مقالات راهنمای خرید فرش

فرش دستباف گونه یا فرش معمولی؟

فرش دستباف گونه یا فرش معمولی؟

فهرست

فرش دستباف گونه چیست؟ فرش دستباف گونه چه فرقی با فرش‌ معمولی دارد؟ آیا قیمت فرش دستباف گونه گران‌تر از فرش دستباف ایرانی است؟ در این راهنما قصد داریم که ضمن پاسخ به این سوالات، در رابطه با جنبه‌های مختلف فرش دستباف گونه نیز صحبت کنیم. برخی افراد بر این باورند که فرش دستباف گونه همان فرش دستباف ایرانی بوده و هیچ‌ تفاوتی بین این دو وجود ندارد؛ در صورتی که این‌طور نیست! اگر علاقمند به افزایش اطلاعات خود در این زمینه هستید، پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای مطلب همراه ما باشید!

فرش دستباف گونه چیست؟

پیش از هر چیزی بهتر است که بدانیم فرش دستباف گونه چیست تا بعد با ویژگی‌های آن آشنا شویم. فرش دستباف گونه یکی از انواع فرش‌های پرطرفدار بوده که در مقایسه با فرش‌های عادی از ظرافت بیشتر و نقش و نگار جذاب‌تری برخوردار است. این فرش‌ها در سراسر دنیا طرفداران خاص خود را دارند، اما متأسفانه اکثریت جامعه با این نوع فرش آشنایی نداشته و در هنگام خرید تنها به فرش‌های ماشینی معمولی بسنده می‌کنند.فرش دستباف نائین یکی از بهترین انواع فرش های جهان لقب دارد.

 

 

فرش دستباف گونه چیست؟

 

اگر بخواهیم به بیان ساده بگوییم که فرش دستباف گونه چیست، می‌توان گفت که «دستباف گونه» یا «دستباف نما» در واقع اصطلاحی است که برای فرش‌های ماشینی ریزبافت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله فرش‌های دستباف گونه می‌توان به کلیه فرش‌های ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه که از تراکم بالایی برخوردار هستند، اشاره کرد. پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت فرش ۷۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه را مطالعه نمایید.

آشنایی با انواع فرش دستباف گونه

همان‌طور که در بخش قبل به طور مختصر اشاره شد، فرش‌های دستباف گونه را می‌توان در ۴ دسته از هم جدا کرد. از آن‌ جایی که این نوع از فرش‌ها دارای شانه و تراکم بالایی هستند، از لحاظ جلوه و نما با قالی‌های دستباف ایرانی برابری می‌کنند. این فرش‌ها دارای تنوع بسیار زیادی بوده و با طرح‌های مختلف و دلنشینی بافته می‌شوند. ناگفته نماند که از این فرش‌ها می‌توان در دکوراسیون‌های شیک و لوکس به منظور دوچندان کردن زیبایی استفاده کرد. در ادامه با انواع این فرش‌ها به طور مفصل آشنا خواهیم شد:

فرش ۷۰۰ شانه دستباف گونه

یکی از معروف‌ترین فرش‌های ماشینی، فرش‌های ۷۰۰ شانه هستند که به طور معمول با تراکم ۲۵۵۰ بافته می‌شوند. از آن‌جایی که تراکم این فرش‌ها بالا بوده، می‌توان آن‌ها را در دسته اول فرش‌های دستباف گونه قرار داد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب محبوبیت فرش‌های ۷۰۰ شانه نسبت به سایر فرش‌های ماشینی با تراکم بالا شده، ضخامت بیشتر این فرش‌هاست؛ البته ناگفته نماند که این فرش‌ها در کنار ضخامت بالا و تراکم مناسب از قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای نیز برخوردارند.

فرش ۱۰۰۰ شانه دستباف گونه

اکنون ما می‌دانیم که فرش دستباف گونه چیست و کم و بیش با ویژگی‌های فرش دستباف گونه نیز آشنا شده‌ایم؛ اما ممکن است که شما به عنوان خریدار تنها به دنبال ضخامت و تراکم بالای فرش نباشید و زیبایی آن نیز برایتان اهمیت ویژه‌ای داشته باشد؛ در این صورت بهترین فرش دستباف گونه برای خرید کدام است؟!

 

 

فرش ۱۰۰۰ شانه دستباف گونه

 

فرش‌های دستباف گونه ۱۰۰۰ شانه با تراکم ۳۰۰۰ در مقایسه با فرش‌های ۷۰۰ شانه کمی نازک‌تر هستند؛ اما نه به این معنا که ضخامت آن‌ها مناسب نباشد. این فرش‌ها علاوه‌بر ارائه بافت نرم و ضخیم، از زیبایی بهتری در مقایسه با فرش‌های ۷۰۰ شانه برخوردار هستند. در واقع می‌توان گفت که این فرش‌ها از لحاظ ضخامت و ریزبافتی در حد میانه قرار دارند.

فرش ۱۲۰۰ شانه دستباف گونه

بهترین رقیب برای فرش‌های دستباف ایرانی، فرش ۱۲۰۰ شانه محسوب می‌شود! فرش‌های ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ ضمن داشتن قیمت مناسب نسبت به فرش‌های ۱۵۰۰ شانه، از جلوه بی‌نظیر، شانه و تراکم بالا نیز برخوردارند. معمولاً خریدارانی که طرفدار فرش‌های دستباف ایرانی هستند، اما قدرت خرید چنین فرش‌هایی را ندارند به سراغ فرش‌های ۱۲۰۰ شانه دستباف نما می‌روند.

فرش ۱۵۰۰ شانه دستباف گونه

ریزبافت‌ترین نوع فرش ماشینی موجود در بازار، فرش ۱۵۰۰ شانه است. این فرش‌ها با تراکم ۴۵۰۰ و با داشتن بیشترین تعداد گره زیباترین نوع فرش ماشینی شناخته می‌شوند. در بافت فرش‌های ۱۵۰۰ شانه دستباف گونه مرغوب‌ترین نوع الیاف مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از این‌رو فرش‌های ۱۵۰۰ شانه بالاترین قیمت را در بین انواع مختلف فرش‌های ماشینی دارند.

فرش دستباف گونه چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

 

فرش دستباف گونه چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

 

اگر تا این بخش از مقاله ما را همراهی کرده باشید، اکنون می‌دانید که فرش دستباف گونه چیست و با انواع مختلف آن نیز آشنا شده‌اید. اکنون می‌خواهیم کمی بیشتر به خصوصیات این فرش‌ها بپردازیم تا بتوانیم تفاوت آن‌ها را با سایر فرش‌های ماشینی بهتر درک کنیم:

ویژگی های فرش دستبافت گونه

  • فرش‌های دستباف گونه از تراکم و شانه بالایی برخوردار هستند؛ بنابراین قیمت آنان نیز نسبت به فرش‌های معمولی بیشتر است.
  • این فرش‌ها ظرافت و زیبایی مضاعفی دارند.
  • نرمی بافت این فرش‌ها یکی دیگر از ویژگی‌های آنان محسوب می‌شود.
  • طرح‌های فرش دستباف گونه محدود نیست؛ بنابراین می‌توانید متناسب با سلیقه خود بهترین فرش را خریداری کنید.

فرش دستباف گونه یا فرش معمولی؟

اکنون که می‌دانیم فرش دستباف گونه چیست، به نظر شما فرش دستباف گونه بهتر است یا فرش معمولی؟! برای این که بتوانیم به پرسش «فرش دستباف گونه یا فرش معمولی؟» پاسخ دهیم، بهتر است که این دو فرش را با یکدیگر مقایسه کنیم:

تراکم و شانه فرش

میزان تراکم و شانه فرش در فرش‌های دستباف گونه نسبت به فرش‌های معمولی بیشتر بوده و به لطف این ویژگی از لطافت و مقاومت بسیار خوبی برخوردار هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شانه فرش می توانید روی لینک درج شده کلیک کنید. شانه فرش چیست؟

ضخامت فرش

اگر نگران ضخامت فرش هستید، باید بگوییم که فرش‌های دستباف گونه در عین حال که ظریف هستند، از ضخامت بسیار خوبی نیز برخوردارند و می‌توانند برای نشستن و استراحت نیز گزینه بسیار خوبی باشند. حالا که این دو فرش را روبه‌روی هم قرار دادیم، احتمالاً شما هم نظرتان این است که فرش دستباف گونه در مقایسه با فرش معمولی بسیار بهتر است! ناگفته نماند که این فرش‌ها طول عمر بالایی نیز دارند؛ بنابراین می‌توان از آن‌ها برای چندین سال به راحتی استفاده کرد! اگر تمایل دارید درباره ضخامت فرش بیشتر بدانید مقاله فرش نازک بهتر است یا ضخیم را مطالعه نمایید.

 

ضخامت فرش

طرح و نقش فرش

فرش‌های دستباف گونه شباهت زیادی به فرش‌های دستباف ایرانی دارند و برخلاف آنان در مدل‌ها و طرح‌های متنوع‌تری در بازار موجود هستند؛ در نتیجه با خرید فرش دستباف نما علاوه‌بر داشتن یک فرش ماشینی غیرمعمولی و جذاب، فرشی مشابه با فرش‌های ایرانی با قیمت بسیار مناسب‌تر خواهید داشت!

سوالات متداول

 

منظور از رجشمار فرش چیست؟

منظور از رجشمار فرش درواقع همان شانه و تراکم فرش بوده که به تعداد گره‌هایی که در یک قسمت مشخص از فرش وجود دارد اشاره می‌کند.

 

فرش‌های دستباف نما از چند نوع نخ تشکیل می‌شوند؟

فرش‌های دستباف گونه از سه نوع نخ خاب، تار و پود تشکیل می‌شوند که مجموعه کیفیت نخ‌های مصرفی در تولید این فرش‌ها در دوام و نرمی و لطافت آنان تأثیر مستقیم دارد.

 

قیمت فرش‌های دستباف گونه چقدر است؟

عوامل مختلفی بر قیمت نهایی فرش‌های دستباف گونه تأثیرگذارند که یکی از آنان برند تولیدکننده فرش و فروشگاهی است که شما فرش را از آن خریداری می‌کنید. هر اندازه اعتبار فروشگاه و برند تولیدکننده بالاتر باشد، قیمت تمام شده فرش دستباف نما منطقی‌تر و کیفیت آن نیز بالاتر خواهد بود.

سخن پایانی

در این راهنما یاد گرفتیم که فرش دستباف گونه چیست، ویژگی های فرش دستبافت گونه چه مواردی هستند و بین فرش دستباف گونه یا فرش معمولی کدام گزینه بهتری است. فرش‌های دستباف گونه جزو فرش‌های بسیار پرطرفدار با طرح‌های متنوع و قیمت مناسب در مقایسه با فرش‌های دستباف ایرانی هستند. اگر طرفدار فرش‌هایی نرم، لطیف، ضخیم و مقاوم هستید که مشابه با فرش‌های دستباف ایرانی باشند، فرش‌های دستباف گونه را در اولویت خرید خود قرار دهید!

دیدگاهتان را بنویسید