کارشناسی فرش

کارشناسی خرید فرش دستباف

خدمتی جدید از بازار آنلاین فرش آریاس؛ کارشناسی خرید فرش

همواره فرش دستباف به عنوان یک کالای گران بها و اصیل در بین همه ایرانیان محبوب بوده و هر ایرانی با ذوق مایل است خانه خود را به این بافته هنرمندانه مزین کند، اما در خرید و فروش فرش دستباف هم خریدار و هم فروشنده با دردسرهای زیادی روبرو خواهند بود. خریدار همیشه دغدغه‌اش این است که یک فرش اصیل و دستباف واقعی پیدا کند، فروشنده نیز می‌خواهد فرش ارزشمند خود را به قیمت واقعی بفروش برساند. همین امر و عدم شناخت آنها از یکدیگر و تخصصی بودن حوزه بررسی فرش و قیمت گذاری ، آنها را با چالش‌های زیادی برای اعتماد کردن و انجام معامله روبرو می‌کند. آریاس پیرو درخواست های متعدد کاربران چه از طریق وب سایت و چه در شبکه های اجتماعی، برآن شد تا برای حل این مشکل خدمتی جدید ارائه نماید، کارشناسی فرش اینجاست تا حلقه مفقود شده بین دو طرف معامله باشد. طرف سومی که فضایی امن، شفاف و مطمئن برای خرید و فروش فرش شما فراهم می‌کند. با سپردن کارشناسی این خرید و فروش به کارشناسان زبده حوزه فرش در مجموعه آریاس، خریدار می تواند از صحت مشخصات فرشی که قصد خرید آن را دارد مطمئن شود و احتمال هر گونه کلاه برداری یا فروش فرش ماشینی به جای دستباف و ضررهای میلیونی به صفر برسد، و فروشنده فرش از بها و ارزش واقعی فرشی که دارد با خبر شود.

کارشناسی خرید فرش دستباف

چطور می توانم از این امکان استفاده کنم؟

به منظور بهره برداری از این امکان و اطلاع از قیمت حدودی فرش، مشتری گرامی می باید مراحل زیر را طی کند.

 • ثبت سفارش کارشناسی از طریق گزینه پایین
 • ارتباط با کارشناس آریاس از طریق واتساپ (لینک مقابل)
 • ارسال تصاویر  پشت و رو، ویدیو و ابعاد دقیق فرش
 • کارشناسی حضوری امکان پذیر نیست.
 • فرش های عتیقه کارشناسی نمی شوند.

هزینه کارشناسی چقدر است؟

 • فرش های پشمی، هر تخته ۹۹/۰۰۰ تومان
 • فرش های چله ابریشم هر تخته ۱۹۹/۰۰۰ تومان
 • فرش های تمام ابریشم هر تخته ۲۴۹/۰۰۰ تومان
 • در صورتی که فرش دستبافتان را از طریق آریاس تعویض کنید مبلغ کارشناسی عودت داده خواهد شد.

کارشناسی فرش چیست؟

یکی از کارهای تخصصی و حرفه‌ای که در زمینه خرید و فروش فرش انجام می‌شود، کارشناسی فرش دستباف بوده که به منظور تعیین قیمت و انجام محاسبات ارزش و قدمت قالی دستباف صورت می‌گیرد. بد نیست بدانید که این کار تخصصی به قدری ارزش دارد که به صورت آکادمیک در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها تدریس شده و افراد بسیار زیادی در این زمینه فارغ‌التحصیل می‌شوند.

قالی و قالیچه‌های دستباف ارزش بسیار بالایی در کشور عزیزمان دارند و همه ساله تعداد بسیار بالایی از این فرش‌ها به کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر می‌شود. در واقع هنر اصیل ایرانی زبانزد همه مردم جهان است؛ از ‌این ‌رو رشته‌ای با عنوان کارشناس فرش نیز در این دیار وجود دارد. این افراد با گذراندن دوره‌های آموزشی می‌توانند بر اساس موارد مختلفی تعداد بافت‌ها، نوع نخ به کار رفته، قدمت فرش و سایر موارد را تشخیص دهند.

