مقالات دکوراسیون داخلی خانه

چیدمان فرش در پذیرایی

چیدمان فرش پذیرایی

فهرست

برخورداری از فضای زیبا و محیطی دل‌نشین در منزل، حس خوبی است که همه ما از داشتن آن لذت می‌بریم. طراحی دکوراسیون داخلی و استفاده از ابزارهایی مانند کاغذ دیواری، مبلمان، نورپردازی و حتی فرش‌های ایرانی و خارجی در این زیباسازی نقش بسزایی دارند. یکی از عناصر بسیار موثر در طراحی و دکوراسیون منزل، فرش‌ها هستند که علاوه‌بر رنگ و نقشی که دارند محل قرارگیری آن‌ها در خانه نیز هویتی تازه و زیباسازی را به همراه دارد. در ادامه این مطلب از سایت آریاس با ما همراه باشید تا با هم به بررسی چیدمان فرش در پذیرایی بپردازیم.

فرش دستباف ابریشم قم از لوکس ترین فرش های ایرانی می باشد.

جایگاه فرش در منزل

پوشش کف ساختمان آخرین و مهم‌ترین گزینه در طراحی دکوراسیون داخلی است. بی‌شک یکی از موارد مهم که جایگاه چیدمان فرش پذیرایی را مشخص می‌کند، انتقال احساس صمیمیت و زیباسازی محیط است؛ یعنی چیدمان فرش باید به‌گونه‌ای باشد که علاوه‌بر ایجاد حس آرامش و راحتی، به ساختار کلی دکور نظم و جلوه دهد.

 

 

جایگاه فرش در منزل

 

چیدمان فرش در پذیرایی می‌تواند نقش‌هایی چون نظم‌دهنده، نقطه کانونی، وسیله تزیینی مانند تابلو فرش و… را ایفا کند. حتی از آن‌ها برای تفکیک فضاسازی نیز استفاده می‌شود. برای مثال تفکیک غذاخوری از اتاق نشیمن با استفاده از فرش‌ هایی در نقش و طرح‌های متفاوت انجام می‌شود، حتی در مواردی با استفاده از نحوه چیدمان فرش می‌توان در جلوه فضاسازی محیط به‌صورت کوچک یا بزرگ‌تر تغییراتی ایجاد کرد.

به‌طورکلی فرش‌های ایرانی در چند دسته قرار می‌گیرند که این دسته‌ها شامل:

۱-طرح‌های فرش دارای تصویر انسانی

۲- انواع طرح فرش ایرانی بر اساس نقش و نقش‌مایه‌

۳- طرح‌های فرش با نقش طبیعت

۴- فرش‌هایی بانام شهرها و مکان‌ها، ایلات عشایر و اقوام ایرانی مانند فرش کاشی، ترکمن و…

۶- طرح فرش ایرانی تلفیقی

هرکدام از این‌ها با توجه به طراح و رنگشان در چیدمان فرش پذیرایی نقشی مهم ایفا می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا از چیدمان فرش در پذیرایی بیشتر بدانیم.

 

چیدمان فرش پذیرایی

 

چیدمان فرش پذیرایی

 

فرش‌ها، تکه‌ای از دکوراسیون داخلی هستند که برای پوشش تمام کف محیط استفاده نمی‌شوند و اغلب بین این کف‌پوش‌های زیبا و دیوارها، فضای خالی وجود دارد. حال به سراغ چیدمان فرش در پذیرایی می‌رسیم، برای این‌که این وسایل را کنار هم قرار دهیم نیاز به نظم و سازمان‌دهی متناسب با محیط داریم. اولین نکته در نحوه چیدمان فرش در پذیرایی تناسب هارمونی رنگ فرش با مبلمان، پرده و دیگر عناصر موجود در دکوراسیون است. در مرحله دو انتخاب طرح و سایز مبل، میز، کنسول، پرده و… قرار دارد. پس از انتخاب وسایل ذکر شده حال باید این عناصر را به زیباترین شکل در کنار هم قرار دهیم. برای چیدمان فرش در پذیرایی چند روش کلی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

  • حالت اول، مبل‌ها به‌طور کامل در طرح حاشیه فرش قرار می‌گیرند که با این کار دیزاینر، طرح حاشیه فرش را نادیده می‌گیرد.
  • در حالت دوم تمام پایه‌های مبلمان در اطراف فرش و روی زمین قرارگرفته که انتخاب این روش بیشتر برای فضاهای کوچک کاربرد دارد؛ اما حالت سومی هم هست که شرایطی ما بین دو حالت قبل را دارد!
  • در روش سوم پایه‌ها عقبی مبل روی زمین و پایه‌های جلویی روی فرش قرار می‌گیرند. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه چیدمان فرش در پذیرایی برای آپارتمان‌های کوچک و بزرگ آشنا شوید.

