از زمان‌های دور تا به امروز فرش از جمله ملزومات زندگی بشر به شماره می‌رود. با یک نگاه گذرا در تمامی فرهنگ‌ها، از شرق تا غرب، می‌بینیم که فرش یکی از مشترکات در بین تمامی اقوام بوده که تفاوت‌هایی چند را در خود جای داده است.
از جمله تفاوت فرش‌ها در بین افراد و اقوام مختلف می‌توان به سلیقه، منطقه جغرافیایی، سطح اقتصادی، ماشینی یا دستبافت بودن و حتی میزان اهمیت فرد به فرش نام برد. بافندگی فرش یکی از صنایع و البته هنر‌هایی است که در بین اقوام ایرانی اهمیت به‌سزایی دارد. فرش بافی در برخی شهرهای ایران از جمله اشتغال‌های مهم است که میلیون‌ها نفر به آن مشغول و از آن امرار معاش می‌کنند. در سالیان دور بیشتر این هنر در بین روستاییان و ایلات عشایر مرسوم بود و زنان و مردان در کنار یکدیگر با آماده‌سازی دار و وسایل مورد نیاز به صورت طبیعی و خود‌ساخته به این کار مشغول بودند.
نام برخی از شهرها در صنعت فرش نمود بیشتری دارد که این به دلیل کیفیت و مهارت بافندگان فرش آن منطقه می‌باشد. شهرهایی چون تبریز، کاشان، مشهد، قم، نائین، کرمان و... . طبق ثبت اداره میراث فرهنگی، تبریز یکی از شهرهای جهانی ایران محسوب می‌شود که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده و نقش مهمی در چرخه اقتصادی کشور دارد. هر زمان سخن از فرش دستبافت ایرانی به میان آید، اولین شهری که به ذهن هر شنونده خطور کند تبریز است.
قدیمی‌ترین فرش دستبافت ایرانی در سال۱۹۴۹ میلادی توسط یک باستانشناس روسی کشف شد که این نشان از قدمت فرش ایرانی دارد. فرش ایرانی از دیرباز مورد توجه پادشاهان زمان خود بوده اما در زمان صفویه شاهد بیشترین رونق در صنعت فرش بوده‌ایم.
خرید فرش دستباف
شناخته شده‌ترین نوع فرش‌های دستباف به شهرهای تبریز، نائین، قم و کرمان اختصاص دارد که هر کدام دارای نقوش مشهور و منحصر به فردی در نوع خود هستند.
فرش را تار و پود و البته نقش و رنگ آن تشکیل می‌دهد. یک بافنده ماهر به تمامی نکات از جمله گره‌های مرتب و یک دست دقت زیادی می‌کند. اجزای اصلی فرش عبارتند از: حاشیه، لچک،کلاله، کتیبه، ترنج، حاشیه داخلی، حاشیه اصلی، گلیم باف و ریشه. در بافت فرش با توجه به طرح از چنین الگوی اولیه‌ای تبعیت می‌شود.
نقش فرش شاه‌عباسی، افشان، لچک ترنج، ترنجدار، شیخ صفی، ترنجی طرهدار و... از معروفترین نقوشی هستند که بیشتر در فرش تبریز و قم نمونه آن را دیده‌ایم. فرش تبریز ریز بافت است و اگر دنبال فرش با این ویژگی هستید سراغ فرش تبریز بروید. یکی دیگر از نقوش مشهور در فرش طرح شکارگاه است که در آن اغلب حیوانات وحشی به دنبال شکار یکدیگر هستند و در فرش قم بیشتر با چنین طرح‌هایی روبرو هستیم.
فرش دستباف با طراحی منحصر به فرد و ظریف، در دل خود نقش و نگاری از فرهنگ اصیل ایرانی را به نمایش می‌گذارد. در هیچ کجا فرشی همچون هنر دست بافندگان فرش ایرانی را نمی‌توان یافت. این ظرافت و هنرمندی باعث شده که امروزه هنر فرش‌بافی ایرانی به یک صنعت بزرگ تبدیل شود و هر ساله تعداد زیادی از فرش ایرانی به سراسر جهان صادر گردد و ایران به قطب بزرگی از صنعتگران و صادرکنندگان فرش در جهان تبدیل شود.
امروزه با توجه به پیشرفت علم و رواج این هنر در بین ایرانیان و استقبال هر روزه از آن، خرید فرش به صورت آنلاین و اینترتتی از سراسر ایران مقدور می‌باشد. شما در هر کجای این پهنای خاکی که باشید می‌توانید به راحتی فرش مورد نظر خود را به صورت آنلاین سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید. امروزه به دلیل مشغله‌های کاری و فردی شاید امکان سفر به شهرهایی که منبع فرش مرغوب و اصیل ایرانی هستند برای همه مهیا نباشد، به همین دلیل شما می‌توانید به راحتی از منزل خود این کار را انجام دهید.
