قالی تبریز یکی از انواع فرش های ایرانی است که در استان آذربایجان بافته میشود.در حال حاضر از سوی شورای جهانی صنایع دستی ، تبریز به عنوان شهر جهانی بافت فرش انتخاب و معرفی شده است .
تاریخ بافت فرش تبریز به سده ها قبل و به قبل از دوران ثفدیه باز میگردد. تبریز یکی از قطب های بافندگی بسیار با اهمیت ایران در قالی بافی است . که فرش های آن در موزه های معتبر جهان یافت میشود. از نمونه های معروف آن میتوان قالی مسجد اردبیل که در حال حاضر در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداری میشود و همچنین قالی متعلق به امپراطور چارلز گوئینت نام برد.
طرح هایی مانند هریس،ماهی،علیا،خطیبی،سالاری،گنبد ، تقی زاده و ازشهرت بالایی برخوردارند .
طرح هریس : در نزدیکی شهر تبریز در شهری به نام هریز (اصطلاح عامیانه امروزی هریس ) بافته میشود که قالی های درشت بافت آن منطقه و هریس دارای اعتبار و جایگاه جهانی است . نقوش این قالی از پوشش گیاهی منطقه و از اساطیر آنجا الهام می گیرد. نقش و رنگ فرش هریس از هنرهای خلاقانه ذهنی است که جسارت ، صمیمیت و صداقت که هنری بومی است ، مشاهده می شود . در کل هنرمند در این نقش ، از جهان بیرون برای هنر خود استفاده کرده است .طرح ماهی : منشا این طرح شهر هرات است که آن را طرح ماهی یا هراتی مینامند .یکی از پرطرفدار ترین و خاص ترین طرح های فرش تبریزی است که به طرح ماهی تو حوض هم موسوم است . این طرح معمولا با رنگ های خاکی و خفه و از پشم ظریف با تار های ابریشم بافته می شود تا ماهی بیشتر چشم نواز شود .مواد اولیه مصرفی فرش های تبریز معمولا از جنس پشم و یا ابریشم می باشد . گره آن از نوع ترکی و به صورت دو پود بافته میشود . نخ های پود فرش تبریز دو رشته ضخیم و نازک هستند که اولین رشته برای حجیم کردن قالی و انعطاف پذیری آن در نظر گرفته شده و دومین رشته اغلب به رنگ آبی نفتی یا قرمز است که از میان تارهای رشته اول میگذرد .
رنگ آمیزی در فرش تبریز فوق العاده زیباست به طوری که باعث محبوبیت زیاد آن در بین خریداران فرش دستباف شده است . در فرش معاصر تبریز با استفاده از رنگ آمیزی و تکنیک خاصی به فرش عمق و حالت سه بعدی می دهد . با استفاده از سایه روشن این عمق را به وجود می آورند که گل ها را طبیعی تر جلوه دهند . فضاهای خالی آن را به جای نقش ، با رنگ پر می کنند که چنین ابتکاری را بیشتر در طرح های زیر خاکی می بینیم . یکی از طرح های تبریز، طرح های خاکی است که در آن از رنگ های بژ ، زیتونی و سدری استفاده می کنند .
رج شماری معیار اصلی قیمت گذاری و تعیین کیفیت فرش ترکی بافت تبریز است . رج واحد ایرانی اندازه گیری تراکم گره است .
برای مشاهده و خرید فرش دستباف تبریز در طرح ها و رنگ های مختلف به فروشگاه فرش آریاس مراجعه کنید.