد ظاهر یک فرش را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

1) نقشه و طرح فرش

یکی اصلی‌ترین دلایل زیبایی و جذابیت یک فرش، طرح آن است. به این معنا که بافندگان و همچنین طراحان نقش با توجه به فرهنگ و اعتقادات خود، دست به خلاقیت زده و با ایده‌های خود سعی می‌کنند نقوشی را طراحی کرده و ببافند که در چهارچوب فرهنگی آنها جای بگیرد. از همین رو در فرش دستباف عموما از طرح‌های اصیل‌تر استفاده می‌شود. اما باید بدانید نقوش فرش ایرانی نیز به مرور زمان دچار تغییر و تحول شده است به گونه‌ای که امروزه در بازار علاوه بر طرح و نقش‌های قدیمی، طرح‌های مدرن‌تر نیز وجود دارد که ریشه در خواست مشتریان و همچنین خلاقیت طراحان دارد. اصلی‌ترین دلایلی که باعث ایجاد تغییر و تحول در نقوش فرش بوده، تغییرات فرهنگی، رشد مکاتب هنری، تغییر سلیفه فردی و... است که بازار این روزها، فرش ایرانی را متنوع تر و البته زیباتر کرده است. با وجود این تغییرات باید بگوییم بیشترین طرح‌های مورد توجه در میان مصرف کنندگان، طرح‌های آثار باستانی، ابنیه تاریخی، نقوش اسلیمی، افشان و اقتباسی است.

2) رنگ

امروزه بسیاری از مردم توانسته‌اند اطلاعاتی در خصوص هارمونی رنگ‌ها به دست آورند از همین رو اغلب می‌دانند هنگام خرید فرش به سوی کدام رنگ رفته و آن را با محیط مدنظر خود همسو کنند. در واقع رنگ‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند، رنگ‌های اولیه، ثانویه و تکمیلی رنگ‌هایی هستند که در بافت فرش مورد استفاده هستند که البته هر کدام در کنار نقش فرش معنا و مفهومی متفاوت به خود می‌گیرند. البته این نکته را نیز باید تاکید کرد که رنگ‌های هر فرش متاثر از پوشش گیاهی، فرهنگ، باورها، نوع رنگرزی و... است.

3) اندازه فرش

اندازه فرش علاوه بر ابعاد محلی که قرار است در آن پهن شود، به سلیقه مشتریان نیز بستگی دارد. این که آن محل کفپوش باشد و مشتریان تصمیم بگیرند فرشی کوچکتر از ابعاد محل تهیه کرده تا دور تا دور آن خالی بماند و جایی برای قرار دادن مبل باشد یا آن که بخواهند تمامی زمین را با فرش بپوشانند، امری سلیقه‌ای است که بستگی به خواست و نیاز مشتری دارد. البته امروزه در دکوراسیون‌های مدرن عموما فرش‌ها کوچک‌تر از اندازه محل انتخاب می‌شوند.

انتخاب فرش در دکوراسیون

سلیقه شما چیست؟

برای آن که انتخابی درست داشته باشید بهتر است در ابتدا علایق و خواست خود را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید و به طور دقیق بدانید که فرش را برای چه مصرفی تهیه می‌کنید. آن وقت است که می‌توانید بهترین انتخاب را داشته و خریدی درست انجام دهید.
نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که رنگ فرش تاثیر بسیاری در بزرگتر یا کوچکتر نشان دادن اتاق شما دارد. اگر می‌خواهید اتاق شما بزرگتر نشان داده شود، بهتر است از فرش‌های روشن‌تر استفاده کنید و اگر می‌خواهید اتاقی گرم و دنج داشته باشید، فرش‌های تیره رنگ به شما کمک بسیاری خواهند کرد.
همچنین اگر فرش قرار است در محیطی پر رفت و آمد پهن شود که امکان کثیف شدنش زیاد است و یا اگر در منزل کودکی خردسال دارید، بهتر است رنگ‌های تیره را انتخاب کنید تا آلودگی‌ها و لک‌های موجود در فرش را نشان ندهد.

به چندین سوال پاسخ دهید

برای آن که بدانید بهترین و مناسب‌ترین فرش برای شما کدام است باید به چندین سوال پاسخ دهید. به طور مثال باید بدانید آن فرش را برای کدام محل تهیه می کنید؟ آیا فرش قرار است در محل کار شما پهن شود یا جای دیگری برای آن در نظر گرفته‌اید؟ از طرف دیگر باید از خود بپرسید فرشی که تهیه کرده‌اید با لوازم و ویژگی‌های فضا همخوانی دارد یا خیر؟
مثلا اگر محل کار شما محیطی فرهنگی دارد و به فضاهای ملی مرتبط است، فرش‌های مدرن با ظاهر آن همخوانی ندارد اما اگر شما دارای یک شرکت مدرن با لوازم امروزی هستید، می‌توانید از فرش‌هایی استفاده کنید که طراحی‌هایی متفاوت نسبت به گذشته دارند.
پس فضا و محلی که قرار است آن فرش مورد استفاده قرار بگیرد، بسیار اهمیت دارد. از طرف دیگر حتما باید هنگام خرید فرش علایقتان را مد نظر قرار دهید. اگر به فرهنگ قومی علاقه‌مند هستید یا طرح‌های سنتی را می‌پسندید، حتما نوع انتخاب شما در خصوص فرش متفاوت است. همچنین انتخاب نوع هارمونی رنگ‌ها نیز تماما می‌تواند برگرفته از سلیقه شما باشد. این که اصولا رنگ گرم را می‌پسندید یا خیر و یا ترجیح می‌دهید فرش مورد نظر شما طراحی ساده‌ای داشته باشد یا طرحی شلوغ و پیچیده همگی بستگی به خواسته و علایق شما دارد.