فرش فانتزی امروزه یکی از پر مصرف ترین و البته پرطرفدارترین فرش های موجود است که تقریباً در مدت زمان کوتاهی توانست موفقیت خوبی در بازار به دست بیاورد. این فرش که به نسبت از رنگ بندی متنوع تری نیز برخوردار است، سال هاست در تمامی منازل در ابعاد و رنگ های متنوع دیده می شود.
در سال های نه چندان دور، همه عادت داشتیم وقتی حرف از فرش به میان می آمد، همان فرش های قدیمی و زیبا با طرح های اصیل را در ذهنمان مرور کنیم اما اکنون شرایط به کل دگرگون شده و به هیچ عنوان نمی توان با تصورات و برنامه های گذشته به سمت فعالیت در بازار و تولید انواع فرش پیش رفت.
فرش فانتزی یکی از آن گزینه های بسیار خوب و مؤثری ست که می توان از آن به عنوان اهرم برتری در بازار استفاده کرد چون می توان برخلاف فرش های سنتی، هر طرح و نقشی را چه امروزی و چه مدرن و حتی بدون توجه به اصول قانونی فرش بافی بر روی آن پیاده کرده! این فرش های زیبا و البته می توان گفت کوچک و جمع و جور را می توان هم از فروشگاه های سطح شهر خریداری کرد و هم از طریق فروشگاه های فرش آنلاین در دنیای مجازی. هر دو شیوه برای خرید به خوبی محیاست.


فرش مدرن و فانتزی

این فرش فانتزی از کجا آمده؟!

سؤال خوب و البته مهم و کمی پیچیده ایست! گاهی اوقات برای آغاز برخی اتفاقات و مناسبات می توان زمان مشخصی را عنوان و مثلاً اعلام کرد چنینی واقعه ای در این تاریخ و به این شکل ایجاد شده است اما در برخی موارد ذکر دقیق اتفاقاتِ آغازین، کمی سخت خواهد بود که چگونگی ورود فرش فانتزی و متولد شدن آن نیز یکی از همین موارد است.
حدوداً بین 10 تا 15 سال قبل بود که به تدریج با ورود برخی دستگاه های پیشرفته به صنعت فرش کشور و همچنین نمونه برداری های متعدد خارجی ها از مدل ها و طرح های بینظیر ایرانی در خارج از کشور، اقدام به تولید فرش های کوچک و خاص با رنگ بندی متنوع شد.
با این اتفاق و ابتکار بود که جرقۀ تولید انواع فرش فانتزی یا همان «فرش مدرن» زده شد و مدت زمان زیادی هم نگذشت که سیل عظیمی از طرح و رنگ های متنوع فرش فانتزی از هر کجای جهان سر بر آورد.
در آن شرایط و با توجه به اینکه جهانیان به شدت تشنه و علاقمند به داشتنِ ابزار قدرتمند فرهنگی شرقی ها بوده و هستند، اما به دلیلی گران بودن قیمت فرش های دستباف، عموم اروپایی ها و آمریکایی قدرت خرید آن را نداشتند، به همین دلیل ناگهان سیل میلیونیِ مشتری های حریص! به سمت بازار فرش فانتزی سرازیر شد.
این اتفاق، هم سبب رشد خیره کنندۀ تولید فرش فانتزی از نظر تعداد و کمیت شده و هم کیفیت این محصول را تا حد بسیار زیادی بالا برد. تولید کنندگان برای پاسخگویی به هر سلیقه ای، طرح های بسیار متنوع و تصاویر زیبایی را بر روی این فرش های کوچک و مدرن ایجاد می کردند و چون تقریباً قانون خاصی در نوع تولید این فرش ها وجود ندارد، آنها می توانند هر طرح یا تصویری را با هر شکل و فرمی که بخواهند بر روی فرش فانتزی پیاده کنند. تمامی این مانورهای آزادانه در تولید و عرضۀ فرش فانتزی سبب معروفیت و مشتری پسند شدن آن چه در ایران و چه درجهان شد و اینگونه فرش فانتزی پا به عرصۀ وجود گذاشت.


فرش فانتزی و مدرن

شکل و فرم فرش فانتزی

هم اکنون با توجه به طرح های مدل های متنوعی که در بازارهای داخلی و خارجی موجود است فرش فانتزی را بیشتر در اندازه ها و ابعاد کوچکِ 1 یا 1و نیم متری و حتی ابعاد ما بین اینها و غیرمعقول! هم تولید می کنند.
از نظر شکل و فرم نیز، آنها را بیشتر به شکل مستطیل یا مربع وارد بازار می کنند چون هم میزان فروش بالاتری دارند و هم اینکه سرعت تولید چنین فرش هایی در کارخانجات با توجه به کارکرد دستگاه های تولید فرش فانتزی بسیار بیشتر خواهد بود و نیاز بازار را سریعتر پاسخگو می باشد.
اما مزایای استفاده از فرش فانتزی نیز فراوان است. هیچ استقبالی بی دلیل نیست و مصرف کننده به خوبی می داند پول خود را چگونه هزینه کند. بیشتر خریداران فرش فانتزی، از این فرش ها نقلیِ زیبا برای تزئین اتاق خواب های خود، زیباسازی ورودی منازل خود، پر کردن فضای باز جلوی مبل ها و... به خوبی و با نهایت سلیقه استفاده می کنند.
در واقع می توان گفت فرش فانتزی همان حلقۀ گمشدۀ دنیای مدرن و تقریباً هنری امروز بود که تقریباً ناگهانی پا به دنیای رنگارنگ ما گذاشت و مطمئنیم خود شما هم حداقل یکی از طرح های زیبای این فرش های مدرن فانتزی را در منزل دارید.
حتی گاهی دیده شده برخی با خرید از فروشگاه های فرش آنلاین و تهیۀ یک یا چند طرح از فرش فانتزی آنها را برای تزئین دیوارهای خود نیز با هنرمندی تمام استفاده کرده اند. زیبایی و طرحهای ناب این فرش ها آنچنان بالاست که واقعاً می توان از آنها به عنوان یک اهرم قدرتمند برای زیباسازی دکوراسیون منازل استفاده کرد. فرش فانتزی اینگونه پا به عرصۀ وجود گذاشت و با حضور قدرتمندش، نقش کلیدی خود را در زیباسازی منازل ما اثبات کرد.