اخبار فرش

تفاوت فرش دستباف تبریز و کاشان

تفاوت فرش دستباف تبریز و کاشان

فهرست

هنگامی که صحبت از فرش دستباف ایران می‌شود، گزینه‌های متعددی در جلوی افراد قرار می‌گیرد که تولیدات متعلق به دو شهر تبریز و کاشان در صدر این فهرست قرار دارد، زیرا دارای تنوع زیاد و تولیدات مختلفی هستند؛ اما تنها با کسب آگاهی در مورد تفاوت فرش دستباف تبریز و کاشان می‌توانید انتخاب درستی بین تولیدات این دو شهر انجام دهید. این آگاهی باعث ایجاد شفافیت برای شما می‌شود و سرعت و راحتی‌تان را در هنگام خرید را به طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. از همین رو برای کمک به شما این مقاله را به بررسی تفاوت فرش دستباف تبریز و کاشان اختصاص داده‌ایم تا کارتان را در این زمینه راحت‌تر کنیم و دغدغه‌ای برای شما باقی نگذاریم.

معرفی فرش تبریز

مرغوبیت بسیار بالای فرش دستبافت تبریز باعث شده است تا دارای شهرت و طرفداران بسیار در سرتاسر جهان باشد. این فرش دستباف با استفاده از انواع الیافت بافت می‌‌شود که سبب کیفیت بسیار بالا و عمر زیادش می‌شود. همچنین تولید‌کنندگان سعی می‌کنند تا از رنگ‌های طبیعی و زیبا در این نوع قالی دستبافت استفاده کنند تا جذابیت بسیار بالایی داشته باشد. رنگ‌های استفاده‌شده در فرش دستبافت تبریز بیشتر خام و تند هستند.

معرفی فرش تبریز

پرفروش‌ترین طرح‌های فرش دستبافت تبریز

آشنایی با پرفروش‌ترین طرح‌های فرش تبریز به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشید، به همین دلیل در ادامه آن‌ها بیان خواهیم کرد:

طرح هریس

این نوع طرح بر اساس طبیعت و فرهنگ شهر هریس استان آذربایجان غربی تهیه می‌شود و از زیبایی بی‌نظیری برخوردار است. در این طرح خطوط هندسی و منظم به کار می‌رود و منحنی در آن موجود نیست. برای زمینه این طرح نیز بیشتر رنگ‌های کرم، مسی و مشکی استفاده می‌شود.

طرح سالاری

این طرح در میان خریداران بسیار مشهور و پرآوازه است و در آن ابریشم بسیار بیشتری نسبت به دیگر انواع فرش‌ها به کار گرفته می‌شود. این موضوع سبب می‌شود تا قیمت آن نسبت به دیگر طرح‌ها بالاتر باشد و جزو فرش‌های گران‌قیمت تبریز به شمار بیاید. در بافت آن رنگ‌های تیره بیشتر استفاده می‌شود و وجود بته در آن نیز ویژگی منحصر به فردش به شمار می‌آید. ظرافت و زیبایی این طرح بسیار زیاد است و همین جذابیتش را دوچندان می‌کند.

فرش سالاری

طرح ماهی

طرح ماهی فرش دستبافت نیز از رنگ و لعاب بسیار خوبی برخوردار است و در میان افراد مختلف طرفداران بسیاری دارد.

طرح علیا

اگر به دنبال یک طرح شیک و چشم‌نواز برای استفاده در منزل یا محل کارتان به مدت طولانی هستید، باید به سراغ طرح علیا فرش دستباف تبریز بیایید.

معرفی فرش کاشان

تولیدکنندگان فرش کاشان، همواره تلاش می‌کنند تا با استفاده از بهترین مواد موجود، فرشی با کیفیت و مرغوب را روانه بازار مصرفی کنند تا بتوانند نیازهای افراد را به مناسب‌ترین نحو ممکن برطرف سازند و از این جهت دغدغه‌ای باقی نگذارند. در تولید این نوع فرش، نخ‌هایی به کار می‌رود که رنگ‌پذیری بسیار زیادی دارند، لطافت بالایی دارند و از عمر و دوام بسیار خوبی نیز برخوردار هستند. در پشت فرش دستبافت کاشان برچسبی حاوی تمامی اطلاعات مربوط به این نوع فرش وجود دارد. شما می‌توانید با مطالعه آن به راحتی متوجه مشخصات محصول موردنظر خودتان بشوید و در مورد خرید یا عدم انجام این کار تصمیم بگیرید.

معرفی فرش کاشان

معرفی پرفروش‌ترین طرح فرش دستبافت کاشان

فرش کاشان نیز دارای طرح‌های مختلفی است که باید در مورد آن آگاهی لازم برای یک انتخاب درست را داشته باشید؛ بنابراین این قسمت را به معرفی آن‌ها اختصاص داده‌ایم.

طرح افشان فرش دستبافت کاشان

در این طرح از فرش دستبافت کاشان گل و شاخه‌های بسیار زیادی وجود دارد، اما در آن ترنج موجود نیست. بافت طرح افشان ریز است و همین باعث افزایش ظرافت آن می‌شود.

طرح چهل ستون فرش دستبافت کاشان

در آماده‌سازی طرح چهل ستون فرش دستبافت کاشان ترکیب خشت و ترنج استفاده شده است. استفاده از رنگ کرمی در بافت این طرح نیز باعث می‌شود تا به راحتی بتوانید آن را با انواع دکوراسیون‌ها هماهنگ کنید و. دغدغه‌ای بابت آن نداشته باشید.

طرح مهرگان فرش دستبافت کاشان

مهرگان ترکیبی از دو طرح لچک و ترنج به شمار می‌رود و در بافت آن از رنگ‌های روشن استفاده می‌شود. این موضوع سبب می‌شود تا بتوانید به راحتی از آن در جاهای مختلف استفاده کنید. همچنین این نوع فرش به راحتی تمیز می‌شود و شما از این جهت نیز مشکلی نخواهید داشت.

بررسی تفاوت فرش دستباف تبریز و کاشان

تفاوت فرش دستباف تبریز و کاشان

در قسمت‌های قبلی فرش تبریز و کاشان را به شما معرفی کردیم و در مورد پرفروش‌‎ترین طرح‌های آن‌ها نیز توضیحاتی را دادیم تا با آن‌ها به خوبی آشنا شوید؛ اما در این قسمت قصد داریم، مقایسه فرش دستباف تبریز و کاشان را برای شما انجام دهیم و تفاوت‌هایشان را بیان کنیم تا بتوانید انتخاب صحیح‌تری داشته باشید.

کیفیت فرش دستبافت تبریز و کاشان

کیفیت فرش ابریشم تبریز نسبت به کاشان بالاتر است، زیرا مرغوبیت مواد اولیه بهتری دارد. در کاشان از ابریشم کم‌تر برای بافت فرش استفاده می‌شود، اما در تبریز شما به راحتی می‌توانید فرش تمام ابریشم پیدا کنید که این یکی از تفاوت‌های اصلی آن‌ها به شمار می‌آید.

قیمت فرش دستبافت تبریز و کاشان

قیمت فرش دستبافت تبریز بستگی به طرح، مواد اولیه، میزان ابریشم به کار رفته، نوع بافنده و برند قالی موردنظر دارد؛ بنابراین نمی‌توان به طور قطعی در این مورد صحبت کرد. به طور کلی فرش تبریز به دلیل استفاده بیشتر ابریشم در آن گران‌تر از قالی کاشان به شمار می‌رود.

قیمت فرش دستبافت تبریز و کاشان

طرح و رنگ فرش دستبافت تبریز و کاشان

محبوب‌ترین طرح فرش کاشان، نقش ترنج و لچک است که شکل ترنج آن به صورت بیضی است. این طرح در تبریز نیز وجود دارد و نقش ترنج میانی با نوع کاشانی فرق دارد. رنگ‌بندی موجود در فرش‌های تبریز نسبت به قالی دستبافت کاشان متنوع‌تر است و این یک نقطه تمایزش به شمار می‌آید.

جمع‌بندی

شهرهای مختلفی از ایران دارای قالی دستبافت هستند که دو شهر تبریز و کاشان در صدر لیست آن‌ها قرار دارند؛ اما برای انتخاب درست میان طرح‌های مختلف این دو شهر نیاز است تا نسبت به نقاط اختلاف آن‌ها آگاهی داشته باشید، به همین دلیل در این مقاله آن‌ها را به شما معرفی کردیم و در انتها تفاوت فرش دستباف کاشان و تبریز دستبافت را بررسی کردیم. اگر به دنبال مرجع معتبر و متخصص برای خرید انواع فرش دستبافت هستید، باید به آریاس مراجعه کنید، زیرا از تضمین کیفیت و مرغوبیت و قیمت مقرون به صرفه‌ای برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید