مقالات راهنمای خرید فرش

تفاوت فرش اکریلیک و پلی استر

مقایسه فرش پلی استری با فرش اکریلیک

فهرست

آیا می‌دانید که تفاوت فرش اکریلیک و پلی استر در چیست؟ به نظر شما کدام فرش باکیفیت‌تر است؟ ممکن است در هنگام خرید فرش از فروشنده شنیده باشید که جنس این فرش اکریلیک بوده و دیگری از پلی استر تولید شده است. عموماً الیاف اکریلیک در مقایسه با پلی استر از کیفیت بسیار بهتر و مرغوب‌تری برخوردار بوده که این امر موجب شده تا افرادی که به دنبال فرش‌های ماشینی مرغوب هستند به دنبال فرش‌هایی بروند که جنس آن‌ها اکریلیک است. در ادامه با تفاوت فرش اکریلیک و فرش پلی استر بیشتر آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید!فرش دستباف نائین یکی از بهترین انواع فرش های جهان لقب دارد.

 

آشنایی با فرش اکریلیک و ویژگی‌های آن

معمولاً در تمامی فرش‌ها درصدی از اکریلیک به کار می‌رود، اما فرش‌هایی در این بین وجود دارند که جنس الیاف آنان صد در صد از اکریلیک است. این فرش‌ها دارای طول عمر و استحکام بسیار زیادی بوده و اگر از آن‌ها به طرز صحیح نگه‌داری شود سالیان طولانی عمر می‌کنند. فرش‌های اکریلیک در حین شست‌وشو کج و کوتاه نشده، تغییر رنگ نمی‌دهند و در برابر گرما بسیار مقاوم هستند. جالب است بدانید که اکریلیک در بین الیاف مصنوعی بافتی مشابه با پشم دارد؛ به طوری که گاهی اوقات آن را با پشم اشتباه می‌گیرند!

 

آشنایی با فرش اکریلیک و ویژگی‌های آن

فرش دستباف ابریشم یکی از نفیس ترین و ارزشمندترین جلوه‌ های هنر اصیل ایرانی.

ویژگی‌ فرش‌های اکریلیک

در بحث تفاوت‌ فرش اکریلیک و پلی استر جالب است که با ویژگی‌ فرش‌های اکریلیک نیز آشنا شویم. این فرش‌ها ویژگی‌های مثبت بسیار زیادی دارند که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 

 • فرش‌های اکریلیک بافتی نرم همانند پشم دارند.
 • این فرش‌ها در برابر مواد شیمیایی، روغن و نور خورشید مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند.
 • آن‌ها را می‌توان با رنگ‌های روشن‌کننده و زنده نیز رنگ‌آمیزی کرد.
 • طول عمر بالایی دارند.
 • وزن این فرش‌ها در مقایسه با سایر الیاف نساجی فرش بسیار سبک‌تر است.
 • امکان شست‌وشوی آسان فرش‌های اکریلیک وجود دارد.
 • جذب رطوبت در این نوع فرش‌ها نسبتاً کم بوده و در برابر سایش نیز مقاوم هستند.
 • فرش‌های اکریلیک ضد حساسیت بوده و هیچ‌گونه آلرژی برای افراد ایجاد نمی‌کنند.
 • این فرش‌ها در برابر بید یا همان پروانه‌های مزاحمی که به فرش‌های پشمی آسیب وارد می‌کنند، کاملاً مقاوم هستند.

آشنایی با فرش پلی استر و ویژگی‌های آن

فرش‌هایی که از جنس پلی استر هستند از قابلیت رنگ‌پذیری بسیار خوبی برخوردار بوده و هزینه رنگ‌آمیزی آنان نیز بسیار پایین است؛ اما این فرش‌ها آلودگی را خیلی زود جذب کرده و تمیز کردن آن‌ها کار راحتی نیست؛ به طوری که برای شست‌وشوی این نوع فرش‌ها حتماً باید از مواد شوینده بسیار قوی استفاده کرد. عموماً این مدل فرش‌ها برای مناطق کم تردد منزل مثل اتاق خواب، اداره‌ها یا اتاق تلویزیون گزینه مناسبی به حساب می‌آیند. جالب است بدانید که پلی استر به طور طبیعی ضد لک بوده و به راحتی نیز قابل بازیافت است؛ از این‌رو می‌توان گفت که پلی استر برای محیط زیست یک گزینه «سبز» به شمار می‌رود. اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در زمینه خرید فرش افزایش دهید با کلیک روی لینک درج شده راهنمای خرید فرش را مطالعه نمایید.

ویژگی‌های فرش‌های پلی استر

 

ویژگی‌ فرش‌های پلی استر

 

به منظور درک بهتر تفاوت فرش اکریلیک و پلی استر بهتر است که با ویژگی‌های مثبت و منفی فرش‌های پلی استر نیز آشنا شویم. در ادامه به توضیح برخی از این ویژگی‌ها می پردازیم:

 

 • از اصلی‌ترین ویژگی‌های مثبت فرش‌های پلی استر می‌توان به تمیز کردن آسان و مقاوت بسیار بالای آن‌ها در برابر آب اشاره کرد.
 • این فرش‌ها دارای رنگ‌های زنده نیز هستند.
 • فرش‌های پلی استر رطوبت را جذب نکرده و در برابر لکه روغن نیز بسیار آسیب‌پذیرند.
 • ماده پلی استر حساسیت‌زا نبوده و سبب ایجاد آلرژی نمی‌شود.
 • امکان بازیافت صددرصدی پلی استر وجود دارد.
 • الیاف پلی استر بسیار نرم است؛ از این‌رو در برابر تردد و رفت و آمدهای زیاد مقاومت خوبی از خود نشان نداده و خرد و فرسوده می‌شود.
 • فرش‌های پلی استر در مقایسه با سایر فرش‌ها از قیمت پایین‌تری برخوردارند.

تفاوت فرش اکریلیک و پلی استر چیست؟

اکنون که با هر یک از فرش‌های اکریلیک و پلی‌ استر به صورت مجزا آشنا شدیم، وقت آن است که این دو را در مقابل یکدیگر قرار دهیم و باهم مقایسه کنیم. اکریلیک یکی از بهترین الیاف‌های موجود در بازار برای بافتن فرش به حساب می‌آید؛ چرا که از ویژگی‌های مثبت بیشتری برخوردار است. در ادامه هر یک از خصوصیات فرش‌های اکریلیک را در برابر پلی استر قرار خواهیم داد:

 

۱. فرش‌های اکریلیک در مقایسه با فرش‌های پلی استر و همچنین سایر فرش‌های ماشینی دیگر از طول عمر و مقاومت بسیار بیشتری برخوردارند.

۲. تفاوت فرش اکریلیک و پلی استر را می‌توان در زمان شست‌وشو نیز پیدا کرد. فرش‌های اکریلیک در مقایسه با پلی استر کمتر دچار آب‌رفتگی شده و همچنین در برابر پاخوردگی نیز کیفیت اولیه خود را حفظ می‌کنند. در حالی که فرش‌های پلی استر به مرور زمان دچار  کجی یا کوتاهی می‌شوند.

۳. فرش‌های اکریلیک در هنگام شست‌وشو، در معرض نور آفتاب و همچنین حرارت کیفیت خود را حفظ کرده و دچار تغییر رنگ نمی‌شوند. در صورتی که این موضوع در فرش‌های پلی استر کاملاً برعکس بوده و از لحاظ مقاومت ضعیف‌ترند.

۴. فرش‌های اکریلیک برخلاف پلی استر در برابر سایش نیز مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند؛ به طوری که با گذشت زمان دچار پاخوردگی و تغییر کیفیت نمی‌شوند.

 

 

تفاوت فرش اکریلیک و پلی استر چیست؟

 

 

۵. اگر بخواهیم  مقایسه فرش پلی استری با فرش اکریلیک را از لحاظ زیبایی مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم که زیبایی ظاهری فرش‌های اکریلیک به حدی است که اصلاً با سایر فرش‌های ماشینی قابل مقایسه نیست!

۶. اگر بخواهیم از نظر قیمت، تفاوت فرش اکریلیک و پلی استر را بسنجیم، باید بگوییم که فرش‌های پلی استر در مقایسه با اکریلیک از قیمت پایین‌تری برخوردارند، اما مصارف آنها محدودتر است.

۷. از آن‌جایی که فرش‌های اکریلیک ضد حساسیت هستند، می‌توانید با خیال راحت از آن‌ها در اتاق کودک استفاده کنید.

سوالات متداول

 

آیا در فرش‌های پلی استر پرزدهی وجود دارد؟

در فرش‌های پلی استر هیچ‌گونه پرزدهی وجود ندارد؛ در صورتی که این موضوع در فرش‌های اکریلیک مشاهده شده است؛ اما لازم به ذکر است که در فرش‌های اکریلیک به منظور رفع این مشکل از فرآیند هیت ست استفاده می‌شود.

آیا می‌توان از فرش پلی استر در مناطق پر تردد استفاده کرد؟

فرش‌های پلی استر به دلیل الیاف نرمی که دارند برای مناطق پرتردد گزینه خوبی به‌شمار نمی‌روند؛ در صورتی که از فرش‌های اکریلیک می‌توان در هر محیطی استفاده کرد.

نخ خاب فرش‌های اکریلیک به چه صورت است؟

زمانی که شما بر روی فرش‌های اکریلیک دست می‌کشید، نخ‌های خاب فرش به صورت دانه‌دانه از زیر دستتان عبور می‌کند؛ در حالی که این موضوع در فرش‌هایی که با الیاف پلی استر بافته شده‌اند وجود ندارد.

 

 

فرق فرش اکریلیک و پلی استر

سخن پایانی

در این مقاله با تفاوت فرش اکریلیک و پلی استر آشنا شدیم. به طور کل اگر بخواهیم یک جمع‌بندی در بحث تفاوت فرش اکریلیک و پلی استر داشته باشیم باید بگوییم که فرش‌های اکریلیک نسبت به پلی استر از استحکام بسیار بالاتری برخوردار بوده و در برابر عوامل مختلف مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. فرش‌های پلی استر از لحاظ قیمت نسبت به فرش‌های اکریلیک ارزان‌تر هستند و همین موضوع سبب افزایش تقاضای این نوع از فرش‌های ماشینی شده است. فرش‌های پلی استر دارای نقاط مثبت و منفی مختلفی هستند که در این مطلب راجع به آن‌ها صحبت کردیم.

اگر قصد خرید فرش پلی استر را دارید بهتر است که نکات گفته شده را در نظر داشته باشید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد خرید فرش برای مناطق کم تردد مثل اتاق خواب، ادارات یا اتاق تلویزیون دارید، فرش پلی استر را خریداری کنید؛ اما چنانچه می‌خواهید در مناطق پر تردد منزل خود فرشی را پهن کنید، فرش اکریلیک می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید