مقالات راهنمای خرید فرش

چه عواملی بر قیمت فرش تاثیر دارند؟

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فرش

فهرست

وقتی برای خرید انواع فرش دستباف یا ماشینی به فروشگاه مراجعه می‌کنیم، عوامل زیادی در مسیر تصمیم‌گیری ما برای خرید تأثیر گذار هستند که یکی از آن‌ها، قیمت فرش است. قیمت یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای خرید انواع فرش دستباف و ماشینی است. فاکتورهای مختلفی روی بهای فرش تأثیر دارند که از آنها تحت‌ عنوان عوامل تأثیر گذار بر قیمت فرش یاد می‌کنیم.

 

این عوامل به‌ راحتی می‌توانند تصمیم شما را برای خرید قطعی کنند یا باعث شوند از خرید فرش منصرف شوید. برای اینکه بدانیم قیمتی که برای فرش تعیین شده منصفانه است یا خیر، باید عوامل مؤثر در قیمت فرش را بشناسیم. اگر با این عوامل آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

عوامل موثر در قیمت فرش

.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت فرش را بشناسید

عوامل مختلفی در قیمت فرش های دستباف و ماشینی تأثیر گذار هستند که با در نظر گرفتن آنها می‌توانید انتخاب به صرفه و مناسبی داشته‌ باشید. در ادامه این عوامل را با هم بررسی می‌کنیم:

.

✔ نوع فرش؛ دستباف یا ماشینی

اولین عامل مؤثر بر قیمت فرش، نوع فرش است. فرش های دستباف همیشه قیمت بالاتری نسبت به فرش های ماشینی دارند، چون هنر دست هستند، از الیاف طبیعی پشم یا بعضاً ابریشم بافته شده‌اند، دوام و ماندگاری بالایی دارند و یک کالای نفیس محسوب می‌شوند. فرش های ماشینی با توجه اینکه الیاف مصنوعی دارند و فرایند تولید آنها کاملاً مکانیزه است و وجه تمایز خاصی نسبت به فرش‌های دستباف ندارند، قیمت پایین‌تری دارند.

.فرش دستباف نائین یکی از بهترین انواع فرش های جهان لقب دارد.

✔ کیفیت بافت فرش

عامل مهم بعدی، کیفیت بافت فرش است که تأثیر مستقیم بر قیمت فرش دارد. کیفیت بافت فرش در فرش های دستباف و فرش های ماشینی مفهوم متفاوتی دارد. در فرش های دستباف منظور از کیفیت نوع الیاف فرش، نوع بافت، کیفیت رنگرزی الیاف، سابقه هنری شهر بافنده قالی و مواردی از این دست است.

در مورد تولیدات ماشینی منظور از کیفیت، نوع الیاف مصنوعی بکار رفته، اعتبار و شهرت کارخانه تولید کننده و ضخامت فرش است. در مجموع این فاکتورها، اگر یک فرش کیفیت بالاتری داشته‌ باشد، مسلماً قیمت بیشتری هم خواهد داشت. فرش باکیفیت پرز نمی‌دهد، حساسیت ایجاد نمی‌کنند، خیلی زود کهنه و پوسیده نمی‌شوند و تا سال‌ها می‌توانید از آنها استفاده‌ کنید.

.

✔ تنوع رنگ، نقشه و طرح فرش

رنگ‌بندی، نقشه و طرح فرش هم اهمیت قابل‌ توجهی در قیمت گذاری فرش‌های دستباف و ماشینی دارند و به‌ عنوان یکی از عوامل تأثیر گذار بر قیمت فرش محسوب‌ می‌شوند. در مورد فرش های دستباف، هر چقدر طرح و نقشه یک فرش خاص و پرطرفدار باشد و مشتریان بیشتری به‌ دنبال آن باشند، قیمت بالاتری دارد. همین طور فرش هایی که تنوع رنگ بالاتری دارند، تا حدودی گران‌تر از سایر فرش های دستباف هستند.

