مقالات آموزش نگهداری از فرش

همه چیز درباره رنگ آمیزی فرش دستباف

رنگ آمیزی فرش دستباف

فهرست

رنگرزی فرش یکی از اصطلاحات پر کاربردی است که در حوزه فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد. احتمالا شما هم تاکنون اسم این فرآیند را زیاد شنیده‌اید اما نمی‌دانید که منظور از رنگرزی دقیقا چیست و چگونه انجام می‌شود. این فرآیند شامل رنگ کردن تار و پود فرش دستباف است که با استفاده از رنگ‌های مختلف انجام می‌شود. رنگ کردن فرش دستباف با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد و بهتر است که توسط یک فرد با تجربه و متخصص انجام شود. در این مقاله رنگ آمیزی فرش دستباف را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ بنابراین اگر می‌خواهید با رنگرزی فرش دستباف آشنا شوید از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با سایت آریاس همراه باشید.

 

رنگرزی فرش دستباف به چه معناست؟

رنگرزی فرش دستباف یکی از فرآیندهای جذاب و تخصصی است که با هدف افزایش جلوه و زیبایی فرش انجام می‌شود. رنگرزی فرش با استفاده از تجربیات نیروی متخصص انجام می‌شود و تأثیرگذاری بسیار زیادی دارد. البته ناگفته نماند که رنگرزی فرش دستباف به ترمیم فرش نیز کمک می‌کند. پس اگر جزو افرادی هستید که به کیفیت و زیبایی فرش خود اهمیت می‌دهید، بهتر است که رنگرزی آن را جدی بگیرید.

رنگرزی فرش دستباف به چه معناست؟

 

رنگ آمیزی فرش دستباف چگونه انجام میشود؟

پس از این که متوجه شدیم رنگرزی فرش چیست، نوبت به بررسی نحوه رنگ آمیزی فرش دستباف است. رنگرزی فرش دستباف تبریز زمانی که فرش دچار آسیب‌دیدگی یا تغییر رنگ شده باشد انجام می‌شود. این فرآیند به دو حالت سنتی و صنعتی انجام می‌شود؛ بنابراین طبیعی است که طریقه رنگ کردن فرش دستباف در هر یک از روش‌های ذکر شده متفاوت باشد. دقت داشته باشید که نتیجه کار هیچ فرقی ندارد و تنها مراحل انجام رنگ آمیزی و نحوه انجام آن با یکدیگر متفاوت است.

در رنگ آمیزی سنتی، فرش توسط رنگرز و به صورت دستی انجام می‌شود. این فرآیند در کارگاه‌های رنگرزی صورت می‌گیرد و رنگ‌هایی که برای این کار استفاده می‌شوند کاملاً طبیعی هستند؛ بنابراین شاهد کیفیت بالای رنگرزی خواهید بود و می‌توانید از جذابیت و زیبایی فرش خود لذت ببرید. در رنگرزی صنعتی این فرآیند توسط دستگاه‌های مکانیکی انجام می‌شود. با این تفاوت که برای انجام این فرآیند از رنگ‌های صنعتی استفاده می‌شود.

نکته قابل توجه درباره رنگ آمیزی سنتی و صنعتی فرش دستباف، رنگ دادن آن است. زمانی که رنگرزی فرش به صورت صنعتی انجام می‌شود، احتمال رنگ دادن فرش به دلیل قرار گرفتن در شرایط دمایی ویژه کاهش پیدا می‌کند. این در حالی است که در رنگرزی سنتی این مشکل زیاد دیده می‌شود. همچنین فرآیند رنگرزی فرش دستباف با روش صنعتی بسیار سریع‌تر از روش سنتی انجام می‌شود و به صرفه‌جویی در وقت کمک می‌کند.

رنگ آمیزی فرش دستباف چگونه انجام میشود؟

 

انواع رنگرزی فرش دستباف

رنگرزی فرش دستباف با استفاده از رنگ‌های مختلف انجام می‌شود. هر یک از این رنگ‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و در نوبه خود تأثیرگذاری بسیار خوبی دارند. به طور کلی برای رنگرزی فرش دستباف از دو دسته رنگ طبیعی و صنعتی استفاده می‌شود.

 

رنگ های طبیعی در رنگ آمیزی فرش دستباف

همان‌طور که از نام این رنگ‌ها پیداست به صورت طبیعی ساخته می‌شوند و تأثیر منفی روی فرش ایجاد نمی‌کنند. به همین جهت بهترین گزینه برای رنگرزی فرش دستباف هستند. رنگ‌های طبیعی خود به سه دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

رنگ های طبیعی در رنگ آمیزی فرش دستباف

 

۱- رنگ های گیاهی

رنگ‌های طبیعی به عنوان یکی از بهترین رنگ‌ها برای رنگرزی فرش دستباف شناخته می‌شوند. این رنگ‌ها از اجزای گیاهان طبیعی از جمله پوست گردو، برگ مو، پوست انار و… تهیه می‌شوند. رنگ‌های گیاهی ثبات بسیار خوبی دارند و از کیفیت بالایی برخوردارند. بهره‌مندی از این ویژگی سبب می‌شود که بتوانید رنگ آمیزی فرش دستباف را به زیباترین شکل ممکن انجام دهید؛ بنابراین اگر می‌خواهید که زیبایی فرش‌های خود را افزایش دهید بهتر است که برای رنگرزی آن‌ها از رنگ‌های گیاهی استفاده کنید.

 

۲- رنگ های فلزی

رنگ‌های فلزی یکی دیگر از انواع رنگ‌های طبیعی هستند که برای رنگرزی فرش دستباف مورد استفاده قرار می‌گیرند. رنگ‌های فلزی داخل برخی فلزات و ترکیبات آن‌ها وجود دارد؛ به همین جهت در دسته رنگ‌های طبیعی قرار می‌گیرد. رنگ‌های فلزی از کیفیت بالایی برخوردارند و به وفور در صنعت رنگرزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال رنگ نارنجی از اکسید آهن و رنگ آبی فیروزه‌ای از کات کبود استخراج می‌شود.

رنگ های فلزی

 

۳- رنگ های جانوری

رنگ‌های جانوری نیز در دسته رنگ‌های طبیعی قرار می‌گیرند. برخی از حیوانات از جمله کرم‌های قرمز دانه یا لاکی، مواد رنگزا تولید می‌کنند. با توجه به این تفاسیر شما می‌توانید از رنگ‌های به دست آمده از جانوران برای رنگ آمیزی فرش‌ دستباف استفاده کنید.

رنگ های جانوری

 

رنگ های مصنوعی در رنگرزی فرش دستباف

رنگرزی فرش‌های دستباف تنها با استفاده از رنگ‌های طبیعی انجام نمی‌شود. چرا که برای این کار می‌توانید از رنگ‌های مصنوعی نیز کمک بگیرید. ثبات و کیفیت رنگ‌های مصنوعی نسبت به رنگ‌های طبیعی کمتر است؛ اما با این حال برخی از افراد برای رنگ آمیزی فرش دستباف از این رنگ‌ها استفاده می‌کنند. باید دقت داشته باشید که رنگ‌های مصنوعی حاوی ترکیبات شیمیایی هستند و در دراز مدت باعث بروز مشکلات متعدد برای افرادی که با فرش ابریشم قم در ارتباط هستند، می‌شوند.

 

سخن پایانی

رنگرزی فرش دستباف یکی از فرآیندهای مهم و حساسی است که انجام می‌شود. این تکنیک علاوه بر افزایش زیبایی و ظرافت فرش به ترمیم آن نیز کمک می‌کند. به همین جهت باید رنگ آمیزی فرش به صورت اصولی و توسط افراد متخصص انجام شود؛ بنابراین اگر جزو افرادی هستید که به کیفیت و زیبایی فرش خود اهمیت می‌دهید بهتر است که رنگرزی فرش را جدی بگیرید. در این مقاله نحوه رنگ آمیزی فرش دستباف و هر آنچه که لازم است درباره آن بدانید را برای شرح دادیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول

۱- چرا باید رنگرزی فرش را جدی بگیریم؟

رنگرزی فرش یکی از فرآیندهای مهم و تأثیرگذار بر زیبایی و ظرافت فرش است. این کار علاوه بر افزایش کیفیت فرش به ترمیم آن نیز کمک می‌کند. پس باید رنگرزی فرش را کاملاً جدی بگیرید.

 

۲- بهترین رنگ برای استفاده در رنگرزی فرش چیست؟

برای رنگرزی فرش دستباف از رنگ‌های متنوعی استفاده می‌شود؛ اما بهترین رنگ برای این کار رنگ‌های گیاهی است. این‌گونه از رنگ‌ها کاملا طبیعی هستند و ثبات بسیار زیادی دارند.

 

۳- قیمت رنگرزی فرش به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت رنگرزی فرش به عواملی همچون مواد اولیه مورد نیاز برای رنگرزی، نوع رنگ، ابزار مورد نیاز و کیفیت رنگرزی بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید