مقالات راهنمای خرید فرش

جامع ترین راهنمای خرید فرش دستباف

جامع ترین راهنمای خرید فرش دستباف

فهرست

یکی از مهم‌ترین المان‌های زیبایی، خانه فرش است و در این میان انتخاب فرشی که در کنار کیفیت و ماندگاری دارای طرح و نقشی زیبا و پرجلوه باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مطلب ما قصد داریم راهنمای خرید فرش دستباف را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید بهترین انتخاب را برای خرید این فرش‌های نفیس، صورت دهید.

راهنمای خرید فرش دستباف

فرش‌های دستباف از نفیس‌ترین و ارزشمندترین تولیدات و صنایع دستی هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان یکی از اساسی‌ترین عناصر زیباسازی خانه استفاده نمود. این فرش‌ها خانه را گرم و روش نشان می‌دهند و می‌توانند با انواع دکوراسیون‌های مختلفی که برای محیط زندگی خود در نظر گرفته‌اید، هماهنگی داشته باشند.
زیبایی و ارزش این فرش‌‌ها آن‌ها را به یکی از پرطرفدارترین کالاهای صادراتی تبدیل کرده است. یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های فرش دستباف این است که چنین فرش‌هایی همواره ارزش مادی و معنوی خود را حفظ می‌کنند و می‌توان از آن‌ها به عنوان سرمایه‌ای فاخر یاد کرد.
درواقع این نوع فرش‌ها جزء اقلام لوکس به شمار می‌آیند و بسته به نوع بافت، الیاف و نگاره‌هایشان با قیمت‌های گوناگون به فروش‌ می‌رسند. در ادامه راهنمای انتخاب فرش دستباف را در قالب نکاتی به شما یادآور می‌شویم تا بتوانید با دقت و آگاهی بیشتر نسبت به خرید این نوع فرش‌ها اقدام نمایید.

جامع ترین راهنمای خرید فرش دستباف

نکات خرید فرش دستباف

فرش دستباف باید سالم باشد

به هنگام خرید به سالم بودن فرشی که مورد نظر دارید دقت کنید. برای این کار قسمت پشت فرش را بررسی نمایید چراکه پارگی، فرسودگی و رد رفو در این قسمت به وضوح نمایان است.
چنانچه فرش دارای بخش‌های رفو شده باشد می‌تواند جای رفوی آن را در حاشیه‌های فرش به خوبی مشاهده کنید. این قسمت‌ها معمولا سفت‌تر از سایر بخش‌ها هستند. برای تشخیص پوسیدگی و میزان فرسایش فرش نیز می‌توانید انعطاف آن را ارزیابی کنید.
اگر در این هنگام با تا کردن فرش متوجه سفت و خشک بودن بیش از حد آن شدید، باید توجه داشته باشید که پوسیدگی و فرسودگی فرش زیاد است.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فرش دستباف هستید پیشنهاد میکنیم مقاله دیگر آریاس با عنوان مراحل تولید فرش دستباف کدامند؟ را با کلیک بر روی لینک مطالعه کنید.

ابعاد فرش دستباف باید مناسب باشد

توجه کنید که لازم نیست تمام بخش‌های کف را از فرش بپوشانید. کاور کردن تمامی قسمت‌های خانه به وسیله فرش و قالی مختص زمانی بود که کفپوش‌ها به موزاییک و سنگ محدود می‌شدند و زیبایی خانه را تحت تاثیر قرار می‌دادند.
امروزه کیفیت و زیبایی کفپوش‌ها به نوعی پیشرفت کرده است که می توانید تنها بخش‌های خاصی از خانه را به وسیله فرش بپوشانید. این نوع دیزاین علاوه بر گرم و دلنشین نشان دادن خانه، کمک می‌کند خرید شما مقرون به صرفه‌تر باشد و به مقدار کمتری فرش برای پوشش کف اتاق‌ها نیاز داشته باشید.
به این منظور بهتر است حد فاصلی ۵۰ تا ۷۰ سانتی را از حاشیه‌ها در نظر بگیرید. برای پوشش زیر مبلمان نیز فرش را تا بخش میانی پایه‌ها پیش ببرید و اگر برای زیر میز و صندلی نیز از فرش استفاده می‌کنید سعی کنید حداکثر ۵۰ سانت از اطراف میز را فرش کنید.

