اخبار فرش

انتخاب فرش برای فضای غذاخوری

انتخاب فرش غذاخوری

فهرست

فرش‌ها، نقش کلیدی در چیدمان دکور دارند، به طوری که برای هر فضا، باید فرشی مناسب و درخور انتخاب کرد. از نظر طراحان دکوراسیون، فرش روح خانه است و خانه بی‌روح، جلوه دلچسبی ندارد. از طرف دیگر، سالن غذاخوری بعد از نشیمن و پذیرایی، مهم‌ترین قسمت خانه به حساب می‌آید که باید در دیزاین و چیدمان آن دقت مضاعف به خرج داد. اگر برای انتخاب فرش غذاخوری سردرگم هستید و نمی‌دانید چه فرشی مناسب این فضا است، در این مقاله با ما همراه باشید. انتخاب فرش مناسب برای این فضا، نمای شیک و دل‌انگیزی به خانه شما می‌بخشد و از ناهماهنگی با دیگر قسمت‌های خانه، جلوگیری می‌کند. فرش دستباف ابریشم قم از زیبا ترین فرش های ایرانی می باشد که می توان در سالن های غذا خوری مجلسی استفاده کرد.

راهنمای خرید فرش برای اتاق غذاخوری

برای انتخاب فرش غذاخوری، معیارهای متنوعی مطرح می‌شود که توجه به هرکدام، مستقیما روی نتیجه نهایی و دیزاین سالن غذاخوری تأثیر می‌گذارد. به خاطر داشته باشید که حذف فرش از سالن غذاخوری یک اشتباه بزرگ بوده و فرش، یک عنصر اساسی در دکور این فضا به حساب می‌آید. در ادامه مختصری از راهنمای انتخاب فرش برای فضای غذاخوری را مطالعه می‌کنید:

اندازه فرش غذاخوری

قبل از هر چیز، تکلیف متراژ سالن غذاخوری را مشخص کنید. اندازه سالن و اندازه فرش، قبل از دیگر فاکتورها اهمیت پیدا می‌کند. انتخاب سایز فرش برای فضایی مثل غذاخوری، به مراتب سخت‌تر از دیگر فضاها است، چرا که باید این نکته را در داشته باشید که میز و صندلی ناهارخوری، روی این فرش قرار بگیرد و استفاده از صندلی‌ها، با مشکلی روبرو نباشد. به عنوان یک قاعده کلی، اندازه فرش باید بزرگتر از اندازه میز غذاخوری باشد.

 

راهنمای خرید فرش برای اتاق غذاخوری

 

در صورتی که ابعاد فرش از میز ناهارخوری بزرگ‌تر باشد، نه پاهای فردی که روی صندلی نشسته روی زمین قرار می‌گیرد و نه استفاده از صندلی‌ها برای مهمان، سخت می‌شود. پس سایز فرش را به گونه‌ای انتخاب کنید که با بیرون کشیدن صندلی، همچنان صندلی در تحریم فرش باقی بماند.

اگر میز غداخوری شما مستطیلی است، باید فرش مستطیلی بخرید، ولی برای میزهای دایره‌ای، فرش‌های دایره‌ای گزینه بهتری هستند. به عنوان مثال، برای میز غذاخوری ۶ نفره، یک فرش حداقل ۴ متری و حداکثر ۶ متری کفایت می‌کند.

تراکم فرش سالن غذاخوری

برای انتخاب فرش غذاخوری، نباید اهمیت تراکم فرش را دست‌کم گرفت. در انتخاب فرش دستباف اصطلاحی به نام «پاخور بودن» وجود دارد که به «تراکم فرش» وابسته است؛ یعنی برای فضاهای پر رفت‌وآمد که پاخور فرش بالا است، باید فرشی با تراکم بالا انتخاب کنید و برای فضاهای کم رفت‌و‌آمد، خرید فرشی با تراکم کم‌تر مشکلی ایجاد نمی‌کند. سالن غذاخوری برخلاف اتاق نشیمن و آشپزخانه، جزو فضاهای پر تردد نیست و خرید فرشی با تراکم کم‌تر، انتخاب بهتری است. البته اگر شما بنا بر خواسته شخصی‌تان فرش با تراکم بالا را ترجیح می‌دهید، هیچ ایرادی وجود ندارد.

سبک مناسب برای فرش سالن غذاخوری

خوشبختانه در این مورد، ریش و قیچی دست شما است. اگر به سبک مینیمال علاقه دارید، به شرطی سبک میز غذاخوری‌تان نیز مینیمال باشد، می‌توانید فرش سالن غذاخوری را مینیمال انتخاب کنید. به همین ترتیب، برای سالن غذاخوری با لوازم کلاسیک، باید فرش کلاسیک انتخاب کرد.

اگر میز غذاخوری به سبک کلاسیک و با چوب‌های گران‌بها دارید، خرید یک فرش کلاسیک ارزشمند همچون فرش دستباف با الیاف طبیعی، نمای این فضا را شکیل‌تر می‌کند. همچنین فرش مینیمال برای سرویس غذاخوری مینیمال، جلوه‌ای حیرت‌انگیز خواهد داشت. در نهایت چیزی که مهم است، هماهنگی سبک فرش با سایز لوازم موجود در اتاق غذاخوری است. منظور از سایر لوازم شامل لوستر، میز و صندلی، تابلوها و… است.

سبک مناسب برای فرش سالن غذاخوری

طرح و رنگ فرش غذاخوری

بین این حجم از نقش و طرح فرش‌ها، شاید سخت‌ترین مرحله انتخاب فرش غذاخوری، همین مرحله باشد. فرش‌های ایرانی به قدری تنوع طرح و رنگ دارند که پیدا کردن یک فرش چشم‌نواز برای سلیقه‌های مختلف، کار دشواری نیست. البته در این میان، باید به سبک و استایل دیگر لوازم توجه کرد. به عنوان مثال، اگر فضای غذاخوری خانه شما متراژ زیادی ندارد، انتخاب ست ناهارخوری با پارچه رنگ روشن و فرش مینیمال با طرح خلوت، به دلباز شدن فضا کمک می‌کند.

در صورتی که ست غذاخوری‌تان از پارچه‌ای با طرح شلوغ و پیچیده رویه‌کوبی شده، فرش با طرح و نقش ریز و پیچیده، شاید جلوه خوبی به فضا ندهد. اگر به این تناسب میان اجزای سالن غذاخوری دقت کنید، انتخاب خوبی خواهید داشت. در صورتی که دوست دارید فرش نقطه کانونی دکور فضای غذاخوری خانه‌تان باشد، با احتیاط فرش‌های پر نقش و نگار را انتخاب کنید. سعی کنید تعادل را حفظ کرده و طرح‌های بسیار شلوغ را از گزینه‌های انتخابی خود حذف کنید.

جنس فرش مناسب برای سالن غذاخوری

فرش‌ها می‌توانند از جنس ابریشم، الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی باشند. فرش‌های پشمی یا همان الیاف طبیعی، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای فضای غذاخوری هستند که متأسفانه قیمت بالایی دارند. در صورتی که معذوریتی برای پرداخت قیمت آن نداشته باشید، به سراغ فرش‌های پشمی بروید.

جنس فرش مناسب برای سالن غذاخوری

با توجه به این که فرش زیر میز غذاخوری در معرض آلودگی قرار دارد و شما دوست دارید این فرش‌ها را سالی یک الی دو بار بشویید، فرش با الیاف مصنوعی دوام بهتری خواهند داشت. در این میان، گزینه‌ای که نباید به سراغش بروید، فرش‌های نفیس ابریشمی هستند. این فرش‌ها برای فضای غذاخوری توصیه نمی‌شوند.

نتیجه نهایی

زیبایی فرش غذاخوری از یک طرف و کاربردی بودن آن‌ از طرف دیگر، برای انتخاب فرش غذاخوری اهمیت دارد. قبل از آن که اقدام به خرید فرش مناسب بکنید، متراژ سالن غذاخوری و تعداد صندلی‌های میز غذاخوری خود را در نظر داشته باشید. اندازه فرش سالن غذاخوری باید از هر طرف میز، ۶۰ سانتی‌متر اضافه‌تر باشد. همچنین تناسب سبک میز و صندلی‌های غذاخوری با سبک فرش، نباید مورد بی‌توجهی شما قرار بگیرد.برای دیدن انواع فرش می توانید به بازار آنلاین فرش مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید