معمولا هر کشوری با نماد خاص خودش در دنیا شناخته می شود. ایران نیز با فرش ماشینی و دستباف در سراسر دنیا شناخته می شود. در واقع صنعت فرش ماشینی و دستباف آنقدر در ایران توسعه یافته است که در کل دنیا از فرش ایرانی به عنوان یک کالای ارزشمند یاد می شود.

کشور ایران امروزه حدود سی درصد فرش های دستباف دنیا را تولید می کند و شایان ذکر است که فرش ماشینی ایرانی نیز در کل دنیا از لحاظ تنوع نقش و زیبایی شهرت دارد. از تفاوت های اصلی فرش دستباف و فرش ماشینی می توان به نوع الیاف به کار رفته در بافت آن ها اشاره کرد. از دید تاریخی فرش ماشینی حدود 40 سال است که در ایران تولید و عرضه می شود.

فرش ماشینی ایرانی امروزه در بسیاری از مناطق ایران تولید می شود و با داشتن قیمت مناسب، مورد استقبال خریداران فرش قرار گرفته است. علی رغم این که فرش ماشینی ایرانی با استفاده از ماشین آلات بافته می شود باید به این نکته اشاره کنیم که در بسیاری از موارد شبیه به فرش های دستباف است. اما باید این نکته را هم یاد آور شویم که به دلیل نوع گره هایی که در بافت فرش های دستباف زده می شود این نوع فرش از عمر طولانی تری نسبت به فرش ماشینی برخوردار می باشد.

خرید فرش ماشینی


انواع فرش های ماشینی از لحاظ جنس

قبل از این که شما به خرید فرش ماشینی اقدام کنید بهتر است با انواع فرش ماشینی از لحاظ جنس آشنا شوید. جنس هر فرش ماشینی با توجه به الیاف به کار رفته در آن متفاوت می باشد. به طور کلی می شود گفت که چهار نوع فرش ماشینی از لحاظ جنس در بازار وجود دارد که عبارتند از: فرش ماشینی اکریلیک، فرش ماشینی پشمی، فرش ماشینی پلی استر و فرش های ماشینی پلی پروپیلن.

ویژگی های فرش های ماشینی اکریلیک

فرش های ماشینی اکریلیک یک ویژگی بارز دارند و آن نوع جنس نخ خاب آن هاست که از جنس اکریلیک می باشد و از همین رو فرش های ماشینی اکریلیک نامیده می شوند. لازم به ذکر است که این نوع فرش در مقابل تابش نور خورشید مقاومت بالایی دارد و تغییر رنگ نمی دهد. دوخت کناره های فرش اکریلیک نیز از جنس اکریلیک و به صورت زیگزاگ می باشد.

ویژگی های فرش های ماشینی پشمی

نخی که در تار این نوع فرش به کار می رود تماما از جنس پنبه است و نخی که در پود این فرش مورد استفاده قرار می گیرد تماما از کنف یا جوت می باشد ولی نخ پرز یا همان نخ خاب این نوع فرش هم باید از جنس پشم خالص و ضد بید باشد.

ویژگی های فرش های ماشینی پلی استر

با توجه به این که نخ ابریشم گران قیمت است، برای تولید فرش های ماشینی زیبا تر ، الیافی به نام پلی استر یا ابریشم مصنوعی تولید شد تا در تولید نوعی از فرش های ماشینی مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی می شود گفت که الیاف پلی استر جذابیت و درخشندگی فرش های ابریشم دستباف را در فرش ماشینی پلی استری تقلید می کند. باید به این ویژگی از فرش های ماشینی پلی استر نیز اشاره کنیم که این نوع از فرش های ماشینی حالت پیوسته ای در الیاف به کار رفته دارد که باعث می شود این فرش ها، پرز کم تری نسبت به فرش های پشمی داشته باشند.

ویژگی های فرش های ماشینی پلی پروپیلن

یک نوع از الیاف مصنوعی با اسم پلی پروپیلن یا اولفین موجود می باشد که از الیاف ارزان قیمت محسوب می شود. رنگ پذیری فوق العاده ی الیاف پلی پروپیلن موجب شده است تا هزینه ی رنگ آمیزی آن ها نسبت به سایر الیاف کم تر باشد. از همین رو فرش های ماشینی پلی پروپیلن، برای کسانی که دنبال فرش های ارزان قیمت تر می گردند . گزینه ی مناسبی می باشد.