احتمالا از خودتان پرسیده باشید چه زمانی برای شستشوی فرش مناسب است؟ این سوالی است که اکثرا پاسخ مشخصی برای آن داریم: نزدیک عید نوروز! چرا که از گذشته تا به امروز همواره شستشوی فرش را در آستانه عید نوروز انجام می‌دادیم. اما امروز قصد داریم کمی ریزبینانه‌تر به این موضوع نگاه کنیم که واقعا چه زمانی برای این کار مناسب‌تر است.

در وهله اول باید گفت که شستشوی فرش به چندین عامل مختلف بستگی دارد که در این مطلب به آنها می‌پردازیم. دانستن این عوامل به شما کمک می‌کند تا زمان مناسب را با توجه به شرایط زندگی خود انتخاب کنید.

شستشوی فرش و زمان مناسب ان

عامل خانواده

اولین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که جمعیت خانواده شما چقدر است. به طور کلی خانواده‌های پر جمعیت در مقایسه با خانواده‌های کم جمعیت نیاز بیشتری به نظافت و شستشوی فرش‌های خود دارند. دلیل آن هم عبور و مرور روزانه بیشتر روی فرش‌ها نسبت به خانواده‌های کم جمعیت است. به طور مثال خانواده‌ای با ۲ یا ۳ نفر نیاز کمتری به نظافت فرش به نسبت یک خانواده با ۴ تا ۶ نفره یا بیشتر خواهند داشت. با این حال عوامل دیگری هم در تغییر فاصله زمانی و وقت مناسب شستشو فرش تاثیر فراوانی می‌گذارند. اگر شما یک خانواده پر جمعیت هستید و مهمان‌های زیادی در زمان تعطیلات خواهید داشت، پیشنهاد می‌کنیم شستشو فرش را در زمان قبل یا بعد و یا قبل و بعد مراجعت و بازگشت آنها انجام دهید.

عامل میزان تردد

آیا تا به امروز به این نکته توجه کرده‌اید که چه زمان از سال میزان تردد در خانه شما بیشتر یا کمتر است؟ احتمالا در تابستان و تعطیلات میهمانان بیشتری را داشته باشید. بنابراین شستشوی فرش‌ها می‌تواند قبل یا بعد تابستان، و یا قبل یا بعد فصل تعطیلات انجام شود. تمیز بودن فرش‌ها قبل از تعطیلات به شما کمک می‌کند تا خانه خود را در تمیزترین حالت ممکن به میهمانان نشان دهید. از طرف دیگر، اگر به سال نگه داشتن قالی و فرش خود اهمیت بیشتری می‌دهید بهتر از بعد از پیک ترافیکی میهمانان نظافت فرش را انجام دهید. که البته برخی از خانوارها هم هر دو زمان را برای نظافت فرش، یعنی قبل و بعد تعطیلات انتخاب می‌کنند.

شستشوی فرش بر مبنای فصل

نظرتان در رابطه با شستشوی فرش بر اساس فصل چیست؟ اجازه دهید به این عامل که عامل فصل است هم نگاهی داشته باشیم تا بهترین زمان برای نظافت فرش را پیدا کنیم.

بهار

اگر شما زمستان سختی با بارش برف و باران فراوان را گذرانده‌اید، بهترین فصل برای نظافت فرش‌ها بهار است. در طول زمستان به نسبت بارش برف و باران فرش‌ها
هم به همان میزان بیشتر از دیگر فصل‌ها کثیف می‌شوند. به همین دلیل در مناطق سرد و پر بارش بهتر است نظافت فرش را در فصل بهار به انجام برساند. 

تابستان

بسیاری از ما تابستان را برای مسافرت‌های خود استفاده می‌کنیم و شاید به نسبت دیگر ایام سال، زمان کمتری را در منزل بگذرانیم. تفریحاتی مثل استخر، دریا، مسافرت‌های گروهی و گردش‌های شبانه در فصل تابستان بیشتر انجام می‌شود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که تابستان زیاد در منزل حضور ندارید، بهترین فصل برای نظافت فرش‌ها تابستان است.

پاییز

پاییز هم یکی دیگر از فصل‌های بسیار مناسب برای شستشوی فرش‌ها است. چرا که رفت‌وآمدها به دلیل شروع مدارس کم شده که به شما زمان مناسبی را برای این کار می‌دهد. اگر شما هم به زیبایی منزل خود برای آغاز زمستان اهمیت می‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم شستشوی فرش‌های خود را در اواخر پاییز به انجام برسانید.

زمستان

در ایران یکی از محبوب‌ترین فصل‌ها برای شستشوی فرش‌ها، زمستان و نزدیک به تعطیلات نوروزی است. در این وقت سال اکثرا پنجره‌ها بسته است و شما بیشترین زمان را در محیط منزل می‌گذرانید. در این فصل سیستم گرمایشی همیشه فعال بوده و روزها هم کوتاه‌تر است. به همین دلایل فصل زمستان هم زمان مناسبی برای شستشوی فرش‌ها به حساب می‌آید.

تصمیم با شماست

نهایت آنچه که مهم است، این است که تصمیم نهایی زمان مناسب شستشوی فرش‌ها کاملا با خود شماست. چرا که سبک زندگی افراد با هم متفاوت است و همین عامل، مهم‌ترین عامل تعیین وقت مناسب شستشوی فرش‌ها محسوب می‌شود. تنها توصیه‌ای که به شما می‌کنیم این است که شستشوی فرش‌ها را خودتان انجام ندهید و کار را به شرکت‌های معتبر قالیشویی بسپارید. چرا که علاوه‌بر حفظ سلامت فرش، کنترل مصرف آب و انرژی از طریق شرکت‌های معتبر به مراتب بهتر و بهینه‌تر انجام خواهد پذیرفت