همان‌طور که می‌دانید در قیمت‌گذاری فرش‌های دستباف موارد گفته شده تأثیر بسیار زیادی داشته و کارشناسان می‌توانند با بررسی فرش، جنس مرغوب و باکیفیت را از فرش‌های ارزان قیمت و بی‌کیفیت تشخیص دهند. شاید شما در نگاه اول بتوانید فرش خوب را تشخیص دهید و قیمتی نیز برای آن حدس زده باشید؛ اما این کار نیاز به دانش آکادمیک و تجربه فراوان دارد؛ از این ‌رو قبل از خرید فرش بهتر است از کارشناسان مربوطه و خبره کمک بگیرید تا فرشی مناسب و مرغوب تهیه کنید؛ ما در ادامه روش‌های بررسی را شرح داده‌ایم.

کارشناسی فرش چگونه انجام می‌ شود؟

با توجه به نکاتی که در ابتدا گفته شد، کارشناسان فرش با بررسی موارد خاص، نظراتی در مورد کیفیت و مرغوبیت فرش می‌دهند و بدین صورت فرش‌ها قیمت‌گذاری شده و در بازار فروش قرار می‌گیرند، ما در زیر لیستی از این موارد را آورده‌ایم:

۱. تفاوت بین فرش و قالی

به ‌عنوان یک کارشناس فرش اولین کاری که صورت می‌گیرد، تشخیص فرش و قالی است. شاید تا به امروز تصور داشتید که فرش و قالی هیچ تفاوتی با هم ندارند اما بهتر است بدانید که این دو با هم متفاوت هستند. فرش واژه‌ای عمومی بوده که برای هرگونه وسیله گستردنی مانند گلیم، قالی، قالیچه، جاجیم و… به کار می‌رود، اما واژه قالی را برای فرش‌های پرزدار به کار می‌برند. تفاوت بین قالی و قالیچه در متراژ و ابعاد آن است. اگر قالی شما دارای متراژی کمتر از ۶ متر باشد، آن را قالیچه می‌نامند. از قالیچه‌ها در بافت و تولید پشتی نیز استفاده می‌شود؛ بنابراین در ابتدای کارشناسی فرش، نوع آن مشخص خواهد شد.

۲. محل بافت

به عنوان یک کارشناس فرش لازم است در مورد فرش‌هایی که در هر شهر بافته می‌شوند اطلاعاتی داشته باشید؛ برای مثال یک کارشناس فرش می‌داند که فرش دستباف تبریز گران‌قیمت‌تر و با ارزش‌تر از فرش دستباف سلطان آباد اراک است. در واقع محلی که فرش در آن بافته می‌شود تأثیر فراوانی در نوع و سبک بافت، کیفیت بافت و جنس نخ، نقش و نگارهای به کار رفته بومی و اصیل، تنوع رنگ‌آمیزی، استفاده از رنگ‌های طبیعی و طرح‌های تولیدی دارد؛ از این ‌رو قالی در برخی شهرها گران‌تر از برخی شهرهای دیگر است. (البته توجه داشته باشید که این امر کاملاً قطعی نبوده و در بعضی موارد نیز استثناهایی وجود دارد)

۳. توجه به بافت قالی

مهم‌ترین و اصلی‌ترین مرحله کارشناسی فرش دستباف توجه و بررسی نوع بافت است تا قیمت‌گذاری به درست‌ترین شکل ممکن انجام شود. این موضوع را در ۵ مرحله بررسی کرده‌ایم تا به راحتی متوجه نحوه تشخیص بافت قالی شوید:

 • مواد اولیه به کار رفته در پود، چله و خامه می‌تواند جنس‌های مختلفی مانند پشم و ابریشم باشد که این مواد تأثیر بسیار زیادی در قیمت‌گذاری خواهد داشت.
 • نقشه فرش تأثیر بسیار زیادی در ارزش و قیمت آن دارد و لازم است به طرح استفاده شده در نقشه، اندازه نقشه، رنگ‌آمیزی، رج شمار و همچنین مقبولیت نقشه توجه فراوانی شود؛ زیرا یک نقشه نامناسب می‌تواند کل فرش و نتیجه نهایی را زیر سوال ببرد.
 • از دیگر مواردی که در بافت قالی مورد توجه قرار می‌گیرد، یکنواخت و صاف بودن بافت قالی است. اصطلاحی که در بین کارشناسان وجود دارد این است که بایستی دَمِ کار صاف باشد؛ یعنی ابتدای شروع بافت تا انتها یکنواختی و کیفیت بالایی داشته باشد، در غیر این‌ صورت فرش معیوب به حساب می‌آید و قیمت آن نیز بسیار پایین خواهد بود.
 • انطباق نقشه و بافت نیز در ارزش‌دهی فرش بسیار مهم است. در واقع اگر انطباق و انسجام این کار بالا باشد، از نظر کارشناس فرش نمره بالایی خواهد داشت.
 • همان‌طور که می‌دانید هر چه مساحت و اندازه قالی بیشتر باشد، قیمت و ارزش آن نیز بالاتر خواهد بود. همچنین رعایت این نکته که بایستی نسبت اندازه عرض و طول رعایت شده باشد نیز حائز اهمیت است.

۴. توجه به رج شمار قالی

کارشناسی فرش به ظرافت کار و قالی نیز توجه بسیار زیادی دارد؛ زیرا افرادی که به دنبال فرش‌های دستباف هستند توجه فراوانی به این موضوع دارند. تعاریف گوناگونی در مورد رج فرش گفته می‌شود که استانداردترین آن تعداد گره‌ها و یا ریشه در ابعاد مربعی در اندازه ۱۰ سانتی‌متری در ۱۰ سانتی‌متری است؛ در واقع هر چه این تعداد بیشتر باشد، کیفیت قالی نیز به مراتب بالاتر خواهد بود.

۵. شرایط اقتصادی

در اکثر موارد شرایط اقتصادی تأثیر فراوانی در قیمت‌گذاری فرش دارد؛ بدین صورت که کارشناس فرش بایستی به میزان تقاضا و وضعیت اقتصادی نیز توجه ویژه داشته باشد تا باعث رکود در بازار خرید و فروش نشود.

چرا قبل از خرید فرش دستباف نیاز به کارشناسی وجود دارد؟

فرش‌های دستباف در برخی مواقع با مشکلات و معایبی همراه هستند که قیمت آن‌ها را پایین می‌آورد و در برخی مواقع نیز نخ‌های خاص و گران قیمتی در بافتشان به کار رفته است که قیمت را افزایش می‌دهد؛ از این ‌رو کارشناسان به روش‌های مختلفی قیمت فرش را تخمین می‌زنند. در زیر دلایل بررسی فرش‌های دستباف و مواردی که ممکن است کارشناسان با آن مواجه شوند و تأثیر زیادی در قیمت داشته باشد را بررسی کرده‌ایم:

بررسی قالی از نظر طرح و اندازه (تقارن): برای این‌که بتوانید انتخاب درستی داشته باشید لازم است به اندازه‌های فرش دقت کنید. در واقع اختلافی که در ابعاد و قسمت‌های بالا و پایین وجود دارد کاملاً طبیعی است، اما در قالیچه‌های کوچک این امر به ‌عنوان ایراد تلقی می‌شود و کارشناس فرش می‌تواند این امر را به خوبی تشخیص دهد. همچنین کارشناس به تقارنی که در رنگ فرش‌ها وجود دارد نیز توجه می‌کند و اشکال و همچنین طرح‌ها را در قسمت‌های مختلف فرش بررسی کرده و در نهایت قیمت را با توجه به موارد گفته شده تخمین می‌زند.

اطمینان از ثبات رنگ‌: افرادی که در زمینه بافت فرش هیچ‌گونه مهارتی ندارند، نمی‌توانند از ثبات رنگ فرش اطمینان حاصل کنند. کارشناسی فرش با بررسی مواردی مانند رنگ فرش در جهت خواب و… می‌تواند از ثبات رنگ آن مطمئن شود. همچنین توجه به یکنواخت بودن رنگ فرش می‌تواند از موارد مهمی باشد که لازم است یک کارشناس فرش قبل از خرید بررسی‌های لازم را پیرامون آن انجام دهد.

