جادوی فرش ایرانی در چیدمان منزل

از اصالت و زیبایی فرش ایرانی هر چه بگوییم کم است, فرش‌های ایرانی در دکوراسیون منزل مانند جواهر می‌­درخشند و زیبایی آن ها فوق‌العاده است. چه کسی می‌تواند منکر زیبایی‌ها و جلوه طرح و نقش فرش ایرانی در دکوراسیون داخلی خانه شود؟ آنها بی شک معجزه گرانی هستند که قادرند حسابی در دل دکوراسیون داخلی خانه‌­تان غوغا به پا کنند.
فرش ایران از دیرباز به دلیل داشتن کیفیت و زیبایی در نقش و طرح آن به کشورهای دیگر صادر می‌­شده است، به طوری که، محقق آمریکایی «آتور پوپ» که به خواسته خود کنار پل خواجو دفن شده است، گفته است «در مغرب زمین برای مدت‌ها هنر شرق فقط از طریق فرش ایران شناخته می‌شد» این به معنای آن است که فرش ایران صاحب هویت است. فرش ایرانی هنر دستی زیبایی است که طی زمانی طولانی از ذهن و اندیشه و فرهنگ خویش قطره قطره به ان هویت بخشیده شده، با این وجود نمی‌تواند کالای بی‌کیفیت و بی ارزشی باشد. فرشهای ایرانی را در دکوراسیون و طراحی داخلی با سبکهای مدرن، سنتی و معاصر می­‌توان مشاهده کرد و از اینکه فرهنگ و هنر ما در کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می­‌گیرد، نشان از عمر بی پایان این هنر ایرانی است.
تلفیق دو سبک پرطرفدار آنتیک و مدرن در دکوراسیون داخلی منزل یکی از بهترین و جالب­‌ترین ایده­‌ها برای دکوراسیون فضاهای امروزی است. بهترین روش نیز برای تلفیق این دوسبک بدون شک استفاده از قالیچه‌­ها و فرش‌های آنتیک در کنار مبلمانی به سبک مدرن است. فرش‌های قدیمی ما را یاد چیدمان‌های سنتی می­‌اندازند. این گونه فرشها کاملا برای  دکوراسیون‌هایی به سبک امروزی مناسب و زیبا هستند. برای داشتن هارمونی و ترکیبی بهتر و جالب­تر در دکوراسیون اتاق خود می­‌توانید در کنار فرش یا قالیچه، از مبلمانی استفاده کنید که قسمت‌هایی از رنگهای موجود در فرش یا قالیچه شما را در خود داشته باشند. سعی کنید جنس فرشی که انتخاب می­‌کنید از پشم بافته شده باشد. فرش‌های پشمی در بالاترین سطح از لحاظ کیفیت و استحکام قرار می‌­گیرند و به همین دلیل بسیار دیر می‌پوسند.
یکی از بهترین روشها برای ترکیب دو سبک قدیمی و آنتیک با سبک مدرن استفاده از یک قالیچه اصیل ایرانی با نقوش سنتی در یک اتاق مدرن است. همانطور که در بالا گفتیم بهتر است قالیچه­‌ای که انتخاب می‌­کنید با رنگ لوازم مدرن شما هم‌خوانی داشته باشد تا جریان و پیوستگی در حس و حال دکوراسیون اتاق شما بهم نخورد. البته می­‌توانید قالیچه خود را نیز رنگ (دوا شور) کنید که این ایده هم برای دکوراسیونی با فضاهای مدرن بسیار جالب و زیبا است. خصوصیت اصلی قالیچه‌­های پر رنگ این است که خیلی سریع به چشم می‌­آیند و رنگ و شخصیت تازه­‌ای به اتاق می­‌بخشند. اگر در قالیچه شما از رنگی تندتر و عمیق­تر نسبت به قالی‌های دیگر استفاده شود، در اینصورت این قالی بدون اینکه هویت آنتیک و قدیمی بودن خود را از دست بدهد خیلی راحت می­‌تواند به نقطه کانونی دکوراسیون مدرن اتاق شما تبدیل شود. البته به غیر از مبلمان می‌­توانید فرش و قالی‌های قدیمی را در کنار فرشهای مدرن پهن کنید، تا نهایت جذابیت را در دکوراسیون خود داشته باشید. البته در این مورد هم بهتر است که تناسبی بین شکل و رنگ دو فرش با هم وجود داشته باشد.