نکاتی در باب نگهداری فرش

 

فرش دستباف ایرانی از دیرباز (به عنوان یک کالای لوکس و یا یک شیء تزئینی- کاربردی) یکی از دستاوردهای هنری این مرز و بوم بوده است. اما بعضا دیده شده که بی‌توجهی و عدم آگاهی از نحوه نگهداری فرش دستباف چه آسیب‌های جبران ناپذیری بر آن به جا گذاشته است. با توجه به اهمیت بالای فرش دستباف و به منظور آگاهی بخشی به علاقه­‌مندان به فرش، فروشگاه آنلاین آریاس نکاتی کلیدی را در رابطه با نحوه نگه­داری فرش شرح می­‌کند، تا مشتریان این فروشگاه بتوانند نهایت بهره را از کالای خریداری شده خود داشته باشند.
۱- فرش را بر چه سطحی پهن کنیم؟
اینکه فرش را بر چه سطحی پهن کنیم از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانیکه فرش را در اتاق یا پذیرایی پهن می­‌کنید، دقت کنید در سطح زیرین فرش رطوبت، شکستگی و ناهمواری وجود نداشته و عاری از آلودگی باشد. این موارد می­‌توانند در کمترین زمان باعث پوسیدگی الیاف فرش شما بشوند. حتی اگر سطح زیرین فرش شما را پارکت، کفپوش و یا لمینت تشکیل داده است، حتما ببینید که در لابلای درزهای آنها هیچگونه آلودگی و یا شکستگی نباشد، تا از پارگی و بیدزدگی احتمالی فرش جلوگیری شود.
۲- فرش را کوچکتر از ابعاد محیط بگیریم؟
در دوران مادربزرگان و پدربزرگان همه بیاد داریم که در یک اتاق معمولا از ترکیب چند تکه فرش کوچک و یا یک فرش بزرگ استفاده می‌­شد، و چون قالی‌ها با ابعاد اتاقها برابر نبودند، بعضا از لبه‌­ی دیوار بالا می‌­زد و برای اینکه از این مورد جلوگیری کنند لبه­‌ی فرشها را روی هم می­‌انداختند، تا گوشه­‌ها و لبه‌ها با کناره دیوار لب به لب شوند. اما امروزه با تغییر شکل و اندازه خانه­‌ها و فرهنگ خانه نشینی در بین جوانان و ... دیگر لب به لب کردن فرشها با دیوار کاری بس بیهوده و اشتباه است. وقتی فرشها را با دیوار لب به لب می­‌کنید فضایی عالی برای رشد حشراتی چون بید و همچنین تجمع گرد و غبار ایجاد کرده‌اید. موارد ذکر شده نه تنها آسیب­‌هایی همچون بید خوردگی و پوسیدگی را برای فرش شما بوجود خواهند آورد، بلکه باعث ایجاد حساسیت‌های تنفسی بین افراد خانواده خواهد شد.
۳- فرش را زیر میز قرار دهیم یا نه؟
یکی از نگرانی خریداران در هنگام خرید فرش این است که چه اندازه­‌ای را بگیرند. اندازه فرش یکی از مهم‌ترین نکته­‌ها برای خرید فرش است. وقتی برای خرید فرش به فروشگاه و یا مجموعه­‌ای سر می‌­زنید همیشه بیاد داشته باشید که ابعاد فرش شما به اندازه­‌ای باشد که پایه­‌های صندلی‌ها و یا کاناپه بر روی آن قرار نگیرد. اگر این مورد را رعایت نکنید فشار وارده بر سطح فرش شما در طولانی مدت الیاف پشمی فرش را شکننده می­‌کند و در نهایت فرش شما دچار پارگی و یا پوسیدگی می­‌شود. هرچند الیاف پشمی دارای حالت ارتجاعی هستند، اما این ارتجاع میزان معینی از فشار را تحمل می­‌کند. بنابراین حتی اگر مجبور به قرار دادن میز بر روی آن شدید سعی کنید در بازه­‌های زمانی کوتاه آن را جابجا کنید. البته در رابطه با فرشهای ابریشمی باید گفت که الیاف ابریشمی از قابلیت ارتجاعی الیاف پشمی برخوردار نیستند و توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی وسیله‌­ای بر روی آن قرار ندهید چرا که آسیب وارده بر الیاف ابریشمی قابل جبران نیست.
۴- فرش خود را با روفرشی بپوشانیم یا نه؟
در خانه خیلی از آشنایان و اطرافیانمان بارها دییده‌­ایم که برای حفاظت از فرش و ماندگاری بیشتر، روی آن را با روفرشی­ها می­‌پوشانند. نه تنها این کار به ماندگاری فرش کمکی نمی­‌کند، بلکه باعث از بین رفتن فرش به مرور زمان می­‌شود. عموما این اشتباه در بین خیلی از خانواده­‌های ایرانی اتفاق می‌­افتد. در صورتی که با کشیدن رو فرشی بر روی فرش فضای مابین دو سطح فرش و روفرشی بستری بسیار مناسب برای گردوغبار و حشرات موزی است که خود دلیل اصلی پوسیدگی فرشها است.۵- کدام قسمت فرش زودتر پوسیده می‌­شود؟
وقتی در منزل هستیم به طور معمول در بین محیط‌های مختلف خانه در تردد هستیم. در این ترددها از بدو ورود به منزل که با کفش یا جوراب هستیم تا زمانیکه از منزل خارج می­‌شویم، مکررا از روی فرش خانه خود رد می­‌شویم. پس باید توجه داشت که در بدو ورود به منزل از را رفتن با کفش و یا جوراب به دلیل انتقال آلودگی‌ها به سطح  فرش اجتناب کنیم. عرق پا از طریق جوراب می­‌تواند به سطح فرش متقل شود و دارای اسیدهای مخرب بر الیاف است، بنابراین برای جلوگیری حتما کفش و جوراب خود را در بیاورید و پاهای خود را بشورید تا اسیدهای موجود در کف پا از بین بروند. نکته دیگر اینکه با توجه به نوع معماری و چینش فرشهای منزل شما، ممکن است یک قسمت فرش از دیگر قسمتهای آن بیشتر در معرض تماس با پا با توجه به تردد روزانه باشد. این سطح تماس روزانه باعث ساییدگی یک قسمت بیشتر از دیگر قسمتها می­‌شود. از این رو می­‌توانید این مشکل را با سر و ته کردن فرش در فواصل‌های زمانی معین حل کنید، تا سطح تماس با دیگر قسمتهای فرش هم ایجاد شود و از پوسیدگی زود هنگام یک قسمت فرش جلوگیری کنید.۶- فرش خود را چند وقت یکبار نظافت کنیم؟
ممکن است شما عادت داشته باشید که هر دو سه روز یکبار از جاروبرقی برای نظافت فرش خود استفاده کنید. یا با مشاهده کوچک­‌ترین آلودگی تصمیم به شستشوی آن بگیرید. باید گفت که دست نگه دارید. برای نظافت گرد و غبار از سطح فرش نیازی نیست مکررا از جارو برقی استفاده کنید، حتی اگر مجبور به این‌کار هستید دقت داشته باشید که درجه مکش جاروبرقی را در حالت متوسط قرار دهید. مکش سطح فرش با قدرت مکش بالا از بین رفتن پرز فرش را در بر خواهد داشت. همچنین اگر لکه­‌ای را بر سطح فرش خود مشاهده کردید، بهترین کار لکه­‌بری توسط دستمال مرطوب به آب ولرم است، تا اینکه بخواهید آن را بشویید.