خری انلاین فرش دستباف
برای شستشوی فرش دستباف بهتر است از غبارگیری و جارو کشیدن به روی آن استفاده شود و ابتدا قبل از شستشو با آب و مواد شوینده عمل غبارگیری با تکه چوبی انجام شود تا غبار از پرزها خارج شود. توجه داشته باشید کمتر از مواد شوینده شیمیایی با درجه بالا استفاده شود زیرا به مرور باعث از هم گسیختگی تار و پود فرش می‌شود. همچنین از کوبیدن فرش به زمین خودداری شود زیرا از عمر فرش می‌کاهد. اگر شستشوی فرش را خودتان به عهده می‌گیرید از رنگ پس ندادن فرشتان اطمینان حاصل کنید در غیر اینصورت یا باید به مراکز شستشوی قالی مراجعه شود یا امکان خرابی فرش توسط خودتان وجود دارد! نکته دیگری که شاید خیلی از افراد از آن غافل باشند، قرار دادن فرش در سطحی شیب دار است که هنگام شست و شو آب اضافی در زیر فرش جمع نشود. بهترین مواد شوینده‌ای که برای شستن فرش دستباف می‌توان استفاده کرد، پودر دستی یا شامپو فرش است که آسیب زیادی به فرش نمی‌رسانند.
توجه داشته باشید در هنگام شستن فرش دستباف از آب به تنهایی سرد یا داغ اکیدا استفاده نکنید و حتما درجه آب را ولرم کنید تا به بافت و رنگ فرش آسیبی نرسد.
در زمان اتمام شست و شو، فرش را برعکس و دور ازتابش مستقیم خورشید پهن کنید. شاید برای برخی این دو راهی که فرش ماشینی بخرند و یا دستباف پیش بیاید. باید گفت هر دو مزایای خود را دارند ولی فرش دستباف از زیبایی، شکوه و اصالت ویژه‌تری برخوردار است.
مزایای فرش دستباف:
1- فرش دستباف با بیش از هزاران نوع تنوع در طرح و رنگ چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند و یکی از مهم‌ترین ویژگی آن، کهنه نشدن و از شکل نیفتادن آن طی گذشت زمان و شست و شو می‌باشد.
2- فرش دس‌باف به مرور زمان و پا خوردن بر روی آن هر روز زیباتر از قبل می‌شود و این یک خصوصیت منحصر به فرد در این نوع فرش می‌باشد.
3- در بافت فرش دستباف از مواد تماما طبیعی همچون پنبه، پشم و ابریشم استفاده می‌شود که باعث تولید نشدن الکتریک ساکن در هنگام نشست و برخاست می‌شود.
4- با خرید فرش دستباف هم به چرخه اقتصاد داخلی کمک کرده و هم موجبات اشتغال میلیون‌ها نفر از بافندگان را مهیا کرده ایم.
5- فرش دستباف نسبت به دیگر کف‌پوش‌ها دوام بیشتری دارد و زیبایی و جلوه منزل شما را چند برابر می‌کند و از طرفی با خرید این فرش، شما دارای سرمایه می‌شوید و در صورت لزوم می‌توانید فرشتان را به پول تبدیل کنید.
اگر به مرور زمان فرش دستباف شما دچار پارگی یا آسیب دیدگی شد، سعی کنید هر چه سریعتر به رفو و تعمیر آن بپردازید که هم دارای آسیب کمتر شود و هم هزینه کمتری را برای شما به همراه داشته باشد. بیشترین قسمتی که در فرش مورد آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرد لبه یا اصطلاحا شیرازه فرش است. از دیگر آسیب‌های فرش به سوختگی یا سوراخ شدن و یا خوایدن پرزهای فرش اشاره کرد که همگی به دست استادکاران این حرفه قابل ترمیم می‌باشد. قیچی مخصوص رفو، انگشت‌دانه، موم، ظرف استوانه‌ای سوزن، کیله، نخ مخصوص چرم دوزی و..از ابزار ترمیم و رفو فرش می‌باشد. نام ایران و ایرانی با چند چیز در کل دنیا مشهور است که یکی از آن فرش دستباف می‌باشد پس داشتن فرش دستباف نه تنها نقش به‌سزایی در زیبایی خانه شما دارد، بلکه حامل اصالت و فرهنگ دیرینه ایران و هنر دست بافندگان فرش این مرز و بوم می‌باشد.