لکه­‌های با مبنای آب

این نوع لکه­‌ها از انواعی هستند که در آب حل می­‌شوند و یا آب بخش اصلی آن را تشکیل می‌­دهد. روش کلی برای حذف این نوع لکه­‌ها به این صورت است که مواد روی فرش را تا حد امکان با یک حوله سفید جذب کنید. ناحیه لکه‌­دار شده را توسط حوله­‌ی سفیدی که با آب سرد مرطوب شده است پاک کنید، تا جایی که دیگر هیچ لکه‌­ای به حوله انتقال نیابد. در صورتی که باز هم لکه‌­ای روی فرش بماند از محلول‌های تمیز کننده استفاده نمایید. یک محلول شوینده مایع و ملایم (یک چهارم قاشق چای خوری محلول شوینده را در یک لیتر آب مخلوط کنید). به عنوان مثال یک مایع ظرفشویی غیر سفید کننده پیشنهاد می­‌شود. از پاک کننده‌­هایی که تیره یا کرمی هستند استفاده نکنید، زیرا ممکن است رسوب چسبناکی روی فرش باقی گذارند. این محلول تمیز کننده را روی لکه بپاشید و با استفاده از یک حوله تمیز سفید آن را پاک کنید. در این هنگام برای جلوگیری از پخش شدن لکه، حوله را از لبه بیرونی به سمت مرکز لکه حرکت دهید. پس از این مراحل فرش را با پاشیدن آب تمیز روز ناحیه لکه آب کشی نمایید و سپس آب اضافی فرش را خشک کنید. از مقادیر زیاد محلول پاک کننده ا استفاده نکنید، زیرا در این صورت رسوب آنها سریع‌تر گرد و غبار را جذب می­‌کند.

شستشوی لکه با آب


برخی لکه‌­ها با مبنای آبی را به شرح زیر می­‌توان نام برد:
آبمیوه، ماءالشعیر، آبجو، آب نبات، سس گوجه فرنگی، قهوه، نوشیدنی­‌های کولا، وسایل آرایشی، مدفوع، رنگ غذا، آب گوشت، ژله، لیموناد، شربت آبلیمو، نوشیدنی‌های الکلی، گل و لجن، خردل، غذای حیوان، خمیر، نوشیدنی­‌های غیر الکلی، چای، شراب قرمز، شراب سفید

البته بسیاری از لکه­‌های باقی مانده از مواد بالا را به دلیل شباهت ساختار مولکولی به یکدیگر می­‌توان با محلول‌های پاک کننده یکسان از بین برد، اما اینکار نیاز به دقت بالایی دارد. به طور کلی می‌­توان از دو روش جهت از بین بردن لکه­‌های با پایه آب استفاده کرد که در ادامه توضیح نحوه استفاده از محلول‌های پاک کننده برای هر دسته از لکه­‌ها آمده است.

شستشوی لکه یا محلول


- روش اول:
روش اول مناسب لکه‌بری لکه‌­هایی همچون  نوشیدنی­‌های کولا، وسایل آرایشی، مدفوع، مواد خوراکی (غذا)، لیموناد، غذای حیوان و نوشابه‌­های غیر الکلی است، که غالبا با این روش باید از بین بروند.

۱-     مقادیر اضافی مایع ریخته شده روی فرش را تا حد امکان پاک کنید یا جمع نمایید
۲-     جوش شیرین خشک را بر سطح آلوده شده بریزید
۳-     پس از خشک شدن جوش شیرین مواد باقی مانده روی فرش را بوسیله مکش جارو برقی بردارید
۴-     با اسفنج مرطوب شده جوش شیرین باقی مانده بر سطح فرش را بشویید (دقت کنید فرش زیاد خیس نشود)
۵-     حال با یک محلول شستشو فرش را بشویید
۶-      به همان نحوی که قبلا گفته شد فرش را آب کشی نمایید
۷-     رطوبت فرش را بوسیله سشوار کاملا خشک کنید

شستشوی لکه با اسفنج مرطوب


- روش دوم:
این روش هم که شامل لکه‌­های موادی چون شراب قرمز و سفید، چای، ماءالشعیر، آبجو، آب نبات، قهوه، نوشیدنی­‌های الکلی و گل و لجن است، که با رعایت مراحل روش دوم به طبع باید از بین بروند.

۱-     ابتدا مایع ریخته شده بر سطح فرش را تا حد امکان پاک و یا جمع کنید
۲-     سپس برای جلوگیری از تاثیر مواد شیمیایی لکه بر الیاف فرش، با یک محلول پاک کننده و یک حوله مرطوب قسمت لکه دار را تمیز کنید
۳-     رطوبت فرش را به طوری که پارچه بر سطح فرش کشیده نشود بگیرید
۴-     اینبار از محلول سرکه سفید و حوله مرطوب به همان شیوه قبل برای لکه‌بری استفاده کنید
۵-     حال محلول سرکه باقی مانده بر فرش را با یک دستمال از آن خارج کنید طوری که به دیگر سطوح پخش نشود
۶-      با استفاده از آب و اسفنج مرطوب مواد باقی مانده بر روی فرش را کاملا تمیز کنید
۷-     در پایان با استفاده از حوله خشک و سشوار رطوبت فرش را به طور کامل برطرف کنید

لکه بری مواد شیمیایی


در پایان باید گفت موادی همچون نوشابه غیر الکلی، غذای حیوان، خردل، آبمیوه و سس گوجه فرنگی جزو موادی هستند که لکه‌­های آنها را می­‌توان با بکارگیری هر دو روش حذف کرد. البته این نکته فراموش نشود اگر هر لکه‌ای با یکی از دو روش بالا از بین نرفت حتما فرش خود را جهت رفع آلودگی از سطح آنها به متخصصان مرمت فرش بسپارید.