در مورد فرش‌های ماشینی هم اگر فرشی تعداد رنگ‌های بیشتری داشته‌ باشد یا گل های آن با ابریشم مصنوعی بافته‌ شده باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت.

.

✔ ابعاد و اندازه فرش‌ها

موضوع ابعاد و اندازه فرش، چه در مورد فرش‌های دستباف و چه در مورد فرش‌های ماشینی روی قیمت تأثیرگذار است. به طور معمول هر چقدر ابعاد و اندازه یک فرش بزرگ‌تر باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت. البته لازم به توضیح است که اختلاف قیمت به‌ علت تفاوت در ابعاد، در مورد فرش‌های ماشینی کمتر از فرش‌های دستباف است.

به‌ عنوان‌ مثال، اگر اختلاف قیمت یک فرش ۶ متری و یک فرش ۹ متری ماشینی در حدود ۳ میلیون تومان باشد، برای دو فرش دستباف این رقم ممکن است به ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان یا حتی بیشتر هم برسد.

.

✔ ضخامت، تراکم و شانه فرش

تراکم و شانه فرش یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت فرش است. هر چقدر تراکم فرش‌ها بیشتر باشد، فشردگی و ضخامت آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. همچنین هر چقدر تعداد شانه فرش بیشتر باشد، بافت فرش ظریف‌تر می‌شود. هر دو موضوع در قیمت فرش تأثیرگذار هستند و معمولاً فرش های ضخیم و با تعداد شانه بالا، قیمت بیشتری دارند. در صفحه فرش ۷۰۰ شانه می‌توانید نمونه این فرش‌ها و قیمت آنها را ملاحظه کنید.

.

تراکم و شانه فرش یکی دیگر از عوامل مؤثر بر قیمت فرش است

.

دلایل قیمت پایین برخی از فرش‌ها

با توجه به اینکه در بخش قبلی، عوامل تأثیر گذار بر قیمت فرش را در فرش های دستباف و ماشینی بررسی کردیم، شاید برایتان سؤال باشد که چرا بعضی از فرش‌ها علی‌رغم اینکه کیفیت بافت مناسب، برند معتبر و جنس خوبی دارند، ارزان‌ قیمت هستند. در پاسخ به این سؤال باید به چند موضوع اشاره کنیم:

 

✔ برند یا شرکت تولید کننده فرش

رقابت در میان تولیدکنندگان فرش‌های ماشینی بالاست، به همین دلیل بعضی از شرکت های کوچک یا کارخانه هایی که به‌ تازگی وارد این بازار شده‌اند، قیمت محصولات خود را کمتر از قیمت بازار ارائه می‌کنند که در بازار شناخته شوند.

 

✔ انبار گردانی کارخانه ها

سالی یک‌ بار کارخانجات تولید فرش ماشینی به انبارگردانی اجناس خود می‌پردازند و اجناس باقی‌مانده خود را با قیمت مناسب‌تری به فروش می‌رسانند. به همین دلیل ممکن است فرش‌های باکیفیت خود را با قیمتی کمتر از قیمت بازار ارائه می‌کنند.

 

فرش دستباف ایرانی

.

سخن پایانی

امیدواریم محتوای این مطلب برای آشنایی شما با عوامل تأثیر گذار بر قیمت فرش مفید باشد. اگر می‌خواهید خرید به صرفه ای داشته‌ باشید، توصیه می‌کنیم در هنگام خرید این موارد را در نظر بگیرید و ارزان بودن یک فرش را دلیل بر بی‌کیفیت بودن آن ندانید. همچنین برای مطالعه بیشتر درباره نحوه انتخاب و خرید انواع فرش دستباف و ماشینی، پیشنهاد می‌کنیم مروری بر مقاله جامع‌ترین راهنمای خرید فرش دستباف داشته‌ باشید.

دیدگاهتان را بنویسید