راهنمای خرید فرش

به راستی برای خرید یک فرش چقدر باید وقت و انرژی صرف کنیم؟
چگونه می­توان از اصالت فرش خریداری شده خودمان مطمئن باشیم؟

مطمئنا برای همه شما پیش آمده که پس از جستجوی فراوان و مراجعه به فروشگاه‌­های متعدد برای تهیه یک تخته فرش درمانده و سرگردان به منزل برمی­‌گردید، و روز دیگری را دوباره به همین منوال سپری می­‌کنید، و حتی گاهی با گذشت هفته­‌ها همچنان در خرید یک فرش مرغوب و اعلاء ناکام مانده­‌اید. شاید از دلایل این سردرگمی بی­ اعتمادی شما به فروشندگان در ارائه کالای مرغوب و یا تفاوت قیمت در فروشگاه­‌های مختلف باشد. در بعضی موارد هم پس از گذشت مدت کوتاهی از خرید، ایرادات و خرابی‌­هایی در فرش بوجود می‌­آید، که ممکن است همین امر شما را نسبت به فروشندگان فرش بی اعتماد کند و باعث شود تا روزهای متعددی را در کوچه بازارهای فرش بی هدف و بی نتیجه در گردش باشید و تنها به یک بازدید کننده از فروشگاه­‌های فرش تبدیل شوید.این مطلب می­‌تواند به شما کمک کند تا از این پس بجای مراجعه­‌های بی مورد و خسته کننده به فروشگاه­‌های فرش بتوانید فرش مورد نظر خود را با بهترین کیفیت حتی به صورت آنلاین هم خریداری کنید. در این صورت هم فرش به منزل شما ارسال شده و هم آسایش جایگزین نگرانی شما خواهد شد.

۱- ارزان یا گران
برای خرید هر محصول به خصوص اینکه آن محصول فرش باشد، مهمترین مساله قیمت آن است. مطمئنا برای شما پیش آمده که دو فرش یکسان از حیث طرح و نقش و اندازه را با دو قیمت متفاوت مشاهده کرده­‌اید و به خود گفته­‌اید که آن یکی گران­‌تر است. ولی باید بدانید که این طور نیست، یکسانی طرح و اندازه دوتخته فرش هیچگاه نمی‌­تواند دلیل بر قیمت مشابه آن دو باشد. بلکه تراکم فرش، مواد بکار رفته در بافت، رنگ بکار برده شده و غیره و غیره می­‌تواند در ایجاد اختلاف قیمت تاثیر بسزایی داشته باشد.
۲- اصالت رنگ
وقتی فرشی را خریداری می‌­کنید چگونه می­‌توان از مرغوبیت رنگرزی الیاف آن مطمئن ­شد. بارها شنیده­‌اید که فروشندگان برای تبلیغات فرش خود و اطمینان بخشیدن به شما می­‌گویند فرش را ببرید و اگر پس از شستشو با آب گرم رنگ پس داد فرش را از شما پس می­‌گیرند. نکته اینجاست که هیچ یک از شما حاضر به شستشوی فرشی که تازه خریده‌­اید نخواهد بود و مطمئنا حداقل یکسال صبر می­‌کنید، و بعد هم اگر رنگی پس داد نه شما حوصله­‌ی پیگیری دارید و نه فروشنده از شما پس می­‌گیرد. پس اگر از فرشی خوشتان آمد و قصد خرید داشتید برای اطمینان از ثبات رنگی فرش دستمال سفیدی را با آب ولرم مرطوب کنید و در سطح فرش به رنگهای مختلف آن بکشید. اگر دستمال شما رنگی شد که خب تکلیف معلوم است و اگر هم سفید ماند می‌­توانید مطمئن باشید که خرید خوبی را در پیش خواهید داشت.۳- اصالت بافت
از دیگر نکاتی که در یک خرید موفق باید به آن توجه کرد کیفیت خوب بافت فرش است. یک فرش زمانی عمر مفید خواهد داشت که بافت آن با اصالت باشد و از تقلب‌های رایج در چند دهه گذشته در آن استفاده نشده باشد. برای رعایت این موضوع حتما هم پشت فرش و هم روی فرش را به خوبی بررسی کنید. اندازه‌های قسمتهای مختلف یک فرش با بافت اعلا همیشه دقیق و بدون اختلاف است. برای پی بردن به این موضوع می‌­توانید از متر استفاده کنید. طول، عرض و قطر آن را اندازه بگیرید. اگر همراه خود متر ندارید می­‌توانید با تا کردن و بر روی هم قرار دادن کناره­‌های فرش اندازه­‌های آنها را با هم مقایسه کنید. نکته مهم این است که اندازه دو طول و دو عرض فرش باید با یکدیگر یکسان باشند. اگر اندازه دو عرض و یا دو طول با هم یکسان نبودند مطئنا فرش دچار کجی است و از مرغوبیت بافت برخوردار نیست.۴- اصالت طرح
امروزه دیده شده که طرح یک منطقه مثلا تبریز را به دلیل محبوبیت و فروش بالا، در دیگر مناطق همچون مشهد هم تولید می­‌کنند و با توجه به نوع تکنیک بافت در مشهد از قیمت پایین­تری برخوردار است. باید بدانید که خرید چنین فرشی هر چند ارزانتر اصلا مقرون به صرفه نیست، چرا که طرح و رنگبندی آن از اصالت خارج شده است. جدای از این موارد هم اگر فرشی با بافت و طرح یک منطقه را پسندیده­‌اید حتما در طرح ­و نقشه آن دقیق شوید. به خصوص در فرشهای لچک ترنج که از یک طرح واگیره­ای تکرار شده و باید دقت داشت که این تکرار بی نقص باشد.