بررسی کیفیت پرزها: بررسی پرزها نیز از موارد مهم در زمان خرید فرش است. پرزهای فرش بایستی درخشان، انعطاف‌پذیر و بادوام باشند؛ این موارد را یک کارشناس فرش می‌تواند به راحتی تشخیص دهد.

بررسی پشت فرش از نظر یکنواختی نقشه و طرح، تراکم و کوبیدگی پود: همان‌طور که می‌دانید بررسی بافت فرش بسیار مهم است. یک کارشناس فرش به نحوه تراکم، یکنواختی طرح و کوبیدگی پودها توجه می‌کند و می‌تواند فرش را قیمت‌گذاری کند.

بررسی فرش از لحاظ پوسیدگی: کارشناسان با بررسی پشت فرش، قسمت‌های رفو شده و پوسیده را تشخیص می‌دهند که این موارد باعث کاهش قیمت فرش می‌شود.

بنابراین یک کارشناس فرش می‌تواند به راحتی موارد بالا را تشخیص داده و قیمت‌گذاری را به صورت اصولی انجام دهد؛ از ‌این ‌رو قبل از خرید فرش لازم است با یک کارشناس مشورت کرده و فرشی مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

هزینه کارشناسی فرش به چه صورت است؟

برای این‌ که از خدمات متخصصان و کارشناسان بهره‌مند شوید، لازم است مبالغی را بپردازید تا افراد خبره در این زمینه با بررسی موارد مختلفی که در بالا گفته شد قیمت‌گذاری را به درستی انجام دهند. بد نیست بدانید که این کار در فرش‌های مختلف می‌تواند فرق کند؛ در واقع فرش‌هایی که با استفاده از نخ‌های معمولی مانند پشم بافته شده‌اند قیمت نسبتاً کمتری خواهند داشت. در حالی ‌که فرش‌های تمام ابریشم با قیمت بالاتری مورد کارشناسی قرار می‌گیرند؛ اما بازار آنلاین آریاس، برای افرادی که از طریق این فروشگاه فرش خود را تعویض می‌کنند امتیازی را در نظر گرفته است؛ در واقع در این حالت مبلغی که به‌ عنوان کارشناسی فرش دستباف اخذ شده بود، عودت داده می‌شود.

در زیر مبالغ کارشناسی فروشگاه را آورده‌ایم:

 • برای هر تخته فرش‌های پشمی مبلغ ۱۵۰ هزار تومان دریافت می‌شود.
 • در فرش‌های چله ابریشم هر تخته مقدار ۳۰۰ هزار تومان اخذ می‌شود.
 • فرش‌های تمام ابریشم شما نیز با هزینه هر تخته ۵۰۰ هزار تومان مورد بررسی قرار می‌گیرند.

کارشناسی خرید فرش با تیم متخصص آریاس

با توجه به این‌که همواره افراد زیادی به دنبال خرید فرش‌های اصیل با قیمت‌های مناسب بوده و فروشندگان فرش نیز قصد دارند فرش خود را با قیمت واقعی به فروش برسانند؛ از‌ این ‌رو کارشناسان فرش به ‌عنوان فردی برای ایجاد اطمینان برای هر دو طرف و ایجاد اعتماد بین آن‌ها فعالیت کرده و راه‌حل‌هایی را برای برطرف کردن چالش بین خریدار و فروشنده عنوان می‌کند.

فروشگاه آریاس نیز به ‌عنوان یک فروشگاه کامل با عرضه طیف وسیعی از فرش‌ها، امکاناتی مانند تیم متخصص برای کارشناسی فرش را در اختیار خریداران قرار داده است تا خریداران به راحتی بتوانند خرید و فروش فرش‌های دستباف و قیمتی را انجام دهند؛ در واقع این عمل کلاه‌برداری را به صفر می‌رساند و معامله را برای هر دو طرف راحت و آسان می‌کند.

بدین ترتیب برای اطلاع از قیمت حدودی فرش می‌توانید با ثبت سفارش کارشناسی و ارسال تصاویر و ویدیویی دقیق از فرش، از کارشناسان خبره مجموعه کمک بگیرید. بازار آنلاین آریاس در تلاش است تا با ارائه خدمات متنوع، فرش‌های زیبا و اصیل ایرانی را با قیمت‌های مناسبی به فروش برساند.