در دنیا وقتی نام فرش به زبان بیاید در ابتدا فرش های ایران در ذهن اشخاص تداعی می شود. فرش های بافته شده در ایران قدمتی دیرینه دارند . در بین فرش های ایرانی فرش تبریز جایگاه ویژه ای دارد. فرش هریس تبریز یکی از بهترین نوع های فرش در دنیا است. اصالت فرش هریس تبریز به قدمت چند صد ساله آن و نوع بافت و طرح و نقش آن ارتباط دارد .

اصالت فرش هریس تبریز عامل فروش جهانی آن

فرش های هریس یکی از شناخته شده ترین فرش های ایرانی است که به صورت دستباف ساخته می شوند. در فرش هریس از رنگ های قرمز و دیگر رنگ های تیره استفاده می شود . از طرح های اصیل فرش هریس می توان به طرح هایی اشاره کرد که در آنها دو رنگ متضاد در کنار هم استفاده می شوند .
فرش هریس به دلیل اینکه با دست بافته می شود و دستباف است از قرون گذشته تا به امروز محبوبیت بالایی در بین خریداران داشته است. اصالت فرش هریس تبریز باعث شده است که از این فرش در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز استفاده شود. حتی نمونه هایی از فرش هریس تبریز در داخل کاخ ها و ساختمان های مهم تاریخی در کشورهای اروپایی و امریکای قرار گرفته است .
یکی از فاکتور های مهم که در اصالت فرش هریس تبریز دخالت مستقیم دارد استفاده از پشم های طبیعی برای نخ های بافته شده در این فرش است . فرش هریس تبریز در روستاهای اطراف رشته کوه سبلان بافته می شود. استفاده از پشم طبیعی گوسفندان این منطقه باعث شده است که کیفیت و دوام این فرش زبانزد دنیا شود . استفاده از پشم مرغوب و با دوام باعث شده است که کیفیت فرش هریس بسیار مطلوب باشد . فرش هریس یکی از سنگین ترین و بادوام ترین فرش های ایرانی در دنیا محسوب می شود .

فرش هریس تبریز

چگونه از اصالت فرش هریس تبریز مطمئن شویم

برخی ویژگی های در طرح های فرش هریس باعث شده است که کیفیت فرش هریس تبریز در بین فرش های ایرانی متمایز باشد . البته تعیین اصالت فرش هریس تبریز نیازمند دقت و کار شناسایی افراد خبره است .
طرح اصلی فرش هریس شامل ترنج های بزرگ در مرکز و اشکال هندسی کوچک در اطراف است . فرش هریس دارای طرح های هندسی منظم تر و خطی تر نسبت به دیگر فرش های ایرانی است .طرح های نهایی شده فرش هریس دارای زیبایی های چشمگیری و خیره کننده ای است.
برای بررسی اصالت فرش هریس تبریز باید به اندازه های این فرش نیز توجه شود . معمولاً فرش هریس تبریز در اندازه های متفاوت بافته می شود .فرش هریس معمولاً در اندازه های 6  متر مربع بافته می شوند . البته نمونه های کوچک تر از این فرش ها نیز تولید می شود.
در هنگام بررسی اصالت فرش هریس تبریز باید به رنگ‌های به کار رفته در آن نیز دقت شود. رنگ آبی آسمانی ، قهوه ای و قرمز روشن از پر استفاده ترین رنگ ها در فرش هریس تبریز است . در فرش های قدیمی تر از رنگ های قهوه ای ، بژ و یا کرم نیز استفاده شده است.
برای اینکه از اصالت فرش هریس تبریز در هنگام استفاده مطمئن شویم باید به پشم و نخ استفاده شده در این فرش ها نیز دقت کنیم. پشم استفاده شده در فرش هریس تبریز با استفاده از رنگ‌دانه‌های طبیعی و مواد گیاهی رنگ آمیزی شده است .به همین دلیل نخ های استفاده شده از این چشم ها در فرش هریس تبریز همگی دارای رنگی طبیعی هستند که با ترکیب شدن با سایه ها در فرش جذابیت ویژه ای به فرش هریس تبریز می دهند . تاروپود فرش هریس از کتان می باشد .در برخی از فرش های هریس قدیمی از نخ برای تار و پود فرش استفاده شده است .

فرش اصیل هریس تبریز

اصالت فرش هریس تبریز بیش از هر چیز به هنر دست بافنده آن نیازمند است . دست بافنده با ایجاد گره های منظم و دقیق می تواند فرش زیبایی را خلق کند که از لحاظ زیبایی در دنیا بی نظیر باشند. گره های استفاده شده در فرش هریس تبریز بر اساس بافت ترکی است . این نوع گره ها با تراکم کم در فرش استفاده می شود. البته در گذشته فرش های ریز بافت نیز توسط بافندگان تبریزی بافته شده است اما امروزه اکثر فرش های هریس تبریز با تراکم گره کم بافته می شود.