نوع بافت فرش را در نظر بگیرید

تعداد رج شمار و گره‌ها در فرش دستباف از اهمیت بالایی برخوردار هستند. به طور کلی مرغوبیت بافت این فرش‌ها دارای تنوع است و به همین جهت تمام انواع این فرش‌ها با ظرافت و رج شمار بالا بافته نشده‌اند. در واقع تعداد رج و ظرافت فرش رابطه‌ای مستقیم با هم دارند و اگر طالب خرید فرشی ظریف و نفیس هستید باید به بالا بودن تعداد رج‌های آن توجه کنید و نوع بافت آن را مد نظر بگیرید. تار و پود فرش‌هایی که بافت مناسب دارند منظم و یکدست هستند و نقاط متراکم و بخش‌های پراکنده در فرش دیده نمی‌شود. همچنین باید توجه داشته باشید که فرش به شکل منظم قیچی خورده باشد و کوتاه و بلند نشده باشد.

جامع ترین راهنمای خرید فرش دستباف

جنس فرش دستباف را مورد توجه قرار دهید

از مهم‌ترین فاکتورهایی که در راهنمای خرید فرش دستباف باید به آن توجه اشاره نماییم، کیفیت جنس این نوع فرش‌ها است. فرش دستباف بسته به نوع سلیقه و انتخاب شما ممکن است از بافت‌های ظریف تشکیل شده و از جنس ابریشم باشد یا ظرافت و مرغوبیت جنس آن در حد معمول باشد.

به طو ر کلی پیشنهاد ما این است که فرش‌های دستباف ابریشمی و نفیس را در محل‌هایی که پر رفت‌ و آمد هستند پهن نکنید تا به مرور از کیفیت آن‌ کاسته نشود. این فرش‌ها باید در فضاهایی مورد استفاده قرار گیرند که ارزش، جلوه و زیبایی آن‌ها به خوبی مورد توجه قرار گیرد.

به طور معمول از پشم و ابریشم یا ترکیبی از هر دوی آن‌ها برای بافتن فرش‌های دستباف ایرانی استفاده می‌شود. در واقع فرش‌های دستباف به طور عمده از پشم‌های مرغوب بافته می‌شوند، اما انواعی از فرش‌های تماما ابریشمی نیز وجود دارند که بسیار پرارزش و گران قیمت هستند و با طرح‌هایی چشمگیر و نفیس فضایی زیبا و دلنشین را به وجود می‌آورند.
در بعضی از فرش‌ها متریال پایه پشم است و از کمی ابریشم برای ایجاد جلوه و زیبایی بیشتر در آن استفاده می‌شود. اما بعضی فرش‌ها نیز تنها از ابریشم یا پشم بافته شده‌اند و شما می‌توانید بسته به نوع سلیقه و قیمت این فرش‌ها به خرید انواع جنس‌ها اقدام نمایید.

به طرح و نقش فرش دستباف اهمیت ویژه دهید

فرش‌های دستبافت با طرح‌ها و نقش‌های گوناگونی بافته می‌شوند و در آن‌ها نگاره‌های مختلف دیده می‌شود. بنابراین باید به هماهنگی و ترکیب مناسب طرح فرش با محیط توجه داشته باشید.
شما می‌توانید بسته به نوع سلیقه و دلخواهتان انواع نقش و نگارهای فرش را برای محیط‌های مختلف به کار ببرید. اما اگر بخواهید مطابق قوانین زیبایی شناسی و آموزه‌های دیزاین پیش بروید بهتر است آن دسته از فرش‌های دستباف که دارای طرح‌های هندسی هستند را برای دکوراسیون‌های مدرن در نظر بگیرید و برای فضاهای کلاسیک و اصیل از فرش‌های دستبافی که با طرح‌های لچک و ترنج مزین شده‌اند استفاده کنید.

تعداد و نوع گره‌های فرش دستباف را مورد توجه قرار دهید

نوع و تعداد گره‌های فرش دستباف در هنگام خرید این نوع فرش باید از ضروری‌ترین نکاتی باشد که به آن توجه می‌کنید. فرش‌های دستباف می‌توانند در میزان و مدل گره‌ها نیز با هم متفاوت باشند و در انواع درشت‌بافت و ریزبافت به تولید برسند.
انواع گره برای فرش دستباف به گره‌های ترکی، فارسی، هنری، جفتی و … تقسیم می‌شود و میزان تراکم گره‌ها نیز در واحد رج و اینچ مربع برآورد می‌شود. نوع گره و تعداد آن مهر تاییدی بر بها و ارزش یک فرش هستند و به همین جهت انتخاب درست آن‌ها ضروری و قابل اعتنا است.

عمر و ماندگاری فرش دستباف را ارزیابی نمایید

همانطور که می‌دانید بها و ارزش فرش‌های دستباف با گذشت زمان کم نمی‌شود و این نوع فرش‌ها حتی علی‌رغم دست دوم بودن دارای قیمت بالاتری در قیاس با انواع ماشینی فرش‌ها هستند.
باید توجه داشت که حتی قدیمی شدن این فرش‌ها نیز بر ارزش و بهای آن‌ها می‌افزاید چراکه در بسیاری از موارد باید برای خرید فرش‌های دستبافت عتیقه و کهن هزینه بیشتری پرداخت نمایید.
به همین جهت برآورد عمر و قدمت فرش در ارزش گذاری مناسب آن تاثیرگذار است و فرش‌های سالم و قدیمی که طول عمر و ماندگاری بیشتر دارند از بهای بیشتری برخوردار هستند، اما آسیب‌ها و صدماتی که در طی مدت استفاده از فرش ایجاد شده است می‌تواند از قیمت این نوع قالی‌ها بکاهد. بنابراین در هنگام خرید فرش به آسیب‌هایی نظیر سوختگی، پارگی، پوسیدگی، فرسودگی، رنگ پریدگی، بیدزدگی، رطوبت و بوی ناخوشایند توجه کنید تا بتوانید فرش را با بهای اصلی خود خریداری نمایید.

جامع ترین راهنمای خرید فرش دستباف

به رنگ الیاف فرش دستباف دقت کنید

از دیگر نکات مهم در راهنمای خرید فرش دستباف، رنگ الیاف آن است. برای رنگ کردن الیاف فرش‌های دستباف از رنگ زاهای طبیعی استفاده می‌شود. این رنگ زاها می‌توانند فراورده‌های جانوری، گیاهی، فلزی و معدنی باشند و با توجه به نوع الیاف مورد استفاده، انتخاب شوند.
رنگ‌های زیبا و پویا سبب احیای هرچه بیشتر طرح و نقش فرش می‌شوند و جلوه آن را صدچندان می‌کنند. برای ایجاد رنگ آبی در فرش دستباف از گیاهان نیل‌دار بهره می‌گیرند و ایجاد رنگ قرمز نیز به واسطه حشره قرمزدانه مکزیکی صورت می‌گیرد. همچنین برای تولید رنگ زرد نیز عمدتا از پوست انار استفاده می‌شود.
اگر برای رنگ کردن الیاف فرش از رنگ‌های طبیعی استفاده شود تنها سطح این الیاف پوشش داده می‌شوند، اما رنگ‌های مصنوعی به شکل یکپارچه و یکدست در عمق تار و پود الیاف نفوذ می‌کنند. بنابراین بهتر است در هنگام خرید فرش بخش‌هایی از آن را خم کرده و به پرزهای آن دقت کنید. اگر با ناهمسانی و ترکیبات رنگ غیر یکنواخت برخوردید، یعنی برای رنگ کردن الیاف فرش از رنگ‌های طبیعی بهره گرفته شده است.

سخن پایانی

باتوجه به آنچه که در این راهنمای خرید فرش دستباف خواندید، برای انتخاب بهتر، لازم است به این نکات خرید فرش دستباف توجه نمایید تا در نهایت خرید مطابق با آنچه که مد نظر دارید، صورت گیرد. شما میتوانید با کلیک بر روی لینک خرید فرش دستباف انواع مدل هارا ببینید و خریدی مطمئن را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید