مقالات دکوراسیون داخلی خانه

انتخاب بهترین فرش برای پذیرایی منزل

انتخاب فرش پذیرایی منزل

فهرست

پذیرایی هر خانه‌ای مهم‌ترین بخش در آن محسوب می‌شود؛ به خصوص هنگامی که مهمان می‌آید و شما او را به سمت پذیرایی منزل خود هدایت می‌کنید، یکی از اولین چیزهایی که به چشم‌اش می‌آید فرش دستباف است! بنابراین فرش می‌تواند در دکوراسیون منزل نقش بسیار مهمی را ایفا کند؛ اما هنگام خرید فرش مناسب برای پذیرایی به چه نکاتی باید دقت کرد؟ چه فرشی باعث می‌شود که پذیرایی منزل در زیباترین و چشم‌نوازترین حالت خود قرار گیرد؟ در این راهنما می‌خواهیم در رابطه با نحوه انتخاب فرش پذیرایی منزل توضیحاتی را خدمتتان ارائه دهیم که با مطالعه آن‌ها می‌توانید بهترین فرش را برای تکمیل دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید. با ما همراه باشید!

 

راهنمای انتخاب فرش پذیرایی منزل

فرش در هر منزلی چه با سبک مدرن و چه با سبک سنتی به چشم می‌آید و نمی‌توان این موضوع را انکار کرد! خرید یک فرش مناسب نه‌تنها سبب زیبایی منزل می‌شود، بلکه بر سایر لوازم خانه نیز تأثیرگذار است؛ بنابراین باید فرشی را انتخاب کنید که با بقیه وسایل هماهنگی داشته باشد. پیش از هر اقدامی بهتر است که با اصول خرید فرش آشنا شوید:

  • پیش از انتخاب فرش مطمئن شوید که با سبک مبلمان منزل هماهنگی داشته باشد.
  • علاوه‌بر مبلمان، فرش باید با پرده‌ها و رنگ دیوار نیز یک هماهنگی ایجاد کند.
  • پیشنهاد ما این است که اول مبلمان منزل خود را تهیه کرده و سپس بر اساس آن بهترین فرش را خریداری کنید.
  • سعی کنید تا حد امکان از یکنواختی سبک دکوراسیون دوری کنید؛ انتخاب فرش هم‌رنگ با سایر وسایل خانه باعث ایجاد فضایی کسل‌کننده و بی‌روح می‌شود.
  • اگر دکوراسیون منزلتان سبک شلوغی دارد، بهتر است که از فرش‌های ساده با طرح‌های مینیمال استفاده کنید.

فرش دستباف نائین یکی از بهترین انواع فرش های جهان لقب دارد.

 

راهنمای انتخاب فرش پذیرایی منزل

 

 

بهترین رنگ فرش برای اتاق پذیرایی چیست؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام انتخاب فرش پذیرایی منزل باید در نظر داشت، رنگ فرش است. برای این که بتوانید یک فرش با رنگ مناسب برای پذیرایی منزل خود انتخاب کنید، باید در ابتدا اندازه اتاق را مدنظر قرار دهید. معمولاً برای فضاهای کوچک فرش‌هایی که رنگ روشن یا خنثی دارند، گزینه بهتری محسوب می‌شوند. به عنوان مثال می‌توانید بر حسب سلیقه خود از رنگ‌های بژ، طوسی، سفید و… استفاده کنید.

اگر می‌خواهید قبل از خرید مبلمان فرش را تهیه کنید، پیشنهاد می‌کنیم که فرشی با رنگ خنثی بخرید. رنگ‌های خنثی دست شما را در انتخاب مبلمان باز می‌گذارند و این رنگ‌ها را می‌توان به راحتی با سایر رنگ‌ها ست کرد.

بهترین رنگ فرش برای اتاق پذیرایی بزرگ، رنگ‌های گرم  هستند. از رنگ‌های گرم می‌توان برای اتاق نشیمن و آشپزخانه استفاده کرد. این رنگ‌ها باعث ایجاد فضایی دلنشین و سرزنده می‌شوند. البته ناگفته نماند که رنگ کف‌پوش پذیرایی منزل نیز در انتخاب رنگ فرش تأثیرگذار است.

 

انتخاب فرش پذیرایی منزل بر اساس کف‌پوش

در راهنمای انتخاب فرش برای پذیرایی خانه توجه به کف‌پوش نیز الزامی است. همان‌طور که می‌دانید امروزه تنوع کف‌پوش‌ها بسیار زیاد است. برخی از کف‌پوش‌ها سبب سُر خوردن فرش می‌شوند که به منظور جلوگیری از این اتفاق می‌توان از چسب استفاده کرد؛ اما متأسفانه چسب سبب آسیب رساندن به بافت فرش یا کف‌پوش می‌شود؛ در نتیجه چه باید کرد؟!

 

انتخاب فرش پذیرایی منزل بر اساس کف‌پوش

 

برای داشتن یک دکوراسیون زیبا و خاص حتماً نیازی نیست که از کف‌پوش‌های گران‌قیمت استفاده کنید! به منظور جلوگیری از سُر خوردن فرش می‌توان از انواع موکت‌ها که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار موجود هستند نیز استفاده کنید. اگر می‌خواهید بیش از پیش با راه‌های جلوگیری از سرخوردن فرش آشنا شوید، می‌توانید مقاله «جلوگیری از سر خوردن فرش روی سرامیک» را مطالعه کنید.

علاوه‌بر موکت، می‌توانید از یک فرش کنفی نیز استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید کف اتاق پذیرایی منزل خود را با یک فرش کنفی بزرگ با رنگ خنثی بپوشانید و بعد روی آن یک قالیچه طرح‌دار زیبا متناسب با سلیقه خود و دکوراسیون پهن کنید. جنس کف‌پوش اتاق پذیرایی می‌تواند از موکت، سرامیک، پارکت چوبی یا هر چیز دیگری باشد. آن چیزی که اهمیت دارد رنگ کف‌پوش است. به عنوان مثال اگر کف‌پوش منزل شما تیره است، می‌توانید برای ایجاد یک پذیرایی زیبا و کنتراست چشم‌نواز از یک قالی روشن استفاده کنید.

 

از چند تکه فرش برای پذیرایی منزل استفاده کنیم؟

انتخاب فرش پذیرایی منزل با توجه به اندازه اتاق باید انجام شود. بسیاری از افراد در ایران برای پذیرایی منزل خود از یک فرش بزرگ یا دو فرش کوچک‌تر در کنار هم استفاده می‌کنند. اگر پذیرایی شما بزرگ است، می‌توانید از چند قالیچه کوچک با رنگ‌ها و طرح‌های متناسب با فضا استفاده کنید.

معمولاً استفاده از چند تکه فرش می‌تواند مزایایی را به همراه داشته باشد! مثلاً اگر در خانه فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید احتمال کثیف شدن فرش شما بسیار زیاد است؛ بنابراین می‌توانید از فرش‌های مختلف استفاده کنید که راحت‌تر می‌توان آن‌ها را جابه‌جا کرد و شست. انتخاب فرش پذیرایی منزل می‌تواند یک کار بسیار هیجان‌انگیز و جذاب باشد؛ به شرط آن که در نحوه انتخاب آن دقت شود!

 

بهترین طرح فرش اتاق پذیرایی خانه کدام است؟

در راهنمای خرید فرش برای پذیرایی منزل نکته مهم دیگری تحت عنوان «طرح فرش» وجود دارد که باید به آن دقت کرد. هنگامی که به قصد خرید فرش وارد فروشگاه می‌شویم، طرح‌های مختلف را زیر و رو می‌کنیم و اولین طرحی که به‌ نظرتان جذاب آمد را می‌خریم! در اکثر مواقع فراموش می‌کنیم که چه فرشی بیشتر به دکوراسیون منزل ما می‌آید و آن فرشی را می‌خریم که به تنهایی جذاب است. ولی وقتی به خانه برمی‌گردیم و آن را پهن می‌کنیم…!

انتخاب طرح فرش اتاق پذیرایی منزل باید بر اساس سبک طراحی دکوراسیون و فضای مورد استفاده انجام گیرد. به عنوان مثال فرش‌هایی که طرح‌های ساده و مدرن دارند برای فضاهای مینیمال گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. در مقابل، فرش‌های سنتی با نقش و نگار ریز و شلوغ باعث ایجاد فضایی گرم و پرنشاط می‌شوند که می‌توان از آن‌ها برای خانه‌های کلاسیک استفاده کرد.

 

بهترین طرح فرش اتاق پذیرایی خانه کدام است؟

 

سوالات متداول

انتخاب فرش پذیرایی منزل بر اساس ابعاد اتاق به چه صورت انجام می‌شود؟

انتخاب فرش پذیرایی منزل باید بر اساس متراژ اتاق انجام شود. معمولاً فرش باید بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر از دیوارهای اتاق فاصله داشته باشد. البته اگر فضای پذیرایی منزل شما کوچک است، فاصله ۲۰ سانتی‌متر هم کفایت می‌کند.

نحوه چیدمان فرش در پذیرایی منزل به چه صورت است؟

انتخاب فرش پذیرایی منزل باید به نحوی انجام شود که اندازه آن متناسب با فضای پذیرایی باشد. مثلاً فرش شما بهتر است جوری چیده شود که پایه‌های جلویی مبل مماس با لبه فرش باشند. یا این که پایه‌های مبلمان به طور کل روی فرش قرار نگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر نوشته چیدمان فرش در پذیرایی را مطالعه نمایید.

 

انتخاب فرش پذیرایی منزل

برای خانه‌های پر رفت و آمد چه طرح فرشی مناسب است؟

اگر خانه شما پر رفت و آمد است توصیه می‌شود که از فرش‌های شلوغ و گل‌دار استفاده کنید. این فرش‌ها در مقایسه با فرش‌های روشن کثیفی را کم‌تر نشان می‌دهند.

سخن پایانی

در این مطلب با راهنمای خرید فرش برای پذیرایی منزل آشنا شدیم. فرش اتاق پذیرایی اولین المانی است که هر فرد پس از ورود به اتاق به آن نگاه می‌کند؛ از این‌رو باید در نحوه انتخاب آن بسیار دقت کرد. انتخاب فرش پذیرایی منزل باید بر اساس نکات ذکر شده در این راهنما انجام شود. اگر نکات گفته شده در این مطلب را مدنظر قرار دهید و بر اساس آن بهترین فرش را خریداری کنید؛ این قول را به شما می‌دهیم که از خرید خود پشیمان نخواهید شد! از مهم‌ترین نکات گفته شده در این مطلب نحوه انتخاب بهترین رنگ فرش برای اتاق پذیرایی است. رنگ و همچنین طرح فرش اگر به درستی انتخاب شود، یک هارمونی جذاب در دکوراسیون منزل شما ایجاد خواهد شد که هر بار با دیدن آن لذت خواهید برد!

دیدگاهتان را بنویسید