 

فرش در آپارتمان‌های کوچک

 

فرش در آپارتمان‌های کوچک

 

در مورد چیدمان فرش در آپارتمان‌های کوچک باید گفت؛ اصول چیدمان فرش در پذیرایی برای خانه‌های کوچک یکی از موضوعات بسیار مهمی است که با رعایت چند نکته، زیبایی فوق‌العاده‌ای برای دکوراسیون منزل خود به ارمغان می‌آورید. بر اساس علم فنگ‌شویی، فرش با رنگ قهوه‌ای یا قرمز عاملی برای تقویت‌ جریان خون و انرژی مثبت محیط است؛ اما با توجه به‌اندازه کوچک فضا انتخاب رنگ‌های تیره، محیط را کوچک‌تر نشان می‌دهد. پس بهتر اینکه برای چیدمان فرش در پذیرایی از رنگ‌های روشن استفاده کنیم. برای چیدمان فرش پذیرایی در آپارتمان‌های کوچک به این چند نکته توجه کنید:

  • انتخاب فرش در رنگ‌های روشن و یا خنثی
  • انتخاب فرش با طرح‌های ساده و ترجیحا با نقش ترنج
  • انتخاب فرش با توجه به هارمونی محیط
  • انتخاب فرش با اندازه مناسب به‌گونه‌ای که از لبه فرش تا دیوار فاصله خالی برای گذاشتن مبل وجود داشته باشد
  • عدم استفاده از فرش با رنگ‌های تیره
  • عدم استفاده از فرش‌های نقش برجسته
  • عدم استفاده از فرش‌هایی با طرح و نقش ریز و شلوغ

 

فرش در خانه‌های بزرگ

 

 

فرش در خانه‌های بزرگ

 

به‌ طور کلی انتخاب چیدمان فرش در پذیرایی‌ به‌ خصوص در فضاهای بزرگ‌تر هم از قواعد هارمونی رنگ فرش با پرده و مبل و … پیروی می‌کند. با این تفاوت که در پذیرایی‌های بزرگ چون مساحت فضای بیشتری برای چیدمان مبلمان و سایر المان‌ها وجود دارد، پس گزینه‌های بیشتری در اختیارداریم. بهترین نحوه چیدمان فرش در پذیرایی برای محیط‌های بزرگ این است که پایه‌های جلو مبل روی لبه فرش قرار بگیرد؛ حسن این کار شامل عدم لغزش و حرکت فرش روی کاشی و سرامیک و دیگری اینکه جلوه منظمی به محیط می‌دهد. از دیگر موارد چیدمان فضاهای بزرگ می‌توان به استفاده از چند قالیچه با سایزهای یکسان اشاره کرد و نکته آخر از فرش با سایز بزرگ مانند ۹ یا ۱۲ متر برای چیدمان فرش فضاهای بزرگ استفاده کنید.

کلام نهایی

هدف اصلی در طراحی دکوراسیون هر خانه حس آرامش و زیبایی است، یکی از عناصر این زیباسازی فرش‌ها هستند که ما در این مقاله اصول چیدمان فرش در پذیرایی را برای شما بیان کردیم که در ختم کلام به آن اشاره کلی می‌کنیم. به‌ طور کلی چیدمان فرش پذیرایی باید به موارد خاصی توجه کرد تا علاوه‌بر زیباسازی فضا حس آرامش هم بر محیط حاکم شود که در مورد می‌توان به انتخاب هارمونی مناسب بین فرش، پرده و مبل، ابعاد و طرح و جنس فرش اشاره کرد. در فروشگاه آریاس ما انواع فرش دستباف و ماشینی را در اختیار شما خریداران گرامی قرار داده‌ایم و شما به راحتی می‌توانید برای خرید فرش دستباف و ماشینی  از طریق فروشگاه آریاس اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید