اخبار فرش

انتـخاب فــــرش متناسب با دکوراسیون

انتخاب فرش مناسب دکوراسيون منزل

فهرست

تعداد کمی از اثاثیه منزل هستند که مانند فرش، توانایی کامل کردن دکوراسیون اتاق را دارند. چه اول از هر چیز، فرش را به عنوان یک مرجع برای انتخاب سایر وسایل اتاق بخرید و چه آن را به عنوان آخرین وسیله‌ای که باید خریداری شود در نظر بگیرید، این وسیله می‌تواند ویژگی‌های مختلفی از جمله جذابیت و لوکس بودن را به اتاق شما ببخشد؛ اما انتخاب فرش مناسب دکوراسیون منزل محدودیت‌ها و چالش‌هایی نیز به همراه دارد. از اندازه گرفته تا جنس، سبک و استایل، عوامل زیادی وجود دارند که باید هنگام خرید فرش در نظر گرفته شوند.

به عنوان مثال، اگر فرشی بخرید که خیلی کوچک است، تمام تلاشی که برای طراحی چیدمان اتاق کرده‌اید نابود می‌شود. اگر فرشتان بیش از حد بزرگ باشد، فضا را اشغال می‌کند و وسایل موجود در آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد؛ بنابراین، پیدا کردن نقطه تعادل بسیار مهم است. برای کمک به شما جهت انتخاب فرش مناسب دکوراسیون خانه، در این راهنما هر آنچه باید پیش از خرید فرش در نظر بگیرید را بازگو خواهیم کرد.

نکات مهم برای انتخاب فرش مناسب دکوراسیون منزل

نکات مهم برای انتخاب فرش مناسب دکوراسیون منزل

 

اول از همه، اتاقی که فرش در آن قرار می‌گیرد و هدفی که باید برآورده سازد را تعیین کنید. آیا قرار است فرش به عنوان یک اثر هنری و لوکس مورد استفاده قرار گیرد یا صرفاً برای جلوگیری از لغزیدن و افتادن در مناطق پرتردد؟ اگر حیوان خانگی و فرزند کوچک دارید، خرید فرش‌های عتیقه و باارزش توصیه نمی‌شود. در مرحله بعد، باید به اندازه و شکل فرش فکر کنید. سبک و جنس، خاب فرش، میزان نیاز آن به مراقبت و غیره از جمله مواردی هستند که باید در نظر بگیرید. لطافت و نرمی فرش دستباف به میزان قابل توجهی بیشتر از فرش ماشینی است و این چیزی است که باعث می‌شود افراد زیادی خرید فرش دستباف را به فرش ماشینی ترجیح دهند. در ادامه این موارد را بیشتر مورد بحث قرار خواهیم داد:

۱- اندازه و شکل فرش

وقتی نوبت به انتخاب فرش برای یک اتاق خاص می‌رسد، پیدا کردن فرشی که از نظر اندازه مناسب آن اتاق باشد، ضروری است. شما فرشی مناسب می‌خواهید، چه کوچک و چه بزرگ. چیزی که خیلی بزرگ نباشد (زمین بین دیوار و فرش به اندازه کافی مشاهده شود) اما خیلی کوچک هم نباشد (طرح آن زیر پایه‌های میز یا مبل گم نشود). به طور کلی، به دنبال فرشی باشید که بتواند عناصر اصلی یک اتاق را در خود جای دهد یا به عنوان حائل بین لوازم عمل کند.

  • اتاق نشیمن: جهت انتخاب فرش مناسب دکوراسیون منزل اگر مبل شما به دیوار چسبیده است، مطمئن شوید که حداقل پایه‌های جلویی آن و پایه‌های جلویی صندلی‌های کناری روی فرش قرار دارند. در یک اتاق نشیمن بزرگ، فرش باید تمام مبلمان، پاهای جلو و عقب، با فضای اطراف را در بر گیرد.
  • اتاق غذاخوری: از اندازه میز به عنوان نقطه مرجع استفاده کنید. چه دایره‌ای باشد و چه گرد، فرش باید حداقل یک متر از همه طرف آن امتداد پیدا کند تا حتی صندلی‌هایی که به عقب رانده شده‌اند در محدوده فرش قرار گیرند.
  • اتاق خواب: برای یک اتاق بزرگ، فرش بزرگی را انتخاب کنید که در زیر کل تخت و میزهای اطراف آن قرار گیرد و در دو طرف نیز عرض اضافی داشته باشد. برای اتاق‌های کوچک‌تر، فرش باید تقریباً یک سوم از زیر کل تخت را بپوشاند. به جای این کار، می‌توانید فرش‌های کوچکی را در دو طرف تخت قرار دهید.
  • آشپزخانه و ورودی: برای این قسمت‌ها از یک فرش رانر باریک یا کوچک (۶۰*۹۰ یا ۱۲۰*۱۸۰) استفاده کنید.
  • فضای باز: در اینجا فرش هرچه بزرگ‌تر باشد بهتر است. برای فضای باز (مثلاً ایوان یا تراس) توصیه می‌شود فرش ۳۰ الی ۶۰ سانت کوتاه‌تر از محیط فضا باشد.

نحوه اندازه‌گیری اتاق برای خرید فرش:

اندازه‌های کلی اتاق را بگیرید و ابعاد آن را ۳۰ الی ۶۰ سانت کاهش دهید تا به فرشی با اندازه مناسب برای فضا برسید. همچنین می‌توانید از چسب کاغذی برای ترسیم ابعاد فرش در محل ایده‌آل استفاده کنید، سپس محیط داخل چسب را اندازه بگیرید و فرش را بر اساس این اندازه بخرید.

فرش متناسب با دکوراسیون منزل

۲- جنس و استایل

یکی دیگر از نکات انتخاب فرش مناسب دکوراسیون منزل، جنس و استایل فرش است. به نظر می‌رسد عوامل بی‌شماری وجود دارند که سبک و استایل فرش‌ها بر اساس آن‌ها دسته‌بندی می‌شوند، اما اغلب جنس فرش مهم‌ترین عاملی است که سبک و استایل آن را مشخص می‌کند. در ادامه با مهم‌ترین انواع فرش بر اساس جنس آشنا می‌شویم:

  • الیاف طبیعی: پشم، پنبه، ابریشم، جوت، سیسال

مزایا: بادوام و عمر طولانی. فرش‌های پشمی به ویژه در عدم نشان دادن گرد و غبار عالی عمل می‌کنند.

معایب: اغلب گران‌تر است و نیاز به تمیز کردن حرفه‌ای دارد. رنگ موجود در فرش‌های ابریشمی رنگ‌شده در صورت قرار گرفتن در معرض آب ممکن است پخش شود.

  • الیاف مصنوعی: اکریلیک، پلی استر، پلی پروپیلن

مزایا: مقرون به صرفه، تمیز کردن آسان، معمولاً مقاوم در برابر لکه.

معایب: ممکن است در اثر ریختن مکرر مایعات یا شیطنت‌های حیوانات خانگی به کپک و باکتری آلوده شود. ممکن است زودتر از فرش‌های پشمی یا الیاف طبیعی نیاز به تعویض داشته باشد.

نکات انتخاب فرش مناسب منزل

  • ابریشم مصنوعی: ویسکوز، ابریشم بامبو، ابریشم موز

مزایا: بسیار مقرون به صرفه؛ طرح‌های شلوغ آن می‌توانند کثیفی را پنهان کنند.

معایب: ویسکوز مانند یک اسفنج جاذب است. نه تنها رطوبت و روغن را جذب می‌کند، بلکه حتی ریختن آب روی آن می‌تواند الیاف را از بین ببرد.

۳- نخ خاب فرش

نخ خاب یا پُرز فرش، تعیین‌کننده تراکم یا ضخامت آن است. فرش‌های ضخیم‌تر، همیشه پرز بیشتری نسبت به فرش‌های ظریف و پیچیده دارند. به طور کلی فرش‌ها بر اساس نخ خاب به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • فرش‌های کم‌پرز: این فرش‌ها دارای نخ لوپ و الیاف کوتاه‌تری هستند و برای مکان‌های پرتردد مانند آشپزخانه بهترین گزینه به شمار می‌روند.
  • فرش‌های پر پرز: این فرش‌ها الیاف بلندتر و شل‌تری دارند که آن‌ها را شیک‌تر و برای اتاق خواب یا اتاق نشیمن ایده‌آل می‌سازد.

ارتفاع پرز فرش در انتخاب فرش مناسب دکوراسیون منزل بیشتر جنبه زیبایی‌شناختی و عملکردی دارد. صرف نظر از ارتفاع پرز، فرش همیشه از انتقال صدا به طبقه پایین جلوگیری می‌کند اما هرچه فرش ضخیم‌تر باشد، عایق بهتری است. پرز زیاد همچنین طول عمر و عملکرد فرش را در طول زمان افزایش می‌دهد.

۴- مراقبت و تمیز کردن

کثیف شدن و نشستن گرد و غبار روی فرش اجتناب‌ناپذیر است، بنابراین هر از گاهی باید آن را تمیز کنید. از آنجا که فرش‌ها کثیفی و روغن را جذب می‌کنند، در صورت تمیز نکردن ممکن است کثیف‌تر به نظر برسند؛ اگرچه اکثر آن‌ها (مانند فرش‌های ماشینی اکرلیک) در برابر لکه مقاوم هستند. نکات تمیز کردن فرش‌های مختلف می‌توانند به تصمیم‌گیری درباره جنس فرشی که می‌خواهید بخرید کمک کنند:

پشم: روغن‌های طبیعی (مانند لانولین) از نفوذ مایعات به الیاف جلوگیری می‌کنند. برای فرش‌های دستباف، می‌توانید لکه‌های اضافی را پاک کرده، سپس از مسواک با آب و صابون ظرفشویی برای پاک کردن آن استفاده کنید. فرش را نسابید زیرا این کار می‌تواند به الیاف آن آسیب برساند.

پنبه و ابریشم: برای جلوگیری از بدتر شدن لکه‌ها با به دام انداختن آن‌ها در عمق الیاف، از یک متخصص کمک بگیرید.

فرش مناسب دکوراسیون منزل

سخن پایانی

فرش مانند قاب اتاق شماست که طراحی و چیدمان کلی اتاق را تعیین می‌کند. بدون یک فرش نرم و مجلل، دکوراسیون منزل شما ممکن است سرد و ناتمام به نظر برسد. فرشی که به خوبی انتخاب شود و تکمیل‌کننده تناسبات اتاق باشد، رنگ‌ها، بافت‌ها و سبک کلی فضا را یکپارچه می‌سازد.

انتخاب فرش مناسب دکوراسیون منزل نیازمند کمی تلاش و برنامه‌ریزی است، اما ارزشش را دارد. در این مقاله، هر آنچه که باید هنگام خرید فرش قیمت فرش مناسب را در نظر داشته باشید را بازگو کردیم تا به شما در این مسیر کمک کنیم. با استفاده از نکات ذکرشده در این مقاله، می‌توانید فرشی بخرید که دکوراسیون منزل شما را تکمیل کرده و آن را زیباتر سازد.

دیدگاهتان را بنویسید